VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Břeclavsko

12.3.2018

Debata o změnách: vedení Hustopečí chce v obytné zóně o polovinu zvýšit rychlost

Hustopeče - Na debatu kvůli plánovaným změnám v obytných zónách zve vedení města Hustopeče.

12.3.2018

Drahé opravy? Mikulov do městských bytů investuje, jinde je raději prodali

Jižní Morava - Rozdílnou strategii volí města na jihu Moravy u bytů, které vlastní. Mikulovští dělají rozsáhlé opravy, v Břeclavi a ve Znojmě se jich dřív zbavili.

11.3.2018

Hasiči zachránili topícího se psa. Spadl do lednického rybníku

Lednice - Nepříjemnou zkušenost mají za sebou pes i jeho majitel. Ten první skončil v neděli krátce po poledni v rybníce v Lednici.

11.3.2018

Chřipková epidemie nabírá na síle. Pro nemocnice platí doporučení zákazu návštěv

Jižní Morava – Chřipková epidemie na jižní Moravě pokračuje. „Nemocnost stoupá. V aktuálním týdnu dosahuje hodnoty 2 247 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ informovala v pátek ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

11.3.2018

Střepy a kosti. Archeologické výkopy na jihu Moravy odhalily staré Germány

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Už víc než tisíc let před vznikem Kozojídek na Hodonínsku se na území vesnice pásly kozy. Dokládají to nejnovější nálezy archeologů z Masarykova muzea. Ti datovali objevy do doby římské, kdy na Moravě žily především germánské kmeny. „Dozorovali jsme při výkopových pracích na síťování stavebních parcel pro nové rodinné domy. Při nich nastalo narušení několika sídlištních objektů s keramikou z doby římské,“ upozornil vedoucí výzkumu Jaromír Šmerda.

11.3.2018

Třicítka harmonikářů zahrála v Pohořelicích. Vystoupení zaplnilo radniční sál

Pohořelice /VIDEO/ - Tradiční akce Setkání harmonikářů zaplnila v sobotu do posledního místa sál radnice v Pohořelicích.

11.3.2018

Hodiny angličtiny i logiky navíc. Třídy pro talentované budou v Brně a Břeclavi

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Některé brněnské školy se zapojily do projektu na vzdělávání nadaných dětí. Otevírají třídy s podporou angličtiny, matematiky a osobnostního rozvoje. Nově se přidají také v Břeclavi.

10.3.2018

S parkováním v Břeclavi pomůže nová mapa. Ukáže placená místa i ta pro rezidenty

Břeclav – Kde jsou v Břeclavi parkovací zóny pro rezidenty? Kde mohou lidé stát půl hodiny s parkovacím kotoučem zdarma? Město nově spustilo na webových stránkách mapy.breclav.eu interaktivní mapu, na níž je barevně vyznačené parkování pro rezidenty a placené zóny.

10.3.2018

S běžkováním začal loni s fotkou babičky na lyžích. Teď zvládl slavný Vasův běh

Hustopeče - Běžky nazul poprvé minulý rok, přesto se před pár dny postavil stejně jako téměř šestnáct tisíc profesionálních i amatérských sportovců na start slavného Vasova běhu ve Švédsku. „Přiznávám, že těch devadesát kilometrů vypadalo z obýváku u televize přívětivěji,“ směje se čtyřiadvacetiletý Patrik Eliáš z Hustopečí na Břeclavsku.

10.3.2018

Novinka ušetří nemocnici skoro polovinu nákladů na provoz. Ročně třináct milionů

Břeclav – Téměř čtyřiatřicet milionů korun dosud činily roční náklady na provoz břeclavské nemocnice. Od letoška to může být až o čtyřicet procent méně.

10.3.2018

Účet za mrazy? Rekordních 329 výjezdů sanitek denně nebo proboření bruslaři

Jižní Morava – Namrzlé chodníky a silnice, šířící se chřipka. Mrazy, které ještě začátkem tohoto týdne sužovaly jižní Moravu, přidaly práci hasičům i energetikům. Záchranáři v kraji zaznamenali dokonce rekord v počtu výjezdů.

