VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Břeclavsko

13.5.2018

Merkur odstartoval turistickou sezonu. Bavily se tisíce návštěvníků

Pasohlávky /FOTOGALERIE/ – Kdo nepřijel o víkendu do kempu Merkur v Pasohlávkách, mohl litovat. Lidé si totiž užívali hudbu, zábavu, dobré jídlo a pití v okolí krásné přírody. Osmnáctý ročník této akce jako každý rok nabídl řadu skvělých kapel mnoha žánrů.

12.5.2018

OBRAZEM: Na koloběžkách se vyřádili u Hrocha na Řádku

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Již tradiční setkání lidí na koloběžkách mají za sebou v Břeclavi na Řádku u sochy Hrocha.

12.5.2018

Krvavé kampaně: prvodárců na jihu Moravy přibývá, hlásí nemocnice

Jižní Morava – Ačkoli je Drákula spjatý s rumunskou Transylvánii, své místo má i v Ratíškovicích na Hodonínsku. Tamní junáci pod jménem slavného knížete a románového upíra hromadně vyráží darovat krev do nemocnice. Zapojují se tak do kampaní, které kvůli nedostatku zásob rozjely nemocnice v téměř celém kraji. A výsledky jsou po pár měsících patrné. „Někde se počet dárců zvýšil až o desítky procent,“ potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

11.5.2018

V Pohořelicích postavili novou rybí líheň. Za osmadvacet milionů korun

Pohořelice – První ryby se už vytřely. Na místě staré rybí líhně postavili ve Velkém Dvoře u Pohořelic na Břeclavsku novou, která se stane součástí výrobního střediska Rybníkářství Pohořelice. „Minulý týden došlo ke kolaudaci, zavodnění a zahájení zkušebního provozu,“ sdělil ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

10.5.2018

Na Lednické rybníky přiletěli tenkozobci i pisily. Tamní podmínky jim svědčí

Břeclavsko – Tři tenkozobci opační a pisila čáponohá se opět pohybují na Lednických rybnících. Přilákaly je aktuální podmínky na rybnících Nesyt a Apollo. „Kromě bohaté potravní nabídky nabízí obnažená dna těchto rybníků atraktivní prostor pro zahnízdění,“ uvedli zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

10.5.2018

Nový život: policie marně hledá svědky, partyzán Hronek vybízí k vlastenectví

Břeclavsko – Desítky řidičů ročně řeší poškození svého auta viníkem, který ujel. Policisté někdy marně hledají svědky dopravních nehod. Problém je pak s proplácením škod. Těmto problémům se věnuje hlavní téma týdeníku Nový život, který vychází také jako příloha Břeclavského deníku Rovnost.

10.5.2018

Raketový růst nájmů: Přiměřená cena? Byt je okamžitě pryč, říká realitní makléř

Jižní Morava – Ceny nájmů v okresních městech v příhraničí jižní Moravy rostou. Makléři upozorňují, že meziroční nárůst dosahuje až dvacet procent.

10.5.2018

Unikátní vrtule ochrání před mrazy. Vinohrady ale letos ohrožuje spíš krupobití

Jižní Morava - Vinaři se usilovně připravovali na možné jarní mrazy. Po loňských špatných zkušenostech chtěli zkusit i unikátní obří vrtuli. Teď je však ohrožují spíše bouřky.

9.5.2018

Festwine ovládl Hibernal z Brněnska. Nejlepší kolekci má Vican

Velké Pavlovice – Šampionem mezinárodní soutěže vín Festwine se stal Hibernal 2017 ve výběru z hroznů z Vinařství Jan Plaček, které sídlí v Moravských Bránicích na Brněnsku. Rozhodlo o tom úterní a středeční hodnocení v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

9.5.2018

Merkur otevírá své brány. Sezonu odstartují piráti i Marie Rottrová

Pasohlávky – Velký pirátský program je jedním z hlavních lákadel při zahájení nové turistické sezony v pasohláveckém autokempu Merkur. Především děti se mohou těšit v sobotu od dvou hodin odpoledne na pláži u velké Laguny na pirátskou princeznu Awildu a Černovousův poklad. „Aby se princezna vyhnula sňatku s dánským princem Alfem, uprchla na moře, setkala se s pirátskou lodí a stala se kapitánkou pirátů. Je to pohádka o odvaze a cti,“ uvedla Marcela Čáslavová ze společnosti Pasohlávská rekreační, která kemp spravuje.

