Mnohé zkazky mluví o tom, že pavouci přinášejí štěstí. Všeho však musí být s mírou. Své o tom vědí obyvatelé chorvatského ostrovu Rab, kde se v poslední době přemnožila snovačka jedovatá, známá pod jménem černá vdova.

V chorvatských vodách i na pevnině žijí živočichové, kteří pro vás mohou být potenciálně nebezpeční
Nebezpečná zvířata v Chorvatsku: Buďte opatrní, žijí tam ve vodě i na souši

„Jsou všude. Nejen na dvorcích, kde jsme na ně zvyklí, ale nalézáme je i přímo v domech, například v krbech,“ popsal webu 24sata jeden z obyvatelů ostrova současnou situaci s jedním z nejjedovatějších pavouků světa. Jejich jed je patnáctkrát silnější než jed chřestýše a působí na nervový systém, kam se rychle rozšíří.

Nemají protijed

Podle chorvatského serveru není přemnožený pavouk jediným místním problémem. Tím druhým je dle něj fakt, že nemocnicím chybí účinné sérum proti jejich jedu. Ten po kousnutí pavoukem způsobuje silné bolesti lymfatických uzlin, dehydrataci, nadměrné pocení, křeče, zvýšení nebo snížení tělesné teploty, ztrátu hmotnosti, zarudnutí, pocit plnosti a nevolnost.

Ja vypadá pavouk černá vdova:

Zdroj: Youtube

„Zjistil jsem, že v celém kraji neexistuje protijed! Chorvatsko jako turistická země nemá ani minimální zásoby protijedu na kousnutí černou vdovou,“ podivil se obyvatel ostrova.

Novináři chorvatského zpravodaje proto oslovili příslušné zdravotní organizace. Problém se sérem jim potvrdily. Například Institut pro urgentní medicínu okresu Primorje-Gorski Kotar sdělil, že protijed skutečně nemají a sami nevědí o jiných zařízeních, které by jím disponovaly.

V dovolenkových destinacích hojně navštěvovaných Čechy, v Itálii a Chorvatsku, řádí na mnoha místech africký mor prasat
Při dovolené v Chorvatsku hrozí zavlečení moru. Pozor na potraviny, varuje úřad

Pavouka, který se v Chorvatsku vyskytuje nejčastěji na Istrii a na pobřeží Dalmácie, pozná člověk podle červené skvrny na zadečku. Černá vdova se jí říká proto, že během období páření o mnoho větší samice svého partnera občas sežere, tedy „ovdoví“. 

Chorvatský deníkZdroj: Deník