10.3.2018

Statistiky důchodů: nejlépe jsou na tom muži v Brně, nejhůř ženy na Znojemsku

Jižní Morava /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Sotva stačili penzisté zaznamenat, že jim stát od ledna přidal k důchodu v průměru 476 korun, oznámila vláda v demisi, že přichystala další valorizaci. Nejvíce hodlá kabinet od příštího roku přidat seniorům nad 85 let a to rovnou tisícovku.

9.3.2018

Mikulov přispěje školám čtyřiceti miliony. Základním i mateřinkám

Mikulov – Na modernizaci a rozšíření základní a mateřské školy dá letos mikulovská radnice zhruba čtyřicet milionů korun.

9.3.2018

Hustopečští záchranáři? Sídlí ve staré kotelně, chystá se však nová základna

Hustopeče – V nedůstojných podmínkách sídlí nyní podle ředitele nemocnice v Hustopečích Karla Doležala tamní záchranná služba. „Zázemí mají ve staré nefunkční kotelně,“ uvedl.

8.3.2018

Vinum Juvenale: Královnou vín pro rok 2017 je Jana Nápravová

Jižní Morava – V jubilejním dvacátém ročníku soutěže mezinárodních vín vyrobených v loňském roce Vinum Juvenale 2017 chutnala porotcům nejvíce vína z Břeclavska. „Šampionem se stal Irsai Oliver, pozdní sběr z Vinařství Baláž Dolní Dunajovice,“ informoval za pořadatele soutěže Miroslav Karbula.

8.3.2018

Uniformy legií, zpěv hymny. Uctili prezidenta Masaryka, 168 let od jeho narození

Břeclavsko – Přesně 168 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka si lidé připomněli ve středu vzpomínkovým aktem v Břeclavi. U jeho památníku u žluté školy se sešlo zhruba padesát lidí.

7.3.2018

Na Svatém kopečku našli vánoční stromek. Z kostela není, ověřili si ochránci

Mikulov – Nečekaný nález učinili pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava. V přírodní rezervaci Svatý kopeček u Mikulova našli odzdobený vánoční stromek.

7.3.2018

Mikulov bude mít Rákosníčkovo hřiště. V soutěži získal přes 26 tisíc hlasů

Mikulov – Vítěze soutěže o stavbu Rákosníčkova hřiště v hodnotě jeden a půl milionu korun odtajnila pořadatelská společnost Lidl. Jako jediné město na Břeclavsku uspěl také Mikulov.

6.3.2018

Úpravy rakvického Šutráku? Hlavně stabilizovat břeh u silnice na Podivín

Rakvice – Zatopenou bývalou štěrkovnu v Rakvicích využívají hlavně lidé ke koupání a také rybáři. Nyní vedení obce připravuje úpravy břehu Šutráku a jeho okolí.

6.3.2018

Zachraňují životy osamělým lidem v nouzi. Zájemců o SOS hodinky přibývá

Jižní Morava – Byla doma sama. Když tedy dvaasedmdesátiletá důchodkyně z Břeclavi spadla na zem a zranila se, nebyl nikdo, kdo by jí pomohl. Než však upadla do bezvědomí, stihla zmáčknout tlačítko na svých hodinkách a přivolat strážníky. „Na místě byli do několika minut a do příjezdu záchranky poskytovali ženě první pomoc,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Lenka Rigó. 

6.3.2018

Oprav se dočká dalších pět krajských silnic a mostů. Vyjdou na 150 milionů

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Na opravu zhruba půldruhého kilometru dlouhého úseku silnice z Uherčic směrem na Podhradí nad Dyjí na Znojemsku čekají tamní obyvatelé asi pět let. Nyní mají naději, že se dočkají. Jihomoravští zastupitelé schválili spolufinancování rekonstrukce pěti silnic a mostů. Vedení jihomoravské Správy a údržby silnic na ně proto může zažádat o dotace z fondů Evropské unie.

5.3.2018

Protesty proti Ondráčkovi: Klidně půjdeme znovu do ulic, zaznělo v Břeclavi

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Je to facka demokracii. I tak komentovali lidé při pondělním protestu v Břeclavi zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Zásadně nesouhlasíme se zvolením člověka, který se v roce 1989 podílel na bití účastníků demonstrace proti komunistickému režimu,“ řekl třeba Břeclavan Štěpán Přikryl.

