„Pokud se necháte na internetu napálit, tak téměř jistě své peníze neuvidíte v té výši, o kterou jste přišli. Možná, když budete mít štěstí, se vám vrátí část, ale většinou ta menší,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

Upozornil, že tato trestná činnost narůstá, neboť na internet se přesouvá řada činností. Stejně se tam pak přesouvají zloději. Naposledy se snažili získat data příjemců pětitisícového příspěvku na děti. „Lidem chodily podvodné SMS zprávy, aby lidé daly svá data ke svým účtům s tím, že jim pak budou příspěvky na účet chodit automaticky,“ uvedla jeden z příkladů kybernetické kriminality z poslední doby výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková.

Kyberkriminalita je na vzestupu a potvrzují to i aktuální data
Krádeže na internetu: Zloději už letos ukradli tolik, co za celý loňský rok

Vzrůstající aktivitu zločinců na síti dokládají nejnovější čísla. „Jen za posledních sedm měsíců letošního roku byl počet útoků na klienty bank dvojnásobně vyšší než za celý loňský rok. Dramaticky narostly hlavně podvodné telefonáty, takzvaný vishing, které patří k těm nejzákeřnějším,“ řekla Zahálková.

Terčem může být každý

Kubík varoval, že pachatelé jsou sociální inženýři, kteří vědí, na jakou skupinu lidí se zaměřit. „Terčem útoku může být opravdu každý. Iluzorní je se domnívat, že když nemám nic na účtu, tak nemůžu o nic přijít. Jakmile ale dám někomu své údaje, tak si ten člověk na vás sjedná úvěr a další peněžní produkty, které ty banky nabízejí, a ještě vás dostane do dluhů,“ doplnil.

Pozor na trojského koně. Triada dokáže pozměnit verifikační SMS zprávy, a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích.
V mobilech řádí Triada. Trojský kůň umí lidem krást peníze přímo z účtů

Bankovní asociace proto rozjela kampaň s názvem #nePINdej!, která má na nebezpečí číhající na internetu upozorňovat. Je přitom zaměřená na lidi od 12 let až po seniory. Vychází totiž z toho, že kybernetické kriminalita se už dávno nezaměřuje pouze na starší a osamělé lidi, ale obětí se může stát opravdu každý bez ohledu na věk a vzdělání.

Na internetové adrese www.kybertest.cz si lidé mohou osvojit dovednosti, jak internetovým zlodějům nenaletět.

Základní rady, jak nenaletět zlodějům na internetu

1. Poznej svého nepřítele. Seznamuj se s aktuálními hrozbami v online podvodech.
2. Nikdy se nenech od pachatele do ničeho tlačit a vše pečlivě promysli.
3. Předvídej. Jakmile je zpráva, e-mail, SMS nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý.
4. Vždy se zamysli nad tím, kam vypisuješ citlivé údaje nebo posíláš peníze.
5. Když si nejsi absolutně jistý, tak vždy raději vše ověř jinou cestou.
6. Pamatuj si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo či e-mailovou adresu.
7. Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřuješ.
8. Nedávej kupujícímu na inzertních portálech citlivé údaje z tvé platební karty, nepotřebuje je.

Zdroj: Kybertest