Chorvatský deník

Velké předsezonní zpravodajství včetně cest po Chorvatsku našich reportérů Přemysla Spěváka a Petra Vaňouse. Všechny díly Chorvatského deníku najdete postupně na webu chorvatsky.denik.cz:

SOUTĚŽ: Nezapomeňte fotit a vyhrát s Chorvatským deníkem

Počátkem června jsme vyhlásili velkou fotografickou letní soutěž o každotýdenní peněžní výhry a k tomu tři paddleboardy. Sledujte pravidelně chorvatsky.denik.cz.

Vstup do schengenského prostoru, zavedení eura, v neděli zavřené obchody. Loňské novinky se významně dotkly nejen Chorvatů, ale i turistů z Česka. Do letošní hlavní sezony přibyly další. Přelomová novela otevřela možnosti regulace turismu.

Při vstupu do země odpadly kontroly na hranicích, což si pochvaloval ředitel českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Miodrag Mlačić. „Cesta se zkrátila o několik hodin. Chorvatsko je pro hosty od minulého roku ještě dostupnější,“ uvedl. Trasa autem z Prahy do Rijeky se dá zvládnout zhruba za osm hodin.

Od vstupu Chorvatska do Schengenu již turisté nemusí čekat na hranicích, zato jim stále hrozí kolony u mýtných bran:

Řidičům ale ve frekventované dny dál hrozí kolony u mýtných bran. Podle Hrvatske autoceste (obdoba českého Ředitelství silnic a dálnic) je plánovaný přechod na elektronické vybírání mýta realistický až v roce 2026.

Slabší koruna vůči euru

Pobyt u moře se Čechům oproti loňsku o něco prodraží kvůli inflaci, ale patrně i při směně korun na euro nebo při bezhotovostním placení. Euro je totiž aktuálně meziročně zhruba o korunu dražší. V polovině května Česká národní banka uváděla kurz zhruba 24,80 koruny za euro. Na druhou stranu od začátku tohoto měsíce koruna oproti euru posilovala.

Chorvatsko se stalo členem eurozóny 1. ledna 2023, kdy se vzdalo národní měny kuny. Od letoška již neplatí ani povinnost uvádět v zemi ceny současně v obou měnách, nově stačí v euro. Zbývající kuny je možné směnit pouze v pobočkách Chorvatské národní banky.

Šestnáct nedělí

Kdo jezdí k Jadranu mimo hlavní sezonu, možná jej v neděli překvapily zavřené obchody. Od loňského července totiž v zemi platí obecný princip uzavření obchodů v neděli a o svátcích. Obchodníci si ale mohou sami vybrat 16 nedělí v roce, během kterých budou obchody otevřeny. A volí logicky hlavní sezonu. Turistů přijíždějících v létě se tedy opatření spíš nedotkne. „Nyní v květnu mají o nedělích ještě zavřeno, ale od poloviny června do poloviny září již otevřeno,“ řekla Deníku Lenka Laus z Travel Family. Zákon navíc obsahuje výjimky, jako jsou obchody na nádražích a letištích nebo prodej na čerpacích stanicích či trzích.

Regulace turismu

Nejdiskutovanější změnou pro letošek je nový zákon o cestovním ruchu, který dává samosprávám rozsáhlé pravomoci v regulaci turismu, včetně možnosti omezovat nabídku ubytovacích kapacit a organizovaných návštěv měst a dalších lokalit. Využití zákona zvažují například v historickém Dubrovníku.

Přibývá destinací, jejichž představitelé se rozhodli bojovat s přebytkem turistů:

Opatření zaměřené na trend krátkodobých pronájmů soukromých objektů se týká nových ubytovacích kapacit, restaurací či barů. Samosprávy nemohou zavírat apartmány a podniků, které jsou již v provozu. „Plánované opatření si klade za cíl zajistit vyváženost a udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, aby se i do budoucnosti zachovala jedinečnost a autenticita chorvatských turistických destinací a ty zůstaly i nadále příjemným místem pro pobyt návštěvníků i místních obyvatel,“ komentoval ředitel chorvatského turistického sdružení Mlačić.

Místní úřady budou moci dále zavést takzvaný ekologický příspěvek. Ten by měli platit jen turisté, kteří destinaci navštíví pouze na jeden den. Příspěvek poputuje na ochranu životního prostředí.