I více než měsíc po invazi na Ukrajinu ruští představitelé tvrdí, že ruské jednotky na Ukrajině se zaměřují pouze na vojenské cíle, a popírají útoky na civilisty. Ty jsou přesto novináři i úřady dobře zdokumentované. Známá jsou například videa, na kterých okupační jednotky postřílely lidi čekající na nákup v obchodě či při útěku z ostřelovaných měst. Jeden z příběhů těžce zraněných Ukrajinců zachytila i britská stanice BBC. Starší žena, která aktuálně leží v nemocnici v Záporoží, tvrdí, že ji ruští vojáci postřelili, když šla navštívit svou matku.

Pětačtyřicetiletá Natalia Mykolajivna si dle svých slov ze „setkání“ s ruskými vojáky odnesla trvalé následky. Podle BBC jsou její zranění v takovém rozsahu, že je zázrak, že vůbec přežila. „To, co se jí stalo, byl záměrný útok,“ konstatuje BBC.

Ruské síly v Doněcku, s vojenským vybavením označeným písmenem Z.
Znásilňovali mě, syn zatím vedle plakal. Žena popsala děsivý útok ruských vojáků

Natalia pochází z města Polohy, kam před časem dorazily ruské okupační jednotky. „Vyšla jsem ze svého domu, bála jsem se o svou matku, tak jsem za ní šla. Bydlí hned o ulici vedle,“ uvedla Natalia.

Právě vysvětlení, kam jde, jí dle jejích slov umožnilo bez problémů projít prvním ruským checkpointem. „Pak už jsem šla k matčinu domu, když voják zvedl ruce do vzduchu - ale jak jsem zmínila, dříve mi bylo řečeno, že můžu projít - a pak vypálil první dávku ze svého samopalu. Střílel všude od pasu dolů,“ popsala Natalia.

Dle svých slov neviděla vojákovi do tváře. „Neřekl ani slovo. Všichni tam stáli u tanku s písmenem Z. Na sobě měli masky,“ uvedla žena.

Z ulice ji zraněnou odtáhli sousedé a odvezli do nemocnice do Záporoží. „Doktoři mi neřekli, kolik jsem v sobě měla kulek. Byla jsem rozstřílená od pasu dolů. Všechno mám poškozené, také moje intimní partie,“ popsala reportérovi BBC Natalia. Těžce poraněné má rovněž obě nohy, jedno koleno podle lékařů natolik, že už nikdy nebude moct chodit jako dříve.

U frontové linie

Polohy, městečko, kde byla Natalia Mykolajivna postřelena, se nachází nedaleko vesnice Orichiv, ta je posledním místem u aktuální frontové linie, které ještě ovládají ukrajinské jednotky. Podle BBC z Orichivu většina lidí uprchla, zůstali v něm ale starší a nemocní lidé, kteří utéct buď nemohli nebo nechtěli, a také členové domobrany.

Mezi těmi, kdo stále v Orichivu žijí, je důchodkyně Lida Vasylivna. Vlastní tam malou farmu. „Její děti a nemocný manžel, který od počátku války utrpěl už dva infarkty, jsou podle ní v bezpečí, o několik mil dále v jednom z krytů. Ovšem Lida zůstává na farmě, aby se postarala o své plodiny a zvířata. Je velmi hrdá na to, že je stále potravinově soběstačná a je odhodlaná nepřijít o vše, co dlouhé roky budovala,“ popisuje BBC.

Zničený tank v Mariupolu.
Mrtví, pro které nemá kdo truchlit. Na Ukrajině se hromadí těla ruských vojáků

Přes den je Lida na svém poli a ve svém domě, na noc se ale přesouvá do chladného a studeného sklepa. „Normálně by v něm skladovala brambory a okurky," píše BBC.

Starší žena podle BBC nikdy ruským vojákům neodpustí, co páchají. „Skrývám se v tomto bunkru, protože na nás útočí ze všech stran. Nenávidím je, nenávidím je. Žili jsme v míru a byli jsme šťastni," emotivně popsala žena.