Krevní banky v celé České republice se podle slov Kotyzy musí omlazovat. „Nevěděl jsem, co od prvního ročníku akce očekávat. Mohlo přijít dvě stě lidí nebo také nikdo," říká mladý Břeclavan. Nakonec přišlo do břeclavské nemocnice pětapadesát lidí 
a z toho bylo deset prvodárců. „Mezi nimi byl i můj nejlepší kamarád Petr Sulovský a bratr Martin Kotyza," zmiňuje.

Často se na něj obrací lidé především přes sociální sítě 
s dotazy, co udělat pro to, aby se mezi dárce zařadili. „Odpovídám všem stejně, že budou rozhodně uvítáni. Stačí jen čtrnáct hodin před odběrem nejíst tučná jídla, ořechy mléko a podobně. Výhody s tím spojené jsem uvedl na webových stránkách, které jsem k projektu vytvořil. Kromě dobrého pocitu mají dárci pravidelnou kontrolu nad svým zdravotním stavem," uvádí Kotyza.

Dalším plusem je pracovní volno s plnou náhradou mzdy v den odběru a odpočet na daních za každý odběr. „Pro muže je to osm tisíc ročně a šest tisíc pro ženy. Ty mohou darovat krev jen třikrát ročně," upřesňuje tvůrce projektu.

Oproti loňskému roku se mu podařilo sehnat i více sponzorů a díky tomu je i více propagačních materiálů. „Některé pojišťovny se ozvaly i samy 
a kladný postoj zaujalo i město Břeclav. Pevně věřím a troufám si říct, že druhý ročník by mohl přilákat přes sto lidí," doufá pravidelný dárce, který má připravené i různé upomínkové předměty jako permanentky na veřejné bruslení a plavání, skleničky s logem projektu, poukázky do nemocniční lékárny a mnohé další.

Den D bude v pátek dvacátého listopadu od sedmi hodin ráno v břeclavské nemocnici. „Všichni se po příchodu nahlásí na recepci hematologicko-transfuzního oddělení, kde jim založí dárcovskou kartu. Dále následuje měření tlaku a teploty, testovací odběr a pokud je vše v pořádku, pokračuje se již samotným odběrem," popisuje.

Kotyza věří, že letošní akce bude úspěšná. „Udělal jsem pro to opět maximum. Chci poděkovat všem partnerům," dodává zakladatel projektu 450 ml naděje.