Český prezident Petr Pavel je čtyřhvězdičkový generál, který během svého vojenského života viděl a zažil ledacos. Přesto bylo vidět, že i pro něj byla tato chvíle velmi silná a během cesty po Blízkém východě se k ní několikrát vrátil. „Pane prezidente, udělejte prosím, co můžete, cokoli, co dokážete, aby se můj bratr vrátil ke své rodině, ke své ženě a dětem,“ řekla při setkání s dojetím přeskakujícím hlasem sestra jednoho z více než stovky izraelských rukojmí, kteří jsou i více než sto dní po začátku války v rukou teroristického hnutí Hamás v Gaze.

Žena vyprávěla prezidentovi příběh svého bratra, čtyřicátníka Ohada Yahalomiho. Ohad na sebe ve vesnici u hranice s Gazou přilákal při útoku 7. října pozornost teroristů, aby jeho žena s dětmi mohla mezitím utéct do bezpečí. Žena se s většinou dětí skutečně zachránila, dvanáctiletý syn byl sice Hamásem unesen, ale je už mezi propuštěnou částí rukojmí. „O bratrovi ale nemáme žádné zprávy. Pane prezidente, udělejte prosím něco,“ požádala.

Prezident Petr Pavel navštívil také izraelskou vojenskou základnu v Erezu:

Český prezident Petr Pavel navštívil izraelskou základnu v Erezu
Petr Pavel navštívil izraelskou základnu v Erezu. Hamás zaútočil 50 raketami

„Je strašně těžké říkat lidem, kteří prožívají to, co právě příbuzní rukojmích, že pro ně něco uděláte. Vyjádřit lítost jim rozhodně nepomůže,“ uvedl prezident po setkání. „Žijí v obrovské nejistotě, jestli jejich blízcí jsou stále ještě naživu, a pokud jsou, tak čím si procházejí. Nedával jsem jim plané sliby. Řekl jsem na rovinu, že to, co pro ně mohu udělat, je ze své pozice oslovovat státníky, kteří mají v rukou nástroje,“ řekl Pavel.

Katar je šancí pro mír

Ve chvíli, kdy prezident hovořil s příbuznými rukojmích, dostala plnou logiku jeho další část cesty, která vedla původně trochu nepochopitelně ze židovského státu přímo do Kataru. Ten je nejen jedním z nejbohatších států světa, ale také byl až do teroristického útoku 7. října největším přispěvatelem a podporovatelem Hamásu v jeho vládnutí v Gaze. A z tohoto pohledu také zemí, kterou napadený Izrael rozhodně nepočítá mezi své přátele. Jenže v extrémně složitém regionu není slovy prezidenta nic černobílé.

Prezident Petr Pavel a jeho návštěva KataruPrezident Petr Pavel a jeho návštěva KataruZdroj: Deník/Luboš Palata

Bez ohledu na svoji dosavadní roli podporovatele Hamásu, ale vlastně i díky ní, se Katar stal centrem snah o omezení dopadů konfliktu v Gaze a také místem, kde byly vyjednány první výměny izraelských rukojmích za časově omezené přerušení izraelských vojenských akcí proti Hamásu v Gaze.

Izrael jako turistická země zmizel před třemi měsíci z mapy:

Jeruzalém během války s radikály z hnutí Hamás, leden 2024
Válka v Gaze je drahá i pro Izrael. Odehnala turisty, chybí pracovní síly

„To, že jsme v přátelském vztahu s Izraelem, neznamená, že bychom měli být v nepřátelském vztahu k arabským zemím,“ řekl Pavel při středeční návštěvě Kataru, kde byl přijal emírem Tamimem bin Hamad Sáním. Ocenil roli Kataru jako země, která se snaží pomoci řešení konfliktů. A připustil, že k trvalému míru je třeba najít řešení palestinské státnosti.

U emíra vyvolal Pavel zájem o Česko, a ten mu slíbil, že sem zaměří katarské investice. A Pavel mohl směrem k rodinám rukojmích dodat: „Podrobnosti vám říci nemohu, ale svůj slib, který jsem jim dal, jsem splnil.“