Do parlamentu se podle dosavadních výsledků dostane celkem sedm stran. Čtvrté místo patří koalici Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) expremiéra Igora Matoviče, která má mírně přes devět procent hlasů. Konzervativní Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) se dostalo těsně pod sedm procent, liberální Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka,mírně nad šest procent.

Jako poslední do sněmovny patrně vejde Slovenská národná strana (SNS), která se drží nad potřebným ziskem pěti procent. Pod tento práh se v průběhu sčítání naopak propadla populistická Republika a strana Aliance zastupující maďarskou menšinu.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku (30. 9. 2023)
Slováky čeká dlouhá povolební noc. O vítězi rozhodne pár tisíc hlasů

Vypsání nových voleb schválila slovenská sněmovna poté, co loni v prosinci vyslovila nedůvěru tehdejší vládě premiéra Eduarda Hegera. Hlasování předcházel rozpad čtyřčlenné vládní koalice, po kterém kabinet přišel v parlamentu o většinu. V polovině letošního května pak Hegerovu vládu vystřídal kabinet odborníků v čele s ekonomem Ľudovítem Ódorem, který v předčasných volbách nekandiduje.

Pellegrini gratuloval Robertu Ficovi k pravděpodobnému volebnímu vítězství. Podle něj bude logické, pokud Fico jako první vyzve k jednáním o povolební koalici jeho ideově blízkou formaci. „Budeme se snažit, aby Hlas měl v jakékoli koalici důstojné postavení,“ řekl novinářům Pellegrini. Možnou spolupráci s Ficem naznačil i šéf Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský.

Předseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka prohlásil, že chce „stabilní proevropskou vládu která bude dbát na právní stát“. Konkrétní možnosti účasti své strany na případné takové vládě hodlá zhodnotit v průběhu dneška.

Prezidentka Zuzana Čaputová už dříve uvedla, že pověří sestavením vlády vítěze voleb, který bude mít šanci na většinovou podporu.