5.3.2018

Stárnoucí bazény? Znojmo chce nový, Hustopeče opravu, Hodonín už ji má za sebou

Jižní Morava – Budoucnost zastarávajících bazénů řeší nyní jihomoravské radnice. Ve Znojmě připraví projekt stavby na zelené louce, hustopečští zastupitelé nedávno rozhodli, že svůj bazén město opraví v příštím roce. V Hodoníně už si plavci užívají lázní po rozsáhlé opravě.

5.3.2018

Jihomoravané dluží 24 miliard. Exekuci čelí každý patnáctý, polovina třem a víc

Jižní Morava – Půjčí si peníze a nesplácí nebo dostanou pokutu, kterou nezaplatí. Těmto lidem pak za pár měsíců klepe exekutor na dveře. Za minulý rok čelilo exekuci více něž devětasedmdesát tisíc Jihomoravanů. Ve srovnání s rokem 2016 jich v kraji přibylo 550. Nejvíce dlužníků v exekuci přibylo na Hodonínsku.

4.3.2018

Opravy částečně uzavřou parkoviště u bývalého autobusového nádraží

Břeclav – Na téměř tři měsíce se řidičům uzavře část parkoviště na bývalém autobusovém nádraží v břeclavské Slovácké ulici. Důvodem je jeho rekonstrukce.

4.3.2018

Poprvé v zimní jízdárně. Valtický košt byl rekordní. Nabídl skoro 800 vzorků

Valtice – Takovou nabídku vín snad neměli ve svých zámeckých sklepech ani Lichtenštejnové. Na sobotním Valtickém koštu mohou lidé ochutnat téměř osm set vzorů. „Je to nejvíc, co jsme kdy měli. A to pořádáme devatenáctý ročník. O tři sta víc než loni,“ říká za pořadatele předseda spolku Vinaři Valtice 2000 Martin Štěpánek.

4.3.2018

Telefonní budky se pomalu vytrácí z ulic, lidem nechybí. Jsou zbytečné, tvrdí

Jižní Morava – Nezájem obyvatel. To je hlavní důvod, proč v jihomoravském příhraničí každoročně klesá počet telefonních budek. „Popravdě jsem si nevšimla, že by ještě někde stály,“ reagovala na dotaz Deníku Rovnost Zuzana Brňová.

3.3.2018

Ořezávali exotické stromy. Byly nebezpečné. Chřadly kvůli suchu i vysokému věku

Valtice – Suché větve v korunách, nahnilé kmeny či dutiny. Celkem pětačtyřicet stromů u zámečku Tři Grácie a Nového Dvora v Lednicko-valtickém areálu nechaly v minulém týdnu ošetřit Lesy České republiky.

3.3.2018

Parkování v jihomoravských městech? Vysoké ceny nebo zóny

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - S nedostatkem parkovacích míst i cenou za hodinu stání se potýkají Jihomoravané ve všech okresních městech. Většina z nich nabízí místním také místa vyhrazená projektem rezidentního parkování. Řidiči s ním však často nesouhlasí.

2.3.2018

Změny v krajské radě: Chlupa vystřídal Vojta

Břeclavsko, Brno – Pro změny v krajské radě se rozhodla po roce a čtvrt fungování koalice Jihomoravského kraje. Jednou z nich je přeobsazení pozice radního zodpovědného za zdravotnictví. Sociálního demokrata Igora Chlupa nahradí od pátku Milan Vojta z hnutí ANO. „Rezignoval jsem po vzájemné dohodě mezi hnutím ANO a sociální demokracií,“ řekl Chlup pocházející z Podivína.

2.3.2018

V Břeclavi vymění semafory. Zelená vlna má ulevit dopravě

Jižní Morava – Určitě to bude přínos. Když už se nedaří obchvat, tak alespoň semafory. Tak komentoval chystanou výměnu signalizace na šesti světelných křižovatkách na silnici I/55 na hlavním tahu Břeclaví Tomáš Havlík z nedaleké Lednice. Každý den tudy jezdí do zaměstnání. „Někdy bývá oříšek Břeclaví vůbec projet. Kolony jsou prakticky každý den. Doprava by se pak mohla alespoň trochu zlepšit,“ věří Havlík.

1.3.2018

V Břeclavi opraví Lipinskou cestu. Kácení stromů zvýší bezpečí cyklistů

Břeclav – Lipinskou cestu v Kančí oboře v Břeclavi opravují Lesy České republiky na podnět břeclavské radnice. Cestu často používají cyklisté jedoucí do části Charvátská Nová Ves nebo opačně. „Oprava bude spočívat ve stržení nánosů, doplnění prohlubní a děr štěrkodrtí a skrývkou s následným zhutněním,“ uvedl břeclavský mluvčí Jiří Holobrádek.

