„Tohle je důvod, proč paní uklízečky nemají v popisu práce vynášení odpadkových košů z kanceláří. Směsný odpad v budově v podstatě nevzniká, všechno můžeme roztřídit,“ popisuje nádobu Miroslava Jirků. Povoláním je referentkou odboru životního prostředí, ale jejím koníčkem jsou také žížaly, které v hnědé nádobě – vermikompostéru- žijí.

Na odbor se žížaly dostaly v roce 2017. „O dva roky dříve jsme se rozhodli, že začneme třídit veškerý odpad, co to jen půjde. Rovnou jsme začali třídit i kovy, nad čímž někdo kroutil hlavou. Ale každý den má někdo k svačině třeba jogurt a už jen víčko od něho je kov. A pak přišla řada i na bioodpad a řešením jsou právě vermikompostéry,“ popisuje už u sebe v kanceláři ve čtvrtém patře Miroslava Jirků, kde stojí opět patrová nádoba s výpustí, tentokrát hráškově zelená a na dřevěných nožičkách.

Účtenka. Ilustrační foto.
Sbohem, účtenky. Papírových výpisů se zbavují obchody i banky

Vermikompostérů je celá řada, liší se designem ale také množstvím pater, a je na výběru každého, co mu vyhovuje a jak velké množství bioodpadu chce zpracovat.

Miroslava Jirků odklápí poklop a najednou se objeví výjev trochu jako z deštného pralesa. Svěží černočerná mokrá hlína, na které tlejí všelijaké listy, banánové slupky nebo zbytky kiwi. „Dáváme jim také lógr. A potom se mohou utlouct. V podstatě ale mohou dostat všechno, třeba i sáčky od čaje nejsou žádný problém. Naopak jim nedáváme citrusy a samozřejmě nic plesnivého nebo tučného, třeba omáčku od oběda. To nepřichází v úvahu,“ popisuje jídelníček.

Přebornice v rozkládání

Kromě potravy se po rozhrábnutí lopatkou mihne v hlíně také něco načervenalého, co ale rychle mizí. To byly žížaly. Vermikompostéry zpravidla obývají žížaly kalifornské. Oproti našim dešťovkám jsou menší, užší a zbarvené víc do červena. Podle výzkumů jsou v rozkládání přebornice. Ke směsi rostlinného odpadu přidává referentka čerstvé listy salátu. Ale žížaly se zlákat nenechají a na povrch nevylezou. Jsou totiž velmi světloplaché.

Narudlí kroužkovci jsou vidět v nejvyšším patře vermikompostéru, protože se drží u potravy. Cestovat ale mohou v podstatě celou nádobou a „pelíšek“, kde se rozmnožují a žijí, mají o patro níž. Další nižší patra už zachytávají to, co žížaly sní a z těla vyloučí v podobě vermikompostu. „Je to krásně čistá černá zemina, která nijak nezapáchá,“ rozhrnuje vrstvu Miroslava Jirků a nezbývá než dát za pravdu. Navzdory tomu, že v celé nádobě probíhá tlení a rozkladné procesy, nijak není cítit ani nemá na pohled jiné nepříjemné vlastnosti. Žádný sliz nebo bahnití struktura, ale sypká černočerná hlína.

Jednorázové plasty - Ilustrační foto
Zálohování PET lahví vs. recyklace. Malí obchodníci se vzepřeli velkým nápojářům

Vermikompost se od běžného kompostu liší právě svou jemnější zrnitostí a poté vlastnostmi, které lidské oko nevidí. Tou hlavní je vyšší obsah živin, mikroorganismů, enzymů a fytohormonů.

„Kompost vzniklý pomocí vermikopostu můžeme použít k hnojení pokojových rostlin, nemusíme tak kupovat drahá hnojiva. Hnojením rostlin zlepšuje jejich kořenový systém, podporuje jejich růst, obohacuje půdu o mikroorganismy, zvyšuje výnosnost půdy, zlepšuje také její strukturu a schopnost zadržovat vodu. Rostliny, které jsou obohacené o tento druh kompostu se nám odvděčí v podobě krásné zeleně a bohatého růstu,“ vysvětluje největší výhody žížalího kompostu Jana Nachlingerová z Ekologického centra Most pro Krušnohoří.

Žížalí čaj

Výživu ale neposkytuje jen hlína. Miroslava Jirků bere do ruky sklenici s víkem a sklání se k nejnižšímu patru kompostéru a výpustnému ventilu, na kterém otáčí kličku. Začne vytékat černá kapalina, opět bez zápachu. „Tomu se říká žížalí čaj,“ usmívá se. „Zalévají se s tím květiny, jako hnojivo. Ale musí se to ředit, je to velmi silné,“ poznamenává.

Ženy v České republice jsou nadále placeny výrazně hůř než muži na stejných pozicích.
Nůžky v platech mužů a žen se znovu rozevřely. Může za to i covid

Vermikompostéry se v Litoměřicích zabydlely nejen na odboru životního prostředí, ale pomáhají také s odpadem kanceláří sociálního odboru, živnostenského úřadu a dokonce i městské policie. Město ale chtělo dát příležitost i občanům, zejména těm, co žijí v bytech a nemají přístup k zahrádce. A tak si od roku 2019 mohou zdarma, jen na základě darovací smlouvy, vermikompostér s žížalí násadou Litoměřičané odnést i domů. Zatím možnosti využily více než dvě stovky domácností.

Úřady státní správy i soukromé firmy chodí ekologii naproti i dalšími příklady chovatelství. Například v roce 2019 nechal plzeňský magistrát na střechu radnice umístit včelí úly. A už stáčejí desítky kilo medu a úly našly místo i na dalších budovách. Vlastní včelstva si hýčká i brněnský podnikl Eprin. Včely pěstují i na střechách budov hlavního města Prahy, obývají třeba střechy Centra Chodov, generálního ředitelství hasičů nebo slavného Intercontinentalu.