8.5.2018

OBRAZEM: Čtyřiadvacet hodin na nohách. Vítěz ušel 84 kilometrů

Morkůvky /FOTOGALERIE/ – Čtvrtý ročník extrémního závodu pěších uspořádali o víkendu v Morkůvkách. Celkem 115 zaregistrovaných účastníků od dětí až po důchodce mělo přesně 24 hodin na to, aby co nejvícekrát obešli vytyčený okruh zhruba dvanácti kilometrů. „Celkem závodníci během dne i v noci zdolali kolem 2500 kilometrů, což je více, než kdyby štafetově obešli celou naši republiku,“ spočítala v pondělí starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

AKTUALIZOVÁNO
8.5.2018

Vinaři pomáhali nemocným. Kostní dřeň přišlo darovat 124 lidí

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Velký úspěch měla sobotní akce Vinaři jdou na dřeň ve Velkých Pavlovicích, kterou uspořádal spolek Víno z Velkých Pavlovic, Český národní registr dárců dřeně a místní radnice. Do obřadní síně tamního městského úřadu dorazilo celkem 124 dárců kostní dřeně mezi osmnácti a pětatřiceti lety s váhou nad padesát kilogramů. „Je to super číslo. Tak velký zájem jsme ani nečekali,“ pochvaloval si za pořadatele Pavel Lacina.

8.5.2018

Rekordní bonsaj má 72 květů. Na pěstování neexistuje zaručený recept, říká muž

Břeclav – Unikát, rarita a možná vůbec první na světě. Josef Fröhlich z Břeclavi těžko hledá slova, která by vyjádřila jeho nadšení. Vypěstoval bonsaj, na které nedávno napočítal dvaasedmdesát květů.

7.5.2018

Spádovost má ulevit přetíženým nemocnicím v Brně. Okolní obce se jí obávají

Jižní Morava – Problémy s plnou kapacitou některých nemocnic má vyřešit takzvaná rajonizace. Kraj rozdělí na spádové obvody. Starostové obcí se ale nového systému obávají. 

7.5.2018

Zaujal hořící olej i hasičská auta. Zbrojnice přilákaly čtyři tisíce návštěvníků

Jižní Morava – Zázemí profesionálních hasičů si mohli prohlédnout Jihomoravané koncem uplynulého týdne. Hasiči pro ně otevřeli jedenadvacet stanic z šestadvaceti v celém kraji.

7.5.2018

OBRAZEM: Břeclav patřila dětem. Do podzámčí přiletěl vrtulník

Břeclav /FOTOGALERIE/ – U vchodu je čekali dva dinosauři, v areálu Cyklosféry pak soutěže, atrakce, ale i poučení. Druhý ročník akce Břeclav dětem připravilo na sobotu Městské muzeum a galerie Břeclav. „Po obědě zamířily do podzámčí tisíce dětí s rodiči. A kdo přišel, ten určitě nelitoval," zhodnotili zástupci města na facebookovém profilu.

6.5.2018

Noční vlci zaburáceli ve Starovičkách. Padlé uctili srpem a kladivem, ale klidně

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/– Řev motorů, vlající české, ruské či sovětské vlajky a symbol vlka na kožených vestách. Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci zavítal v neděli odpoledne do Staroviček na Břeclavsku. „Byli součástí pietního aktu k výročí osvobození Československa od fašismu,“ uvedl starosta Staroviček Vladimír Drbola.

