VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Břeclavsko

3.8.2018

Legionářský vlak se vrací do Břeclavi. Představí i loutky z fronty

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Šanci podívat se, jak v Rusku žili českoslovenští legionáři, mají ještě v sobotu lidé v Břeclavi. Zájemci o historii a techniku si prohlédnou v areálu společnosti Fosfa věrnou repliku vlaku československých legionářů z let 1918 až 1920.

3.8.2018

Veveří oživí v sobotu Keltové. Nikolčice zaplaví fanoušci motorek

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

3.8.2018

Komunitní centrum nahradí faru. Stavba má stát čtyřicet milionů

Přibice – Komunitní centrum s víceúčelovým sálem vznikne na místě bývalé fary v Přibicích na Pohořelicku. Budova svému původnímu účelu nesloužila a chátrala.

3.8.2018

Břeclav se propadá, zlobí se lidé. Volají po lepší údržbě kanalizační sítě

Břeclav – Břeclav? Samá díra. Metro už dorazilo i Na Valtickou? Takové komentáře se objevily na sociálních sítích po úterním propadu silnice na sídlišti Na Valtické v části Poštorná. „Město se propadá do pekla,“ zavtipkoval třeba Lukáš Hrdlička z Břeclavi.

2.8.2018

Usychající stromy potřebují obnovu. Za zimním stadionem může vzniknout lesopark

Břeclav – Oddech, odpočinek, relaxaci. To mají přinést plánované úpravy zalesněné oblasti za břeclavským zimním stadionem. Zástupci města před pár dny jednali o možném vzniku městského lesa nebo rozsáhlého lesoparku. „Sloužil by primárně pro odpočinek místních obyvatel,“ sdělil ve středu mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

1.8.2018

Sídliště? Těžko průjezdná. Na vině jsou špatně parkující řidiči, tvrdí hasiči

Břeclav – Jen těžko průjezdná pro hasiče jsou sídliště v břeclavské Poštorné. Dokázaly to poslední testy. Proto hodlají zadat studii, která situaci pomůže řešit.

1.8.2018

Církevní restituce: Zdanit, plánují komunisté. Jihomoravské osobnosti jsou proti

Jižní Morava /ANKETA/ - Je to víc než rok, co se do rukou farnosti ve Veverské Bítýšce na Brněnsku vrátil vzácný obraz Madony z Veveří na Brněnsku. Madona byla jen jedním z případů, kdy v kraji díky církevním restitucím získala církev zpět svůj dříve zabavený majetek. Nyní společnost názorově rozděluje návrh komunistů dodatečně zdanit finanční náhrady za nevydaný majetek při církevních restitucích. Jak řekli Brněnskému deníku Rovnost v Panelu Deníku jihomoravské osobnosti, většině se tento návrh nelíbí. 

1.8.2018

Pozemky pro obří čínské lázně jsou na prodej. Dalšímu lázeňskému investorovi

Pasohlávky - Pozemky, na nichž měly v Pasohlávkách na Brněnsku vyrůst čínské lázně, jsou od středy na prodej.

AKTUALIZOVÁNO
1.8.2018

Vládnout břeclavské radnici chce 9 uskupení. Včetně odborníků za kraj

Břeclavsko – Devět uskupení hodlá kandidovat v říjnových komunálních volbách v Břeclavi. V úterý úderem čtvrté hodiny odpoledne vypršel termín pro podání kandidátních listin.

1.8.2018

Turistka přijela na dovolenou za vínem. Ztratila paměť i spodní prádlo

Břeclav – „Na Moravě mě už nikdo neuvidí!“ Těmito slovy se rozloučila s Břeclavskem mladá turistka, která přijela do regionu za vínem. Po návštěvě vinného sklepa totiž ztratila všechny své věci včetně spodního prádla.

1.8.2018

Burčák jde do prodeje, hned první možný den. Díky rekordně brzké sklizni hroznů

Jižní Morava - Už ve středu bude v prodeji na jihu Moravy burčák. Vinaři začali letos se sběrem hroznů rekordně brzy. Ceny nápoje mají být stejné jako loni.

31.7.2018

Tropické teploty atakují rekordy. Řidiči fasují letní uniformy i sluneční brýle

Jižní Morava – Až k 36 stupňům vystoupí rtuť teploměrů v Jihomoravském kraji. Český hydrometeorologický ústav vydal kvůli vysokým teplotám výstrahu. Doporučuje v ní například, aby lidé ve vedru omezili tělesnou zátěž a varuje před požáry.

