Ukrajinský generální štáb dnes ráno uvedl, že hlavní úsilí Ruska se aktuálně soustředí na přípravu agresivní operace k nastolení plné kontroly nad územím Doněcké a Luhanské oblasti. Štáb také tvrdí, že na letišti v Tiraspolu probíhají přípravy na přijetí letadel, což může znamenat, že se Rusové pokusí využít Podněstří k podpoře ofenzivy na jihu Ukrajiny.

Informaci potvrzuje také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Rusko se chce podle něj v příštích týdnech soustředit na ovládnutí východní a jižní části Ukrajiny, kam v současnosti přeskupuje své síly. Podle něj bude NATO hledat možnosti, jak dodávat Kyjevu co nejvíce zbraní pro další obranu. V reakci na hromadné hroby civilistů nalezené v Buči Stoltenberg také prohlásil, že prezident Putin je odpovědný za nejbrutálnější válečné tažení v Evropě od druhé světové války.

Situace v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny je složitá, Rusko v regionu dál těžce bombarduje, uvedl dnes oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se zřejmě schyluje k boji o Slovjansk, což podle něj bude další klíčovou bitvou války na Ukrajině. „Ve směru na Slovjansk v Doněcké oblasti se nepřítel snaží obnovit útočné operace. Ve směru na Barvinkove zaznamenal částečný úspěch, postoupil o sedm kilometrů a ovládl vesnici Bražkivka," uvádí ukrajinské vojenské velení.

Rusové podle něj naopak neuspěli při útoku ve směru na nedalekou Sulyhivku, kde ukrajinské ozbrojené síly ruský postup odrazily. Ruská armáda také pracuje na obnově mostu ve městě Izjum, které se nachází asi 50 kilometrů od Slovjansku, a jehož se Rusové zmocnili na začátku dubna. „Cílem je zlepšit její schopnost pohybu v oblasti a překročení tamní řeky Severní Doněc," uvádí ukrajinský štáb.

Ostřelování pokračuje

Jen za dnešní noc ostřelovali ruští okupanti Charkov a přilehlé obce hned 27 krát. Podle agentury Ukrinform to uvedl šéf tamní ukrajinské vojenské správy. „Nepřítel nás chce demoralizovat a pokračuje v chaotických útocích na civilní infrastrukturu," napsal Oleh Synyehubov.

Jeden člověk zahynul a pět bylo zraněno při ruském ostřelování města Rubežnoje v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Z trosek se podařilo vyprostit sedm lidí, oznámil dnes ráno Hajdaj. Už včera bylo podle něj ostřelováním zničeno jedenáct budov v oblasti, dva bytové bloky a devět rodinných domů. Obytné oblasti jsou dále terčem útoků ve městech Luhansk, Popasnaja nebo Severodoněck.

V Dněpropetrovské oblasti ruské rakety zasáhly skladiště ropy, informuje agentura UNIAN. „Nepřítel zaútočil na naši oblast ze vzduchu a zasáhl jednu z továren. Sklad ropy je zničen. Palivo hoří, je tu silný požár, počet obětí zatím není znám," uvedl šéf oblastní státní správy Valentyn Rizničenko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča 4. dubna 2022.
Neexistuje zločin, kterého by se Rusové v Buče nedopustili, uvedl Zelenskyj

Střílelo se také na východě Ukrajiny, v noci zazněly sirény například ve městě Radechiv zhruba 70 kilometrů od Lvova. S odkazem na prohlášení guvernéra Lvovské oblasti Maksyma Kozyckého o tom informovala agentura AFP. „Exploze v regionu Radechiv. Síly protivzdušné obrany pracují, chrání naši oblohu. Všichni zůstaňte v krytech," napsal Kozyckyj. „V tuto chvíli nemáme žádné informace o případných obětech," dodal.

Ukrajinská armáda v úterý večer ve Lvovské oblasti údajně sestřelila dvě rakety, které letěly z Běloruska, doplnil Kozyckyj. Podle serveru Ukrajinska Pravda hlásili očití svědci v Dněpropetrovské oblasti na východě země také výbuchy v Novomoskovsku.