1.3.2018

Sto dní poslankyní. Pozor na Schwarzenberga, nikdy nespí, směje se Krutáková

Velké Pavlovice – Je to nepříjemná situace, hovoří o vládě v demisi poslankyně Jana Krutáková z Moravské Nové Vsi. Ženě zvolené v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny za Starosty a nezávislé (STAN) končí v těchto dnech doba hájení. V rozhovoru se rozpovídala o chodu dolní komory parlamentu i o své budoucí roli ve společnosti zabývající se svozem odpadů. „Těší mě, že se mí známí nezajímají pouze o veselé historky ze Sněmovny, ale i o konkrétní práci poslanců,“ povídá ještě stále i ředitelka firmy Hantály.

28.2.2018

Chtějí předejít havárii. Odborníci zkontrolují všechny břeclavské mosty

Břeclav – Po nedávném zřícení lávky v pražské Troji jsou mosty téma i pro břeclavskou radnici. Město nechá v následujících týdnech zjistit, jaký je technický stav mostů a lávek v Břeclavi přes řeku Dyji a její ramena. „Chceme předejít jakékoliv možné havárii,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Holobrádek. 

28.2.2018

Požírač peněz? Města mění veřejné osvětlení za desítky milionů

Břeclavsko – Nejdřív to byla chytrá lavička využívající energii ze slunce, teď chytré veřejné osvětlení. Mikulovští ve městě nahradí zastaralá svítidla moderními LED diodami. Důvod? Špatný stav lamp i úspora, zní z radnice. „Postupně bude rozkopáno celé město. Na mnoha místech nejde o opravu, spíše o celkovou výměnu,“ sdělila místostarostka Marie Leskovjanová.

27.2.2018

Zrod Československa připomenou lípy. První vysadí v Čejkovicích, kde žil Masaryk

Jižní Morava – Sto lip srdčitých letos vysadí na různých místech Jihomoravského kraje regionální politici a osobnosti. Připomenou tak sté výročí vzniku Československa. První lipku vsadí do země hejtman Bohumil Šimek 3. dubna v Čejkovicích na Hodonínsku. Projekt v pondělí schválili jihomoravští radní.

27.2.2018

Vakcína proti chřipce uchrání před nemocnicí. Teď už je ale pozdě, říká lékařka

Břeclav – Vitamínová kúra ani dostatečná hygiena nestačí. Jak vyzrát na chřipku? Podle praktické lékařky Elišky Čermákové z Břeclavi si mohou gratulovat lidé, kteří se včas nechali proti viru očkovat. „Vidím to na sobě. Denně přicházím do kontaktu s pacienty. Bez vakcíny už bych dávno kašlala v posteli,“ tvrdí zkušená lékařka.

27.2.2018

Zemřel senátor Hajda. Slušný člověk a bojovník za zemědělce, říkají jeho přátelé

Pavlov - Ve věku 68 let v úterý zemřel břeclavský senátor Jan Hajda z Pavlova. Potvrdil to statutární místopředseda břeclavské okresní organizace ČSSD Igor Chlup.

27.2.2018

Otevření silnice u Dolních Věstonic se přiblížilo. O opravu se postará kraj

Dolní Věstonice, Brno – Více než tři roky je uzavřená silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku. S opravou chce pomoct kraj, jihomoravští radní v pondělí schválili podpis smlouvy, díky níž převezme kraj od obce roli investora. „Dlouhodobě neprůjezdná silnice komplikuje dopravu v regionu a ztěžuje přístup k turisticky atraktivním lokalitám, například k Archeoparku Pavlov,“ zdůvodnil zapojení kraje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák.

27.2.2018

Jižní Moravu sužují třeskuté mrazy. Strážníci bdí nad bezdomovci

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pod minus deset stupňů Celsia klesla v pondělí v noci rtuť teploměru na jihu Moravy. S mrazivým počasím se jen těžko vyrovnává například Blanka Dohnalová ze Znojma. „Když vyjdu z domu, připadá mi, že se nemůžu kvůli mrazu ani nadechnout. Snažím se pořádně oblékat sebe a zejména děti, které naříkají, že jim ze zimy tečou slzy,“ popsala potíže žena.