31.7.2018

Migrantů v síti cizinecké policie ubylo. Zelenou hranici střeží i drony

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Devatenáct běženců zatím letos zadržely v kraji hlídky cizinecké policie. „Za celý minulý rok jich bylo téměř sto,“ porovnal policejní mluvčí Pavel Šváb. Policisté se na hranicích jižní Moravy zaměřují především na dopravní tepny, tedy silnice a nádraží, a nadále kontrolují také takzvané zelené hranice. Jako při úterní akci, kdy v terénu mezi Valticemi a Rakouskem předvedli svou techniku včetně malého bezpilotního letounu.

31.7.2018

Mikulovské pivobraní: desítky speciálů, lidé budou zápasit v kečupu

Mikulov – Přes 120 pivních speciálů z pětatřiceti českých a moravských minipivovarů mohou ochutnat návštěvníci Mikulovského pivobraní. Festival pořadatelé nachystali na druhý srpnový pátek a sobotu v mikulovském amfiteátru.

31.7.2018

Miliardový projekt Bažantinum: v Mikulově plánují novou čtvrť s pěti sty byty

Mikulov /VIZUALIZACE/ – Není to vtip, je to budoucnost nového Mikulova. Tak hovoří developeři o ideji výstavby celé nové čtvrti ve městě pod Pálavou.

30.7.2018

Změny u staveb: opravy nábřeží Komenského i zavření vestibulu nádraží se zpozdí

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Dopravní uzavírka břeclavského nábřeží Komenského, kde se nedávno propadla silnice, se protáhne o dva týdny do patnáctého srpna. V pondělí o tom informoval mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

30.7.2018

Chátrající památku opravují. Bývalý hotel Pfann se promění v komunitní centrum

Pohořelice – Důchodci i rodiče s dětmi získají zázemí v bývalém hotelu Pfann v Pohořelicích na Brněnsku. Opravy začaly tento měsíc. Chátrající památkově chráněná budova se do dvou let promění v komunitní centrum.

29.7.2018

První odložené miminko v břeclavském babyboxu se jmenuje Pavel

Břeclav – Břeclavský babybox má za sebou premiéru. V neděli ráno v něm lékaři našli odloženého chlapce. První odložené dítě v břeclavském babyboxu našli lékaři v neděli ráno. Chlapec se narodil brzy nad ránem a v babyboxu ležel v bílém prostěradle a s pupečníkem ošetřeným sponkou.

29.7.2018

V Mikulově vznikne pamětní deska. Připomene vyhnání Čechoslováků z pohraničí

Mikulov - První na jižní Moravě. Na starý hřbitov v Mikulově na Břeclavsku přibude pamětní deska připomínající nucené vysídlení Čechů a Slováků z pohraničí před vypuknutím druhé světové války v roce 1938. „Pokud vím, něco podobného existuje v Plzni, v Jihomoravském kraji ale já ani kolegové o žádném památníku určeném výhradně československým vyhnancům či utečencům nevíme,“ potvrdil výjimečnost projektu jeho iniciátor historik Jan Mervart.

29.7.2018

OBRAZEM: Břeclav hostila na Setkání přátel jižní Moravy stovky krojovaných

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vůbec poprvé se v Břeclavi uskutečnilo Setkání přátel jižní Moravy, které bylo celkově již třetím ročníkem. V průvodu městem prošla více než stovka krojovaných.

28.7.2018

Na Lormově náměstí budou opět lavičky

Mikulov - Shlukovali se tam a křičeli opilí lidé. Tak zdůvodnil mikulovský starosta Rostislav Koštial nedávné odstranění laviček z Lormova náměstí. Řadě obyvatelům města se však tento krok vedení radnice nelíbil.

28.7.2018

Dva mladíci přeběhli Tatry bez spánku. Sto kilometrů zdolali za čtyřicet hodin

Týnec, Zubří /FOTOGALERIE/ – Poprvé se potkali před necelým rokem při závodu Hostýnská osma. Padli si do oka a shodli se, že ve dvou se to lépe táhne. Díky tomuto rozhodnutí dokázali Dominik Skokan z Týnce na Břeclavsku a Tomáš Štverák ze Zubří na Vsetínsku to, co nikdo před nimi. V Tatrách ušli najednou sto kilometrů. „Myšlenka vznikla minulý rok v srpnu, kdy slovenský ultraběžec zdolával devět štítů, ale nezvládl to. My jsme to chtěli zkusit také, přidali jsme navíc návštěvu dvanácti chat,“ prozrazuje Skokan.

27.7.2018

Snad bude hezky, doufají lidé. Uvidí nejdelší úplné zatmění Měsíce 21. století

Jižní Morava - Úplné zatmění měsíce uvidí v noci z pátku na sobotu nejen obyvatelé jižní Moravy, ale i ostatní lidé v Evropě, Africe a Americe. Sledovat jej můžou pouhým okem.