6.5.2018

OBRAZEM: Kolonádu lemovali krasavci. V Lednici požehnali lázeňským pramenům

Lednice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Majitelé nablýskaných krasavců přijíždí se svými veterány k lázeňské kolonádě v Lednici. Přehlídka historických vozů je součástí sobotní Májové slavnosti. Amfiteátr a okolí zaplňují před druhou hodinou odpoledne hloučky lidí.

5.5.2018

Kyvadlová doprava na mostě přes Nové Mlýny způsobila až šestikilometrové kolony

Břeclavsko – Cestu po mostě přes Nové Mlýny znepříjemnila v sobotu řidičům kyvadlová doprava. Na hlavním tahu z Brna do Vídně se ve směru z Rakouska tvořily až šestikilometrové kolony. Řidiči strávili v koloně několik desítek minut. Auta totiž smí po mostě jezdit maximální rychlostí čtyřicet kilometrů za hodinu, navíc mezi sebou musejí dodržovat alespoň dvacet pět metrů dlouhý rozestup.

5.5.2018

Protihluková stěna u Hustopečí bude prodloužená. Její oprava začne za rok

Hustopeče – Obyvatelé Hustopečí na Břeclavsku si oddechnou. Protihlukovou stěnu na dálnici D2, která už dnes neplní svůj účel, čeká příští rok oprava. Na konkrétní podobě se shodli na posledním jednání ministr dopravy Dan Ťok, zástupci státních silničářů a hustopečské radnice.

5.5.2018

Jojování vyžaduje zdatnost a spoustu úsilí, říká mistryně Kamenská

Břeclav - Stala se první ženou v historii, která postoupila z kvalifikace na mistrovství Evropy v jojování mezi muže. Nyní se snaží v soutěži získat peníze na cestu na mistrovství světa do čínské Šanghaje. Modernímu jojování se Veronika Kamenská z Břeclavi věnuje pět let. „Chci se dostat do Číny a vyhrát tam. Na vystoupení trénuji už od září,“ prozrazuje osmnáctiletá dívka o šampionátu, který se koná v srpnu. Jojo ji poprvé zaujalo, když byla s babičkou v hračkářství.

5.5.2018

Ruští motorkáři Noční vlci dorazí k památníku tankové bitvy u Staroviček

Starovičky – Členové kontroverzního motorkářského klubu Noční vlci, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho politiku, budou součástí nedělního pietního aktu ve Starovičkách na Břeclavsku. Připomenou si padlé rudoarmějce z dubnových bojů 1945. „Aktu se zúčastní poprvé. Asi hodinu po poledni u památníku položí věnce,“ informoval Deník Rovnost starosta Staroviček Vladimír Drbola.

4.5.2018

Označila starostu za pohlavní orgán. Trest? Právnička musí zaplatit osm tisíc

Břeclav - Advokátka Zuzana Candigliota napsala komentář na Facebook Břeclavi. Starostu označila za pohlavní orgán. Podle kárného senátu se provinila proti stavovským pravidlům, odvolala se.

4.5.2018

S kukuřicí postříkali i vinohrady. Herbicid je spálil, škody jdou až do milionů

Březí – Loni jim část vinic spálily jarní mrazíky, letos zemědělci neúmyslně herbicidem. Vinaři řeší průšvih v trati Liščí vrch u Březí na Břeclavsku. „Na sousedním poli s kukuřicí nesmyslně použili chemický postřik v silném větru, herbicid zasáhl i okolní vinice a ovocný sad,“ řekl ve čtvrtek Deníku Rovnost jeden z poškozených vinařů Jindřich Kadrnka z Březí.

3.5.2018

Půl roku do komunálních voleb: Pro Region povede Dominik, ztratil ale dva radní

Břeclav – Necelý půlrok do komunálních voleb dávají politické strany a hnutí v Břeclavi dohromady své kandidátky. Břeclavský deník Rovnost už zjišťoval jména jednotlivých lídrů.