AKTUALIZOVÁNO
27.2.2018

Celnice připomene historii. Muzea usilují o dotace na nové expozice i opravy

Jižní Morava – Celnici přestavět na muzeum na hranici, bývalou školu přetvořit ve výstavní a vzdělávací centrum, obnovit zastaralé stálé výstavy. To jsou jen některé záměry muzeí na jižní Moravě. Ucházejí se o evropské peníze.

26.2.2018

Chřipkové prázdniny. Více než polovina žáků marodí, školu proto uzavřou

Dolní Věstonice – Chřipkové prázdniny vyhlásili aktuálně na Základní škole v Dolních Věstonicích. Platí od středy, zatím do konce tohoto týdne. „Máme téměř šedesátiprocentní absenci žáků, kterou způsobila epidemie chřipky. Na doporučení hygieniků uzavřeme školu, abychom zabránili dalšímu šíření respiračních onemocnění,“ sdělil v pondělí ředitel školy Zbyněk Háder.

26.2.2018

Strom života zasadí při narození dítěte. Podél vranovické naučné stezky

Vranovice – Má být připomenutím tradic předků a zároveň odkazem pro budoucí generace. Nový projekt Strom života schválili radní ve Vranovicích. Nabídne rodičům nově narozených dětí možnost zasadit strom po narození jejich dítěte.

26.2.2018

Vař skvěle, ale s pokorou, radil Paulus kuchařskému talentu z Mikulova

Mikulov - Proseděl hodiny před televizní obrazovkou a s obdivem sledoval, jak se pod rukama známého britského kuchaře Jamieho Olivera mění potraviny v dokonalé pokrmy. Už tehdy si, coby malý kluk, Tomáš Hlavenka z Mikulova na Břeclavsku představoval, že jednou bude vařit stejně. A šel si za tím. Nyní vaří v restauraci Sojka a spol. v centru Mikulova a za sebou má kuchařskou stáž u šéfkuchaře Romana Pauluse.

26.2.2018

Výměna semaforů začne v březnu. Práce omezí dopravu

Břeclav – Semafory na hlavním tahu Břeclaví projdou již brzy dlouho očekávanou obměnou. „Jejich výměna začne pátého března předáním staveniště dodavatelské firmě,“ potvrdil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

26.2.2018

Stadion po půl století zmodernizují. Projekt je polotovar, varuje opozice

Hustopeče - Sedm a půl milionu korun přislíbily Hustopeče ze svého rozpočtu na drahou modernizaci sportovního areálu. Opozice poukazuje na nedotažený projekt.

25.2.2018

Princezny i Spidermani zavítali do doby ledové. Na maškarním plese v Pavučině

Hustopeče /VIDEO/ - Zvolené téma pro dětský maškarní ples pořadatelé z Centra volného času Pavučina v Hustopečích trefili. Vybrali dobu ledovou a podle toho také vypadalo nedělní mrazivé počasí. Ani to však neodradilo stovky dětí z Hustopečí a okolí, aby v kostýmech vyrazily za zábavou.

25.2.2018

Jako slavná Pevnost Boyard. V Mikulově vyroste nové adrenalinové centrum

Jižní Morava - Nové zábavní centrum vznikne v Mikulově. Předlohou je mu slavná soutěž Pevnost Boyard.

25.2.2018

Vzrostlé smrky padly k zemi, na řadě jsou topoly. Uvolní místo parkovišti

Břeclav – Řev motorové pily upoutal kolemjdoucí a obyvatele Fibichovy ulice v Břeclavi. Město nechalo před pár dny pokácet za krytým bazénem sedm vzrostlých smrků. Místním se stromy, které byly součástí lokality dlouhá léta, zdály zdravé.

25.2.2018

Povinnost přijímat dvouleté dětí dělá vrásky školkám. Kvůli místu i vybavení

Jižní Morava – Šestitisícové Hustopeče na Břeclavsku mají dvě mateřské školy, přesto se potýkají s nedostatkem míst. „Letos jsou obě školky naplněné,“ uvedla ředitelka mateřské školy U Rybiček Eva Javůrková. S obavami vyhlíží rok 2020, kdy podle novely musí vyhovět každé žádosti o umístění dvouletých dětí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT