Open air festivalům počasí na Břeclavsku prostě nepřeje. Poslední prázdninový víkend se už poosmé konal Praděda fest, na který se sjíždějí lidé z celé republiky a nechybí ani milovníci hudby ze zahraničí. Pořadatelé původně odhadovali, že by na Křížový kopec do Hustopečí mohly zavítat i čtyři tisíce návštěvníků. Přijela jich však jen polovina. Ztráty organizátorů jsou tak poměrně značné.

„Lidí bylo málo. Tedy oproti rozpočtu. Akce to byla ale dobrá, nějak se s tím musíme poprat. Podle mého to bylo hlavně počasím, protože začalo pršet zrovna v době, kdy se nejspíše lidé rozhodovali, jestli přijedou. Sice bylo dost prodaných vstupenek v předprodeji, ale problém byl s těmi jednodenními,“ přiznal menší zájem hlavní pořadatel Ondřej Kušnier.

Podle něj však největší hvězdy festivalu – rakouští Parov Stelar a finští Waltari – nezklamaly a přitáhly velké množství fanoušků. Stejně tak skvěle zahráli Buty, Visací zámek a další kapely.

Pořadatelé dvoudení akce letos vsadili hned na tři pódia a především pak několik známých kapel. „Přestože bylo na placu po deštích bláto, lidé využívali všechny možnosti tak, aby se pobavili,“ uvedl Kušnier. „Mnozí lidé se k nám vracejí, ale jezdí i noví zájemci,“ prozradil.

Freestyle i had

Na návštěvníky všech věkových kategorií čekalo také několik doprovodných akcí. Jen pár set metrů od areálu mohli v sobotu odpoledne sledovat strhující výkony freestylových motokrosařů pod hlavičkou Petra Kuchaře. Pořadatelé se také vůbec poprvé zapojili do projektu Čistý festival, takže lidé mohli odpadky vhazovat do označených pytlů. Ve speciálním stánku navíc získali odměnu za to, když doplnili kelímkového hada.

„Město Praděda fest podporuje. Vydali jsme pořadatelům příslušná povolení, pomůže jim i policie, protože je to i v našem zájmu, aby byl pořádek. Na festival jsem také zavítal, jsou tam skupiny, které znám ještě z mládí. Třeba Visací zámek,“ usmíval se hustopečský starosta Luboš Kuchynka. Jak dodal, zatím neměl žádné stížnosti od obyvatel města na rušení nočního klidu. Podle něj je festival bezproblémový.

„Přijel jsem na Praděda fest poprvé. Nejvíce mě sem lákalo drum'n'bass, které se hraje v jednom ze stanů. Líbí se mi i velký výběr dj´s tohoto stylu, ale těšil jsem se i na jiné skupiny,“ byl spokojený Martin Netík z Ratíškovic, který přiznal, že nespal dva dny.

Už potřetí zavítala na festival i Blanka Kábelová z Miroslavi. „Praděda je každý rok úžasný. Kapely jsou taky super a byla jsem zvědavá i na finské Waltari. Jsem tady už od pátku a myslím si, že je dobře, že si tady každý najde svůj žánr. A to jak mladí, tak i ti starší,“ neskrývala radost Kábelová. Ta doprovázela svého přítele, který byl jedním z účinkujících.