Fotogalerie zabijačky, která se v únoru konala v Moravské Nové Vsi ZDE.

Pro letošní rok se městské části v Břeclavi rozhodly spojit síly a vytvořily společný kulturní program pro vánoční svátky. Předvánoční čas v Břeclavi bude již tradičně spojený s řadou kulturních vystoupení, koncertů, jarmarků a dalšími doprovodnými akcemi.

Město tentokrát na žádost lidí představilo společnou nabídku akcí, které se budou konat především na pěší zóně u gymnázia, v Poštorné Na Rovnici a v kulturních domech v Poštorné a Staré Břeclavi.

„Letos jsme při sestavování programu dospěli k malé změně. Protože se nás často lidé ptali, proč nemáme tu či onu akci uvedenou v programové nabídce, představujeme proto nyní kompletní dění v celé Břeclavi. Takže jsme do programu zařadili i akce, které organizují jednotlivá sdružení v městských částech,“ upozorňuje na změnu Pavel Kašuba z kulturního oddělení radnice.

Program odstartuje v pátek osmnáctého prosince ve čtrnáct hodin Vánočním jarmarkem svaté Lucie v Poštorné. Největšími lákadly by měla být vystoupení na pěší zóně, kde lidé uvidí například koncert Jožky Černého či Polyfonie. Děti se můžou těšit na kouzlení a soutěže s Harry Potterem.

Lákají na betlémy

Po celou dobu vánočního dění budou v poštorenském kostele a v kapli svatého Rocha na pěší zóně u gymnázia k vidění vyřezávané betlémy Josefa Fröhlicha ze Staré Břeclavi. „Vystaveno bude jedenáct betlémů, na kterých jsem pracoval posledních asi patnáct let. Nejsou to klasické betlémy, jak je všichni známe, protože jsem při jejich tvorbě vycházel hlavně ze své fantazie. Zajímavostí je i to, že jsem je všechny vyřezal z jednoho kusu dřeva,“ láká autor na výstavu.

Vánoční zpívání cimbálové muziky Jožky Severina a křest nového cédéčka u příležitosti desátého výročí slováckého krúžku diváci uvidí v neděli dvacátého prosince v kulturním domě v Poštorné. O den dříve mohou obdivovat také živý betlém, který bude k vidění ve Staré Břeclavi.
„Já bych určitě navštívil program v neděli, která má být takovou pozvánkou na další dny. Kromě vystoupení Jožky Černého bude pro občany přichystaná novinka v podobě pravé moravské zabijačky se vším, jak to má vypadat,“ zve návštěvníky Kašuba.

Lidé v Břeclavi ovšem zatím o vánočním programu mnoho nevědí. „Vůbec netuším, co tu všechno letos bude, ale na vánoční program chodíme každý rok. Celkově jsem s vánoční výzdobou ve městě i s kulturním programem vždy spokojená. Letos mají být v Poštorné v kostele vystaveny nějaké vánoční betlémy. Tam se určitě půjdu podívat,“ slibuje Břeclavanka Naděžda Kulhanová.

Vánocemi však kulturní dění v Břeclavi neuhasne. Silvestra mohou lidé oslavit společně s Jiřím Zonygou. Jeho koncert ozdobí silvestrovský program tradičně konaný na náměstí u kostela. Vítěz soutěže X Factor zpříjemní čekání na Nový rok mimo jiné zpěvem české státní hymny.

PETR KLUSKA