Rusové údajně v mariupolském přístavu zasáhli zahraniční civilní loď, tvrdí Kyjev. Ukrajinské ministerstvo tvrdí, že zásah způsobil požár ve strojovně a postupně se rozšiřoval na stále větší plochu. Pobřežní stráž pomohla posádce s evakuací do bezpečí. Ministerstvo upřesnilo, že kvůli neutichající palbě nelze zorganizovat záchranu plavidla.

Oběti masakru v Buči

Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že těla ukrajinských civilistů ležela na ulici ve městě Buča nejméně deset dní předtím, než bylo město odebráno ruským silám. Potvrdily to satelitní snímky z 21. března. Rusko nadále tvrdí, že v Buči armáda žádné civilisty nezabila a že fotografie mrtvých jsou falešné, protože byly vytvořeny až po odchodu ruských vojsk.

Starosta Buči podle BBC uvedl, že ruští vojáci ve městě zabili asi 320 civilistů. Anatolij Fedoruk také uvedl, že byl sám svědkem vražd několika obyvatel. Informace ovšem není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

V Boroďance v Kyjevské oblasti údajně ruští vojáci stříleli na civilisty, kteří zachraňovali sousedy z trosek ostřelovaných budov, uvádí místní úřady. Po Mariupolu a Buči se tak město může stát dalším symbolem krutosti ruských vojsk, píše polský deník Gazeta Wyborcza. „Když se po ostřelování zhroutila osmipatrová budova, trosky pohřbily lidi schované ve sklepích. Když se obyvatelé pokoušeli ke zraněným dostat, vojáci po nich stříleli. Rusové lidem nedovolili zachránit své sousedy," tvrdí prozatimní starosta Boroďanky Heorhii Jerko, podle nějž už mohlo ve městě zemřít zhruba dvě stě lidí.

Nastal čas pro další sankce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoprohlášení uvedl, že nyní nastal „zásadní okamžik“ pro to, aby západní vůdci uvalili další sankce na Rusko. „Po tom, co svět viděl v Buči, musí být sankce proti Rusku úměrné závažnosti válečných zločinů okupantů,“ prohlásil.

Spojené státy americké už nyní slibují, že proti Rusku zavedou nové sankce. Tentokrát mají cílit na finanční instituce a představitele země. Na tiskové konferenci to řekla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Zmizelí z Hostomelu

Za 35 dní okupace ukrajinské obce Hostomel ruskými invazními vojsky se ztratilo přes 400 lidí. Očití svědci potvrdili smrt některých z nich, část lidí se pohřešuje. Taras Dumenko, šéf nově vytvořené vojenské správy Hostomelu, to uvedl v rozhovoru s rozhlasovou stanici Hromadske Radio (Veřejné rádio).

„Víme o lidech, kteří byli zabiti, existují potvrzení, fotografie a videa, ale stále je nemůžeme najít. Když se obnovilo spojení, očití svědci nám tuto informaci mohli sdělit, ale pohřešované přesto stále nemůžeme najít," uvedl Dumenko a odhaduje, že v obci dosud zůstalo asi 5000 lidí. Jeho tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit.

Ukrajinská armáda po ústupu Rusů získala zpět pod svou kontrolu Buču u Kyjeva
Střílejí lidi pro zábavu, říká Rus bojující za Ukrajinu o chování svých krajanů

 Mezi pohřešovanými je podle představitele samosprávy například velitel hasičů z letiště v Hostomelu, které bylo předmětem urputných bojů, nebo rodina místního lékaře. Ruské jednotky z oblasti odtáhly 2. dubna, kdy se veškeré ruské síly přeorientovaly na nový oficiální cíl, kterým je ovládnutí celého Donbasu.

Odcházející ruští vojáci podle Dumenka "uklízejí důkazy po svých zvěrstvech". Zmiňuje případ, kdy u silnice byla rozstřílená auta s těly, která ovšem později zmizela. "Moje hypotéza je, že čím klidnější se okupanti v nějaké oblasti cítili, čím dále byli od frontové linie, tím pečlivěji zakrývali stopy,“ uvedl náčelník vojenské správy obce.