Výzkum agentury PAQ Research a Českého rozhlasu Česko 2022: Život k nezaplacení mimo jiné zkoumal, jaké domácnosti jsou nejvíce ohroženy chudobou. Před pandemií žilo v Česku pod hranicí chudoby 9 procent domácností. Během epidemie se toho číslo vyšplhalo až na 20 procent, na konci listopadu 2022 šlo zhruba o 15 procent domácností.

Ilustrační foto
Samoživitelé balancují na hranici chudoby. Jakýkoli výpadek má fatální následky

Zdaleka nejvíce jsou chudobou postiženy domácnosti samoživitelů. Na začátku pandemie v dubnu 2020 jich pod hranicí chudoby žilo 53 procent. Během roku 2021 se jejich počet snížil a pohyboval se mezi třiceti až čtyřiceti procenty. V první polovině roku 2022 se vlivem energetické krize a zdražování znovu vyšplhal přes padesát procent, na konci listopadu 2022 klesl na 36 procent.

Samoživitelé v České republiceSamoživitelé v České republiceZdroj: se svolením Neviditelní.cz

Kam se obrátit o pomoc

Klub svobodných matek: Rodinám samoživitelů poskytuje finanční, materiální a odbornou právní pomoc. Pomáhá s financemi na zajištění potravin a nákladů na bydlení, dětem přispívá na obědy ve školkách a školách, letní tábory a vánoční dárky. „Příjemci pomoci jsou důkladně prověřováni, spolupracujeme s terénními sociálními pracovníky, azylovými domy a pobočkami Úřadu práce,“ uvádí Klub na svých stránkách.

Fandi mámám: Jde o dobročinný projekt na podporu samoživitelek. Cílem projektu je zajistit jim materiální pomoc, tedy věci, na které jim nezbývají finance – od nové aktovky, přes potraviny po nábytek, zaplatit jde i zájmový kroužek. Maminkám nabízí ve spolupráci se spřátelenými organizacemi také odborné poradenství v oblastech, jako je vymáhání alimentů, pomoc při shánění práce nebo při řešení právních záležitostí.

Chudobou jsou nejvíce ohroženy právě domácnosti samoživitelů.
Stará se sama o čtyři děti a má rakovinu, přesto pracuje. Dávky nestačí, říká

Asociace neúplných rodin: Zaměřuje se především na asistenci při vymáhání alimentů na děti matek samoživitelek. Vše je zdarma, včetně služeb advokáta či exekutora. Radí také, jak se bránit, když bývalý partner skrývá před dotyčným peníze a majetek, jak získat pomoc v hmotné nouzi, přídavky na děti a další sociální dávky.

Patron dětí: Jde o charitativní projekt, jehož smyslem je pomáhat zdravotně a sociálně znevýhodněným dětem a jejich rodinám. Na svých stránkách zveřejňuje příběhy dětí a vybírá peníze na jejich zdravotní pomůcky, rehabilitace, ale také třeba na školní obědy nebo zájmové kroužky.

Samoživitelé v Česku

- osamělí rodiče vedou 210 tisíc českých domácností
- starají se o více než 336 tisíc dětí
- 90 procent osamělých rodičů jsou ženy
- stát stojí péče o tuto skupinu až 25,9 miliard ročně (dávky a nižší odvody do veřejných rozpočtů)
- osamělí rodiče mají v průměru o 53 tisíc korun nižší roční rozpočet, když vychovávají dítě bez partnera

(Zdroj: Neviditelní)