Letadlo letělo z Moskvy do Petrohradu. K pádu došlo po zhruba třiceti minutách letu na severozápadě Tverské oblasti u obce Kuženkino. Podle telegramového kanálu Grey Zone, který má blízko ke skupině wagnerovců slyšeli místní obyvatelé před pádem letounu dvě rány. Letoun tak měl být sestřelen. Tuto informaci nelze zatím ověřit. 

„Letadlo Embraer letělo z (moskevského letiště) Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli,“ uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti.

Ruský státní úřad Rosaviacija oznámil, že již začal katastrofu vyšetřovat. „Zahájili jsme vyšetřování havárie letadla Embraer, Na seznamu cestujících bylo i jméno Jevgenij Prigožin,“ citoval TASS ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu.

V Rusku spadlo letadlo, posádka zahynula. Mezi mrtvými je údajně i šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin
Úmrtí Prigožina? V Rusku se toho bez vědomí Putina mnoho nepřihodí, uvedl Biden

Dlouho nebylo jasné, jestli Prigožin na palubě opravdu byl. Že havarovaným letadlem cestoval a zahynul, uváděl mimo jiné server Fontanka s odkazem na své zdroje, podle kterých byli na palubě i velitelé Wagnerovy skupiny.

Moskvou dosazený šéf okupační správy v ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov na telegramu napsal, že jeho zdroje zevnitř Wagnerovy skupiny potvrdily úmrtí Prigožina a také jednoho z velitelů, bývalého pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrije Utkina.

Prigožinovo úmrtí později potvrdil i telegramový kanál Grey Zone spojovaný s wagnerovci. Ten uvedl, že jeho smrt je následkem „konání zrádců Ruska“. Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija ve středu kolem desáté hodiny večer zveřejnila identitu deseti obětí neštěstí - mezi nimi byla také jména Prigožina a Utkina. 

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin (vpravo) na prohlídce oligarchovy restaurace
Schůzka v Kremlu. Putin se pět dní po vzpouře setkal s Prigožinem, uvedl Peskov

Portál readovka.news ale na telegramu napsal, že hovořit o Prigožinově smrti je podle jednoho z jeho zdrojů předčasné, protože podnikatel mohl být na palubě jiného letadla. Z bezpečnostních důvodů prý často uváděl, že letí jedním ze svých strojů, nastoupil pak ale do jiného.

Podle zpravodajské agentury RBK si vzal vyšetřování neštěstí pod osobní kontrolu guvernér Tverské oblasti Igor Rudenya. Záchranné složky podle agentury RIA Novosti uvedly, že zatím na místě nalezly těla osmi osob.

V Rusku spadlo letadlo, posádka zahynula. Mezi mrtvými je údajně i šéf wagnerovců Jevgenij PrigožinV Rusku spadlo letadlo, posádka zahynula. Mezi mrtvými je údajně i šéf wagnerovců Jevgenij PrigožinZdroj: ČTK

Moderátorka Xenija Sobčaková na sociální síti uvedla, že havarované letadlo patrně patřilo právě Prigožinovi. Ruskojazyčný server BBC napsal, že šéf wagnerovců vlastní stroj Embraer Legacy 600 s označením RA-02795 a podle serveru Flightradar letadlo s tímto číslem odpoledne vzlétlo z Moskvy. Okolo 15:11 se pak ztratilo z radaru nad Tverskou oblastí ve výšce 8500 metrů.

Letadlo, které v tu dobu bylo ve vzduchu necelou půlhodinu, začalo po nárazu do země hořet.

Ozbrojené tažení na Moskvu

Prigožin, jehož bojovníci z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny se v rámci ruského vojenského tažení na Ukrajině účastnili nejtvrdších bojů, se letos na konci června pokusil o ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin
Putin: Nabídl jsem wagnerovcům, aby dál bojovali na Ukrajině. Prigožin to odmítl

Při bleskové akci 24. června obsadil armádní objekty a letiště v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska. Následně se několik tisíc žoldnéřů s tanky, obrněnými vozidly, protiletadlovými zbraněmi a civilními nákladními automobily vydalo na Moskvu, ještě ten den se ale Prigožin postup zastavil.

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin:

Kreml následně ohlásil, že wagnerovci i jejich šéf nebudou stíháni, ale odejdou do Běloruska. Od té doby není jejich osud jasný. Prigožin tento týden zveřejnil první video od vzpoury, na kterém naznačoval, že je v Africe. Není ale jasné, kdy a kde záběry vznikly.