3.5.2018

Stavba kraje: Vinařská stodola dostala zvláštní ocenění, vzor byl chrám Pantheon

Lednice, Valtice – Hned tři stavby z Břeclavska bodovaly v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2017. Zvláštní cenu získala Vinařská stodola ve Valticích.

3.5.2018

304 milionů pro dopravu? Téměř vše na opravy mostů. Jsou v havarijním stavu

Jižní Morava - Jihomoravští radní se rozhodli využít větší část letošního příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy mostů. V regionu je jich devětadvacet v havarijním stavu.

2.5.2018

Obchvat Břeclavi a D52? Postavme, čemu nebrání chráněná území, řekl Babiš

Jižní Morava – Nedostavěná dálnice D52 mezi Brnem a Vídní. To je podle premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO jeden z hlavních problémů Jihomoravského kraje. Ve středu v Břeclavi se pozastavil nad délkou trvání stavby. „Rakušané už jsou téměř u hranic a na naší straně dálnice chybí,“ sdělil.

2.5.2018

Lidé chtějí cvičit venku. Workoutových hřišť přibývá

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Protáhnout svaly na čerstvém vzduchu a využít k tomu jen vlastní tělo. To umožňují parkourová nebo workoutová hřiště. Cvičení na nich získává na oblibě nejen ve velkých městech. V jihomoravském příhraničí jich funguje více než deset. Nové právě chystají ve Starovicích na Břeclavsku. „Mladí lidé se konečně začnou hýbat. Lepší, než kdyby kouřili na seníku. Nevadí mi, když tam budu cvičit s nimi,“ řekl místní Filip Šťastný.

2.5.2018

Na jih Moravy zamířila vládní návštěva. Břeclavští chtějí probrat obchvat

Jižní Morava – Dvoudenní výjezdní zasedání na jihu Moravy ve středu zahajuje vládní kabinet v demisi. Premiér Andrej Babiš s ministryněmi a ministry zamíří do Brna a navštíví také několik dalších měst.

2.5.2018

Konec drobným po kapsách. Za parkování ve Znojmě řidiči zaplatí i kartou

Jižní Morava – Přestat myslet na to, zda má po ruce drobné na zaplacení v parkovacím automatu, budou moci již brzy řidiči, kteří využijí placených parkovišť ve Znojmě. Radnice tam chce ještě letos v létě zmodernizovat terminály. „Do začátku prázdnin začne platby kartami přijímat všech dvanáct bezzávorových automatů u parkovišť ve Znojmě,“ informoval místostarosta Znojma Jakub Malačka. Později město plánuje podobný systém zavést i na parkovištích se závorami.

1.5.2018

OBRAZEM: Stovky lidí bavil folklor, jarmark i Havelka. Na Dni lidových řemesel

Moravská Nová Ves /FOTOGALERIE, VIDEO/– Drátkování, malované sklo. I takové stánky jsou první květnový den součástí lidového jarmarku v Moravské Nové Vsi. Od dopoledních hodin se na tamním náměstí koná tradiční Den lidových řemesel. „Je tady i pan hrnčíř,“ zmiňuje za pořadatele Petra Frýdková.

1.5.2018

Vlčí mák opět křížuje hladinu. Na Nových Mlýnech zahájili sezonu

Pavlov - Plavební sezonu na Nových Mlýnech zahájila v úterý Lodní doprava Břeclav. K plavbě po dolní novomlýnské nádrži mohou lidé využít lodě Vlčí mák. Loď pluje z Pavlova přes Šakvice a Strachotín do Dolních Věstonic. „Ráno jsme udělali zkušební plavbu, nyní už lidé jezdí," řekla za Lodní dopravu Břeclav v úterý dopoledne Ivana Stránská.

1.5.2018

Lidé na výstavě nahlédnou až za okraj talíře. Na zámku Schloss Hof

Rakousko – Jen malé množství potravin se dostane na talíř tak, jak je vydala příroda. Na toto téma poukazují rakouští sousedé na zámku Schloss Hof u Moravského pole. Lidé nejen z jihomoravského příhraničí tam mohou navštívit první ze tří velkých výstav o jídle, zemědělství i lidském zdraví. „Jedení je více než jen obyčejný příjem potravy. Návštěvnici nahlédnou doslova až za okraj talíře,“ uvedla mluvčí zámku Barbora Hromjaková.

