Předchozí
1 z 7
Další

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

Tehdy ještě netušil, že si za pár let otevře svůj vlastní Barber Shop, a bude tak součástí velkého návratu klasických pánských holičství. „V devítce jsem vůbec nevěděl, co chci v životě dělat. Měl jsem jasno jen ve dvou věcech. Hlavu na ekonomku nemám a být zedníkem venku v zimě a v dešti taky nechci. Tak jsem si řekl, že zkusím kadeřníka,“ vypráví provozovatel hustopečského Barber Shopu Gallant.

Do školy chodil spolu s osmadvaceti spolužačkami a dvěma spolužáky. „Rarita jsme nebyli. Ale je fakt, že si nás učitelky vážily. Naučili jsme se všechny základní střihy podle klasických osnov i základy holení nahladko. Ovšem to, co dělám nyní, tedy například jak upravit vousy, když každý chlap je má jinak zakroucené, to mě naučila až praxe,“ přibližuje Kadlec.

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

Ještě po dokončení nástavby a po maturitě si nebyl jistý, zda se jako kadeřník vůbec chce živit. „Z ročníku jsme u oboru zůstali asi tři. A mezi nimi i já, největší outsider, o kterém si nikdo nemyslel, že ho bude stříhání živit. Vždycky jsem ve škole vykřikoval, že já tedy určitě chlapy nikdy holit nebudu,“ směje se barber.

Zlom přišel ve chvíli, kdy narazil na nabídku jednoho brněnského Barber Shopu. To bylo asi před pěti lety. „Kluci k sobě hledali kolegu. Měli už vybudovanou klientelu, ale nestíhali. Říkal jsem si, že to zkusím. Buď vydržím a bude mě to bavit, nebo toho nechám. A ono mě to chytlo,“ vzpomíná Rakvičan.

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

Tehdy v Brně působila jen hrstka Barber Shopů, tedy klasických pánských holičství. Nyní jsou jich desítky. „Před rokem či dvěma přišel obrovský boom. Muži se o sebe začínají více starat, chtějí vypadat dobře, a stejně jako ženy v kadeřnictví si v Barber Shopu chtějí odpočinout a návštěvu si užít,“ srovnává Kadlec.

Někteří muži stojí jen o střih vlasů, jiní si rádi nechávají upravovat i vousy. „Někdo nosí kratší, jiný delší. Paradoxně delší vousy vyžadují méně návštěv v Barber Shopu, stačí je totiž jen upravit. Nicméně péče je o ně zase větší doma. Dlouhé vousy je třeba umývat šamponem na vousy určeným, používat balzám a vousy sčesávat. Naopak nejnáročnější je údržba strniště. Když přeroste, už nevypadá dobře. Stále méně mužů chodí oholených nahladko. Častým důvodem je i podrážděná pokožka,“ popisuje se zaujetím pánský holič.

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

Mezi jeho klienty jsou pánové různého věku. Od pěti let třeba až do šedesáti. „Z pětaosmdesáti procent mám stálou klientelu. Stejně jako u kadeřnic i u barberů platí, že jsou jakýmisi psychology. Pánové si sem chodí i rádi povykládat. Vůbec nejčastějším tématem hovorů s mladými nezadanými kluky jsou ženské. No a s těmi staršími zadanými vlastně taky,“ směje se Kadlec.

Mnozí pánové si sem tam přijdou i pro radu. „Snažím se poradit co nejlépe. A která otázka že mě nejvíc překvapila? Ptal se mě jeden kluk, jak má holku pozvat na rande. To je zrovna téma, které mě baví rozebírat. Podobně jako fotbal a sport obecně,“ říká sympatický mladík.

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

Ve svém Barber Shopu se drží několika zásad. „Nestříhám ženské a zásadně nebarvím pány. Ženy proto, že chtějí většinou jen zastřihnout konečky, což může udělat téměř kdokoli. A s barvou je to tak, že jsem zastáncem přirozenosti. Nabarveného chlapa prostě na první pohled poznáte. Vypadá nepřirozeně,“ tvrdí Kadlec

Přestože jeden z jeho zákazníků dochází pravidelně na střih každých deset dní, on si na sebe najde čas jen málokdy. „Někdy se domluvím s kamarády z Brna a zajedu se k nim ostříhat. Na oplátku zase ostříhám já je. Jenže je to zřídkakdy. Mám čas o víkendech a to je nechci obtěžovat. Většinou to proto dopadne tak, že si podám zrcátka a ostříhám se sám,“ přiznává hustopečský barber.

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

Jak podotýká, na množství zákazníků si rozhodně stěžovat nemůže. „O sobotách zaučuji nového kolegu, abychom tady byli dva. Ale víkendy si jinak nechávám volné. Rád vyrazím sem tam s kamarády na diskotéku. Dřív jsem hrával fotbal, teď na to ale už nemám čas. O nedělích se pak snažím věnovat sám sobě a svému tělu. Stání mi dává zabrat, dost mě bolí záda. Proto si občas rád zajdu třeba na masáž,“ vyznává se mladý podnikatel.

Barber Ladislav Kadlec.Zdroj: Deník / Iva Haghofer

I on potvrzuje pravidlo, že kovářova kobyla chodí bosa. „Mamku nestříhám, i když mě často přemlouvá. Na taťku a bráchu si ale čas najdu,“ usmívá se Kadlec.