George Floyd byl afroamerický recidivista, který zemřel poté, co jej při zatýkání na bezmála devět minut zaklekl policista Derek Chauvin. Floyd si podle záběrů, které se dostaly do médií, stěžoval na to, že nemůže dýchat, a později ztratil vědomí. Krátce na to při převozu do nemocnice zemřel…

Snímek, na němž mohutný černoch vynáší bezvládného bělocha, se začal rychle šířit v médiích i na sociálních sítích
Londýn má svého hrdinu. Černoch vynesl z bitky extrémistu, zachránil mu život

Nová zvuková nahrávka zachycuje hovor policisty sloužícího na dispečinku, který sledoval zásah na policejních kamerách a rozhodl se informovat svého nadřízeného o tom, že zatýkající příslušníci použili možná nepřiměřenou sílu. Podle zvukové stopy byl hovor uskutečněn 25. května ve 20:30 místního času, tedy v době, kdy Floyda odvážela sanitka do nemocnice.

"Já nevím, klidně mi můžeš říkat bonzák, ale máme tu kamery na volání 320 a… já nevím, jestli museli použít sílu nebo ne, (kamery) vzaly něco zezadu týmu a všichni na tom chlapovi seděli, nevím, jestli to bylo potřeba nebo ne, ale zatím mi k tomu neřekli víc," uvádí dispečer na zvukové nahrávce.

Oni ho snad zabili, krucinál

Policie v Minneapolisu zveřejnila také dva přepisy volání na tísňovou linku 911, včetně jednoho telefonátu neidentifikovaného městského hasiče mimo službu, který byl svědkem incidentu. Ten při tomto volání uvedl: "Jsem na úrovni 38. bloku a opravdu jsem viděl, jak mu policisté vůbec nekontrolují puls a nedělají nic, aby toho muže zachránili. Já sám byl první, kdo zareagoval, a opravdu to mám na videokameře… Šel jsem jen náhodou kolem, ale oni snad toho chlápka zabili, krucinál…"

Smrt černocha George Floyda během policejního zásahu v americkém městě Minneapolis rozpoutala v USA demonstrace, které přerostly v násilí a rabování.
Konec brutality? Soud zakázal policii v Minneapolis zaklekávání podezřelých

Hasič mimo službu pak nabídl své svědectví i dalším nadřízeným složkám, ale když se ho dispečer z tísňové linky pokusil spojit, hovor se podle zvukového přepisu přerušil.

Také v druhém přepisu volání na linku 911 neidentifikovaný volající hovořil o tom, že policista "vážně zabil toho chlapa, který zatčení nevzdoroval". Volajícímu pak dispečer nabídl možnost sdělit všechny informace nadřízeným policistům minneapoliského třetího okrsku.