30.4.2018

Senát: na Břeclavsku půjdou do kampaně starostové i podnikatelé

Břeclavsko – Volební souboj o senátorský post za břeclavský obvod vypukne za necelého půl roku. Deník Rovnost už zjistil skloňovaná jména kandidátů většiny stran a hnutí.

30.4.2018

Svatební šaty Marie Terezie si lidé prohlédnou na zámku ve Valticích

Valtice – Císařovnu Marii Terezii si zahrála Marie-Luise Stockinger, jejího nápadníka a poté manžela Františka I. Štěpána Lotrinského český herec Vojtěch Kotek. Svatební šaty, ve kterých se za něj filmová Marie Terezie provdala, mohou lidé od úterý obdivovat na zámku ve Valticích na Břeclavsku. „Prvního května otevíráme výstavu kostýmů na vnitřním nádvoří,“ pozval Zbyněk Šolc ze správy zámku.

29.4.2018

Den lidových řemesel: folklor, škola tance i Havelkův orchestr

Moravská Nová Ves – Ondřej Havelka a jeho Melody Makers přenesou do první republiky návštěvníky Dne lidových řemesel v úterý v Moravské Nové Vsi.

29.4.2018

Mikulovské Náměstí ožilo folklorem. Přijeli i Maďaři

Mikulov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Nezaměnitelný zvuk cimbálu zní po celém mikulovském Náměstí. Doprovází s houslisty z cimbálové muziky Píšťalenka taneční představení folklorního souboru Velen, jehož členové přijeli z Boskovic. V sobotu odpoledne je pozorně sleduje Sabina Urbánková. „Dojeli jsme s manželem z Třebíče. Minulý rok tu byli přátelé. Akci nám doporučili. Je skvělé, že můžeme najednou vidět spoustu lidových tradic,“ říká nadšená žena.

29.4.2018

Gymnazistky vyhrály Robosoutěž. Od spolužačky dostaly za odměnu dort

Břeclav - Už od malička mě bavilo něco sestavovat, říká členka vítězného týmu v Robosoutěži pro druhý stupeň základních škol a víceletá gymnázia Alena Gorčíková. Její spolužačky z 2.A břeclavského gymnázia Elisabet Truhlářová a Hoang Anh Vu souhlasně přikyvují.

28.4.2018

Oskeruše a duby u Pálavy pomohou zvířatům

Dolní Věstonice - Vrátit krajině ztracenou tvář a lesní zvěři zajistit potřebný úkryt se rozhodli dobrovolníci v okolí Pálavy. V oblasti na Rovinách mezi Dolními a Horními Věstonicemi na Břeclavsku ze stromů a keřů vytvořili remízky.

27.4.2018

OBRAZEM: Největší kvevri otevřeli na farmě u Vicana. V nádobě zrálo tisíc litrů

Mikulov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – První Kvevri day uspořádal ve čtvrtek klub vinařů vyrábějících vína tisíce let starou gruzínskou metodou. Na Farmě Pálava v Mušlově u Mikulova. „Otevřeli jsme kvevri o objemu 1 150 litrů, je největší v republice. V nádobě zrálo Chardonnay,“ uvedl majitel vinařství a producent seriálových Vinařů Tomáš Vican, jeden z osmi členů klubu. Víno z tohoto kvevri budou lahvovat až za zhruba dva měsíce.

27.4.2018

Nové denní lázně v Pasohlávkách: akvapark nabídne vířivku nebo masážní křeslo

Pasohlávky - Kromě bazénů, toboganů a wellness centra už od 1. května návštěvníci Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku využijí také denní lázně. Nové prostory stály dva a půl milionu korun. Mají uspokojit ty nejnáročnější zákazníky.

