Čaputová dodržela tradici, že prezidentské pověření po volbách jako první dostává zástupce vítězné formace. Samotné pověření k sestavení vlády nemá oporu v ústavě; v zemi jde spíše o zvyklost, kterou se řídili už předchozí prezidenti. Hlava státu podle ústavy jmenuje nového premiéra a na jeho návrh pak členy jeho kabinetu.

Schůzka Čaputové s Ficem trvala zhruba čtvrt hodiny. Prezidentka má dlouhodobě napjaté vztahy se šéfem Směru-SD. Po jeho dřívějších slovních výpadech, že hlava slovenského státu je americkou agentkou, Čaputová letos v září podala na Fica žalobu na ochranu osobnosti. Před zvolením do vrcholné funkce byla Čaputová místopředsedkyní liberálního hnutí Progresivní Slovensko (PS), které až do sobotních voleb bylo neparlamentní stranou.

Robert Fico oznámil, že se hodlá ucházet o post slovenského premiéra. Prezidentka Zuzana Čaputová již potvrdila, že vítěze voleb pověří sestavením vlády.
Fico se na Slovensku vrací k moci. Počítá s Pellegrinim a oznámil první ústupky

Slovensko v minulosti už zažilo, že vítěz voleb nakonec vládu nesestavil. Naposledy se to stalo v roce 2010 právě Směru-SD. PS, které je po víkendových volbách druhou nejsilnější stranou, už ohlásilo, že chce zabránit vzniku vlády Směru-SD. Složení příští vládní koalice bude podle analytiků záviset na postoji Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova stranického kolegy Petera Pellegriniho. Tato strana skončila ve volbách na třetím místě.

Prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s Robertem Ficem, 2. října 2023Prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s Robertem Ficem, 2. října 2023Zdroj: ČTK

Fico, který byl ministerským předsedou už třikrát, v neděli řekl, že se bude opět ucházet o funkci premiéra a že jednání o programu příští vládní koalice by mohla trvat zhruba dva týdny. Právě 14 dnů dostal dnes od Čaputové na vytvoření vlády.

Dojde ke spolupráci s Hlasem? 

Fico nesdělil, se kterými stranami by Směr-SD mohl vytvořit kabinet, slovenští analytici i média nicméně jako jednu z nejpravděpodobnějších možností označují spolupráci Ficovy strany s Hlasem-SD a s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.

 Předčasné parlamentní volby na Slovensku (30. 9. 2023)
Záludné exit polly: Proč selhaly povolební průzkumy na Slovensku

Po volbách Fico zopakoval svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské invazi. Pro případ účasti své strany v nové vládě ohlásil odvolání policejního prezidenta a šéfa elitní složky prokuratury. Tyto instituce se zabývají kromě jiného korupčními kauzami z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD, který byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a později nepřetržitě ve dvou shodně čtyřletých volebních obdobích mezi roky 2012 a 2020.

Čaputová: Úkolem nové slovenské vlády bude tlumit společenské rozpory

Jedním z hlavních úkolů příští slovenské vlády bude co nejvíce tlumit společenské rozpory, řekla prezidentka Zuzana Čaputová. „Chápu, že volební výsledky jsou pro mnoho lidí i zdrojem obav. Proto bude jedním z nejdůležitějších úkolů nové vlády co nejvíce ztlumit společenské rozpory. Společenský smír a soudržnost daleko přesahují horizont jakýchkoli voleb,“ uvedla.

Prezidentka informovala, že kromě schůzky s Ficem bude jednat také s lídry dalších politických stran.

„Byť nás politika rozděluje, jako lidé se musíme respektovat. Výsledek voleb nezmění naše hodnotové nastavení. Budování a ochrana demokracie je hodnota převyšující naši rozmanitost,“ vzkázala obyvatelům země Čaputová, která je zastánkyní liberální demokracie a na rozdíl od Fica také podporovatelkou vojenské pomoci Ukrajině, jež se brání ruské agresi.