Ve srovnání s minulými léty promluvily do podoby pietního okamžiku v Břeclavi dopady teroristických útoků v Paříži. Přibližně třicítka účastníků držela za zemřelé minutu ticha. „Nebyl jsem doma, ale co se dělo ve Francii, jsem hodně sledoval. Velmi mě zasáhlo, že v bezpečí nejsme nikde. Nejde jen o Francii, ale celou Evropu," říkal Mrákava.

Lidé se v okresním městě sešli o páté odpolední u památníku obětem totalitních režimů na Zámeckém náměstí. Akci připravili břeclavští skauti. Kromě nich zapálilo svíčku i několik obyvatel. Zasažení pařížským krveprolitím bylo znát i z projevu Jiřího Rufera staršího. „Obávám se, že po sedmdesáti letech relativního klidu a života a po posledních krvavých událostech ve Francii se změní svět. Bude mnohem komplikovanější," pronesl mimo jiné Rufer.

Spolu se skauty

Podle místostarosty Milana Vojty (ANO) nebylo o důležitosti zmínky týkající se pařížských ataků pochyb. „Od ohavného útoku uběhlo pouze pár dní. Navíc slavíme boj za svobodu a demokracii, což je významný svátek. Lidé, kteří v Paříži padli, zemřeli právě za svobodu. Proto jsme je chtěli vzpomenout alespoň minutou ticha a zapálením svíček," oznámil Vojta.

Po šestadvaceti letech by se pietní akt k sedmnáctému listopadu mohl stát také oficiální akcí města. Vojta přislíbil, že se zasadí 
o to, aby ji Břeclav pořádala společně se skauty.

Lidé se scházeli také na dalších místech jižní Moravy. Nejrušněji bylo v Brně. K akcím Masarykovy univerzity ke dni studentstva se připojila i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Hlavní téma Lidskost versus barbarství je bohužel po pařížských událostech mnohem aktuálnější, než bychom si přáli a než jsme si ještě před několika dny dokázali představit," prohlásila Valachová před návštěvou diskuze v univerzitním kině Scala.

Útoky teroristů podle ní ukazují, že boj za lidskost neskončil konkrétním historickým okamžikem. „Studenti
v něm hráli a stále hrají klíčovou roli, jak dokazují studentské demonstrace proti nacismu v roce 1939 i ty z roku 1989 proti totalitě," dodala ministryně.