V Břeclavi na Základní škole Jana Noháče postávali lidé už před druhou hodinou odpoledne, kdy se volební místnosti otevíraly. „S úderem celé přišlo najednou pět voličů,“ upřesnila předsedkyně volební komise osmnáctého okrsku Ivana Holotová.

Mezi prvními odvolil důchodce Miloš Kvarda. „Chodím poctivě hlasovat o každých volbách,“ uvedl muž, který den před volbami oslavil osmaosmdesáté narozeniny.

Jana Horníková letos poprvé za dlouhá léta nesedí ve volební komisi. Do místnosti tentokrát přišla s modrou obálkou jako „pouhá“ volička. „S výběrem jsem neměla problém. Volím stejně již nějakou dobu,“ řekla žena.

Sčítání volebních lístků.
Komunální a senátní volby 2018 skončily. Podívejte se na online zpravodajství

Před břeclavskou Základní školou Kupkova již čtvrt hodiny před zahájením voleb čekala dvaaosmdesátiletá Květoslava Nešporová. „K volbám chodím pravidelně už od osmnácti a ani jednou jsem zatím nevynechala, beru to jako svou občanskou povinnost," uvedla Nešporová.

Největší problém vidí v mladých. „Místo toho, aby šli k volbám, si jen stěžují," dodala rozhořčeně.

Mezi prvními břeclavskými lídry odvolili sociální demokrat Jaroslav Válka, Marcela Pardovská (KDU-ČSL) a Jakub Matuška ze sdružení Mladí a neklidní. Ten doufá, že voliči půjdou k volbám. Před čtyřmi lety v Břeclavi odvolila jen třetina oprávněných voličů. „Byl bych rád, kdyby volební účast stoupla na pětačtyřicet procent,“ upřesnil Matuška. A netajil se ambicemi hnutí. „Chceme dvacet procent,“ zmínil.

Aktuální zpravodajství z celého volebního víkendu vám bude přinášet početný tým Deníku Rovnost. Podívejte se na jeho členy:

Současný místostarosta města Válka přišel do volební místnosti na Kupkově v doprovodu své maminky. „Samozřejmě, že jsme se o volbách radili,“ přiznal s úsměvem.

Potěšil by ho prý výsledek, zaručující znovu pět mandátů v zastupitelstvu. Reálně však očekává čtyři. „Kdyby to bylo jen o lidech, tak se nebojím. Záleží ale na tom, jak moc ovlivní celorepublikové strany myšlení voličů,“ dodal Válka.

Lídryně břeclavských lidovců Marcela Pardovská si myslí, že bude účast ve volbách letos větší než naposledy. „Dokonce jsem stála u volební urny frontu, to se mi ve Staré Břeclavi ještě nestalo," poznamenala. Ráda by byla za obhájení alespoň dosavadních čtyř mandátů lidovců v zastupitelstvu města.

Stým voličem v budově obchodní akademie v břeclavském volebním okrsku číslo 10 se stal místostarosta a lídr ANO Svatupluk Peček. Krátce po čtvrté hodině odpoledne hlasoval za asistence svého vnuka. „Snad se volební účast zvedne. Třeba na pětačtyřicet procent,“ odhadl Peček. Břeclavské ANO obhajuje čtyři mandáty. „Jakýkoliv menší počet bychom v hnutí považovali za neúspěch,“ dodal.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

Něco málo po šesté hodině podvečerní měl odvoleno i břeclavský starosta Pavel Dominik. Lídr Pro Regionu přišel volit do Střediska volného času Duhovka společně se svou manželkou. Sdružení obhajuje v Břeclavi šest zastupitelů. „Pokud bychom obhájili stejný počet, byl bych pochopitelně rád. Kdybychom však ztratili, katastrofu bych z toho nedělal. Bral bych to jako realitu,“ zmínil Dominik.
Lidé na Břeclavsku volí také nového zástupce v senátu. Sociální demokrat Jan Hajda zemřel v posledním roce svého funkčního období, jeho místo zůstalo neobsazené. Nástupce Hajdy voliči určí ze sedmi kandidátů. Před šesti lety jich bylo deset, rozhodlo se až ve druhém kole.

V pátek odvolil třeba nezávislý kandidát na senátora za ANO Libor Nazarčuk. „Bude to patrně těsné, rozhodne se až ve druhém kole," myslí si břeclavský sommelier. Na postup do rozhodujícího boje podle něj může stačit více než patnáct procent hlasů.

Komunální a senátní volby ve Vranovicích na pomezí Břeclavska a Brněnska letos zpestřil průzkum studentů brněnské Masarykovy univerzity. „Učíme se, jak dělat takzvaný exit poll. Zkoumáme volební chování,” popsal účel výzkumu jeden z tazatelů Petr Fena. Voličů po opuštění volební místnosti se v dotaznících ptají, zda znají současnou vládnoucí koalici, jméno starosty nebo jak důležitá pro ně byla jednotlivá předvolební témata.

Strážníci v Břeclavi do večera nezaznamenali výrazné narušení voleb. „Jen na škole v Charvátské Nové Vsi se kvůli závadě spustil alarm,“ uvedl šéf břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička.

PŘEMYSL SPĚVÁK
RADKA KONEČNÁ
DAVID KVAPIL