Předchozí
1 z 4
Další

Kosíkův sbor začal zpívat ve sklepě. Říkají si podle místnosti na presování vína

Kdy vznikl, ani sami zakladatelé neví. Všechno začalo partou kamarádů, která si zpívala ve sklepě. Letos nahráli své první CD a na podzim ho pokřtí na Velkopavlovickém vinobraní. „Když vystupujeme, rádi říkáme, že ač jsme presúzní sbor, nejsme mužský sbor, a proto s námi mohou vystupovat i zpěvačky,“ říká s úsměvem Jan Kosík, učitel na základní škole a vedoucí velkopavlovického Presúzního sboru. Jméno sboru je odvozené od sklepní místnosti, ve které se presuje víno.

Velkopavlovický Presúzní sbor vede Jiří Kosík.Zdroj: archiv Jiřího Kosíka

Kosík se stal vedoucím sboru před devíti lety. „Je nás čtrnáct chlapů od pětadvacetiletých po sedmdesátníky,“ vypočítává. Jejich sbor zpívá hlavně lidové písničky, ale nebojí se ani sem tam nějaké té divočiny. „Písničky se snažíme upravovat tak, aby byly zajímavé. Zpíváme v různých aranžích, dvojhlasně, trojhlasně i vícehlasně. O to pestřejší pak vystoupení je a také lépe zní. Vše je však na bázi lidových písní,“ představuje repertoár. Právě netradiční přístup a úprava písniček se Kosíkovi líbila, když před devíti lety přišel.

Velkopavlovický Presúzní sbor vede Jiří Kosík.Zdroj: archiv Jiřího Kosíka

S myšlenkou nahrát cédéčko si Kosík pohrával několik let. „Pořád na to nebyla ta správná chvíle a atmosféra. Natočit ho není jednoduché. Až letos přišel ten správný čas. Jedním z důvodů bylo také blížící se desáté výročí mého vedení,“ vysvětluje. Že CD nahrají, se dohodli letos na jaře. A nahrávat začali už na začátku prázdnin. „Ve studiu jsme strávili postupně asi týden. Spolupracovali s námi také kluci z velkopavlovické cimbálky Lašár. Ty jsme vybrali, protože s nimi často vystupujeme i na živých koncertech,“ říká.

Ilustrační snímek.Zdroj: DENÍK

Na CD chtějí shrnout dosavadní dlouholetou práci i několik specialit. „Máme tam směs nejrůznějších písní. Jsou tam známé lidové písně, aby si s námi mohli lidé zazpívat, jsou tam složitější věci od našeho skladatele Jaromíra Hejla, který bohužel před třemi lety zemřel. Také tam máme několik písní od Hradišťanu a dvě premiéry, které nebyly nikdy nikde nahrané,“ dodává tajemně Kosík.

Velkopavlovický Presúzní sbor vede Jiří Kosík.Zdroj: archiv Jiřího Kosíka