27.4.2018

Rej čarodějnic na Břeclavsku. Lidé zapálí ohně

Břeclavsko – Na ochranu před čarodějnicemi vzplanou na mnoha místech Břeclavska ohně. Už v pátek se nadpřirozené bytosti slétnou na Knížecí vyhlídku nad Valticemi. Pořadatelé tradiční akce tam mají připravený program a soutěže pro děti i pro dospělé. „Létáme celý rok, ale teprve v pátek to bude ono,“ zasmála se Petra Piharová z valtického Centra volného času.

27.4.2018

Zavřou most u Pasohlávek. Kamiony budou hledat cestu

Jižní Morava – Značné obavy mezi řidiči, ale také třeba dopravci i představiteli měst a obcí, vyvolala informace o velmi špatném stavu mostu na silnici první třídy číslo I/52 u Pasohlávek. Všichni si totiž uvědomili, že více než tři tisíce kamionů, které po mostě denně projedou, si budou hledat jinou cestu.

26.4.2018

Nový život: příběh lednických tulipánů a parku i návrat rajčat do regionu

Břeclavsko – Za největšího boomu v sedmnáctém století stály některé cibulky vzácných tulipánů skoro jako rodinný dům. V Lednici letos vysadili na třicet tisíc těchto rostlin. "Při vysokých teplotách rychle vykvetly," zmínil správce tamního zámeckého parku Oto Bernad. Týdeník Nový život, který vychází také jako součást Břeclavského deníku Rovnost, s ním v aktuálním čtvrtečním vydání přináší rozhovor. Muž v něm popisuje historii, krásy, problémy a příběhy areálu, který se rozprostírá na sto osmdesáti hektarech.

26.4.2018

Vysychající přehrada a úroda v ohrožení. Ani plevel neroste, říká vinař o suchu

Jižní Morava - Zemědělci se obávají o úrodu, Vranovská přehrada vysychá a vodáci nemohou do člunů. V Jihomoravském kraji je málo dešťové vody i zásob podzemní vody.

25.4.2018

Kvevri na víno? Pronikli do staré metody, amfory ve Valticích vypalují z hlíny

Valtice /FOTOGALERIE/– Na stole stojí načervenalé amfory, na zemi jsou dvě takzvané kvevri nádoby o objemu 350 litrů. V síni u Zdeňky Benešové a Ondřeje Žďárského z Valtic na Břeclavsku to vypadá jako ve starověké dílně. Dvojice začala vyrábět nádoby na víno z pálené hlíny podle prastarých postupů.

25.4.2018

Dvouletá dívka marně hledá dárce kostní dřeně. Pomoci jí chtějí vinaři

Velké Pavlovice - Jeho syn onemocněl leukémií. A právě kvůli tomu získal vinař Pavel Lacina z Velkých Pavlovic na Břeclavsku možnost sledovat příběhy dalších dětí v olomoucké fakultní nemocnici, které trpí rakovinou. „Stejně jako my i jejich rodiče prochází peklem. Věříme, že u Pavlíka transplantace kostní dřeně nakonec nebude třeba. Pokud by k ní došlo, vhodný dárce v registru je,“ říká Lacina.

24.4.2018

Vyhrála fitness soutěž. Nyní chce pomáhat dívkám z dětských domovů

Hustopeče - Bez sportu si dnes nedovede představit život. S cvičením začala před devíti lety. Odhodlala se přihlásit do tříměsíční výzvy, ve které se soutěžící snaží přeměnit své tuky ve svaly. Ve své první soutěži se dostala mezi finalistky, až nakonec uviděla Zdeňka Frýbertová svoje fotografie v magazínu o kulturistice a zdravém životním stylu.

24.4.2018

Rozkopané mikulovské Náměstí? Sítě jsou ve špatném stavu

Mikulov – Mikulovské Náměstí se mění v tankodrom. Tak označil s nadsázkou tamní stav v posledních týdnech obyvatel známého města na Břeclavsku Michal Solařík.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT