Z jakého důvodu byly kontroly na státní hranici zavedeny?
Kvůli ochraně veřejného pořádku a závažnému ohrožení bezpečnosti České republiky se zaměřením na tranzitní nelegální migraci směrem do Česka.

Jakým způsobem jsou hraniční kontroly prováděny?
Kontroly budou podle policie prováděny flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě. Bude také záležet na vývoji situace při kontrole dopravních prostředků, zejména cizích registračních značek. Kontrolováno tedy zřejmě nebude každé projíždějící auto. Omezení pro nákladní kamionovou dopravu nejsou žádná, i tato vozidla však mohou být podrobena kontrole.

Nelegálních migrantů na jihu Moravy přibývá. Na snímku při kontrolách na dálnici D2 na Břeclavsku.
Vláda obnoví kontroly na hranici se Slovenskem. Kvůli rekordnímu počtu migrantů

Mohou se turisté volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území České republiky a Slovenska?
Ne, státní hranici je možné překračovat pouze v místech určených pro překročení, uvedených v opatření. Výjimka platí pouze pro ty, kteří hospodaří jako zemědělci v bezprostřední blízkosti státních hranic a také pro lesníky, myslivce či rybáře při výkonu práce v bezprostředním příhraničí.

Jaký hrozí postih za překročení státní hranice mimo určená místa, třeba v lese?
Překročení státní hranice mimo určená místa po dobu znovuzavedení ochrany hranic je přestupkem, za který lze po jeho projednání uložit pokutu do 50 tisíc korun, příkazem na místě lze uložit pokutu do pěti tisíc korun.

Jak se připravit na překročení hranic se Slovenskem?Jak se připravit na překročení hranic se Slovenskem?Zdroj: Ministerstvo vnitraJsou kontrolovány i mezistátní vlaky v osobní železniční dopravě?
Ano, kontroly probíhají na všech mezinárodních vlakových spojích vypravených z území Slovenska. České dráhy informovaly, že vlaky do vnitrozemí odjedou po souhlasu policie po provedení kontroly. Délku pobytu v pohraničních stanicích a případná zpoždění nechtějí předjímat. Zdržení odhadují okolo patnácti minut v závislosti na obsazenost jednotlivých spojů. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních najdou cestující i na webu ČD nebo v aplikaci Můj vlak.

Které silniční přechody zůstanou otevřené, ale s kontrolami?
Na Břeclavsku: Břeclav (D2) / Brodské, Lanžhot/Brodské; na Hodonínsku: Hodonín/ Holíč, Sudoměřice/ Skalica, Velká nad Veličkou / Vrbovce, na Uherskohradišťsku: Strání / Moravské Lieskové, Březová / Nová Bošáca, Starý Hrozenkov / Drietoma; na Zlínsku: Brumov-Bylnice / Horné Srnie, Nedašova Lhota / Červený Kameň; na Vsetínsku: Střelná / Lysá pod Makytou, Velké Karlovice / Makov; na Frýdecko-Místecku: Bílá-Bumbálka / Makov, Bílá / Klokočov; Šance / Čadca-Milošová, Mosty u Jablunkova / Svrčinovec.

Které železniční přechody budou pod dohledem?
Na celé hranici jich bude sedm. A to Lanžhot/ Kúty, Hodonín/ Holíč, Sudoměřice/Skalica, Velká nad Veličkou / Vrbovce, Vlárský průsmyk/ Horné Srnie, Horní Lideč/ Lúky p. Makytou, Mosty u Jablunkova II/ Čadca.

Kolik policistů bude na hranicích se Slovenskem nasazeno?
Na ochranu státní hranice je nasazeno odpovídající množství policistů a k posílení plnění úkolů policie v souvislosti s ochranou státní hranice jsou povoláni příslušníci celní správy. Půjde o stovky policistů denně. Do samotných opatření má být na jednu dvanáctihodinovou směnu zapojeno až 500 policistů a dalších šedesát celníků.

Více informací a kompletní seznam otevřených míst pro překročení slovenských hranic najdete ZDE.