27.7.2018

Setkání přátel jižní Moravy nabídne pastvu pro oči. Průvod pestrobarevných krojů

Břeclav - Bohatého programu, kterému budou vévodit pestré kroje z celé jižní Moravy, si návštěvníci mohou užít při třetím ročníku Setkání přátel na jižní Moravě, který se uskuteční v sobotu v břeclavském areálu pod zámkem.

27.7.2018

Nejdřív ano, pak zase ne. Uzavírku provází zmatky, Lednice si zatím oddechla

Břeclavsko – Obyvatelé Lednice, Sedlece, Valtic nebo Mikulova ještě ve čtvrtek počítali s plánovanou úplnou uzavírkou tahu I/40 mezi Valticemi a Mikulovem. Měla začít v pátek v pět hodin odpoledne. Úředníci však na poslední chvíli udělali veletoč. „V pátek a pravděpodobně ani příští týden uzavírka nezačne,“ potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

26.7.2018

Zaměřeno na plasty: dobrovolníci v Brně se přidají ke světovému úklidovému dni

Brno - Před desíti lety Estonci uklidili celou zemi za pět hodin. Od té doby s nimi lidé po celém světě uklízí každý rok. Letos poprvé se k Celosvětovému úklidovému dni přidají také čeští dobrovolníci. Zaměří se hlavně na plasty, jejichž úklid je klíčový pro čistotu oceánů.

26.7.2018

Tuta absoluta devastuje rajčata. Škůdce se dostal na Břeclavsko

Břeclavsko /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Nad napadenými rostlinami rajčat a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou Anežka Nováková z Velkých Němčic na Břeclavsku. Důchodkyně je pěstuje celý život. „Něco takového jsem ještě neviděla. Škůdce napadl téměř všechny keře. Jsou ve výsledku zakrslejší a napíchané plody vevnitř zčernají,“ popisuje pěstitelka. Nejen za její problémy může exotický škůdce.

25.7.2018

Dvoumilionová investice. V centru Vranovic vznikne 26 nových parkovacích míst

Vranovice – Na nová parkovací místa v centru obce se mohou těšit obyvatelé Vranovic na Brněnsku. V Dlouhé ulici jich tam vznikne šestadvacet.

25.7.2018

Desítky minut v koloně. Uzavírka křižovatky v centru Břeclavi komplikuje provoz

Břeclav /VIDEO/ – S několika desítkami minut zpožděním musí řidiči od ranních hodin počítat při průjezdu Břeclaví. Obrnit se musí s velkou trpělivostí. Právě od středy totiž začala platit uzavírka křižovatky Sovadinova a Na Zahradách, která potrvá až do soboty.

25.7.2018

Kontroly plavidel: za alkohol hrozí postih plavcům nebo i při jízdě na šlapadle

Jižní Morava /VIDEO/ – Plachtařům a kormidelníkům na přehradách se může alkohol prodražit. Policisté třeba na Nových Mlýnech kontrolují dodržování předpisů často.

24.7.2018

Havárie kanalizace u nemocnice v Břeclavi omezí na týden dopravu

Břeclav - Kolem jedné odpoledne prasklo v úterý kanalizační potrubí u kulturního domu v blízkosti břeclavské nemocnice. „Vytyčili jsme sítě a asi do konce týdne se začne s kopáním," uvedl místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka.

24.7.2018

OBRAZEM: Smuteční síň v Břeclavi je před dokončením. Město hledá správce

Břeclav /FOTOGALERIE/ – První obřady se uvnitř uskuteční v polovině srpna. Alespoň takový je plán. Výstavba nové smuteční obřadní síně za pětačtyřicet milionů korun míří do finále.

24.7.2018

Jižní Moravu zasáhnou tropické třicítky. Do města možná vyjedou kropící vozy

Brno – Pokrývka na hlavě a deštník se tento týden budou hodit. Teplota vzduchu v Jihomoravském kraji totiž vystoupá k tropickým třiceti stupňům Celsia. Meteorologové zároveň upozorňují, že během následujících dní se mohou objevit bouřky.

23.7.2018

Zná recept vín římských legionářů. Přidávali do něj med, pepř i mořskou vodu

Valtice - Starořímský postup výroby vína zná možná jako jediný v České republice. Karlu Tumlířovi z Valtic na Břeclavsku vyzradili tajemství jeho známí z francouzské oblasti Provence. Unikátní je podle něj zpracování hroznů, receptura i způsob zrání vína. „Jeden z druhů římského vína zčásti popsal už starověký autor Plinius Starší v prvním století našeho letopočtu,“ uvádí šestasedmdesátiletý muž.

23.7.2018

Vlhkost brzdí léčbu. Psychiatrii opraví za 577 milionů, pacientům postaví i park

Jižní Morava – Místo pacientů proudí nemocničními chodbami dělníci, lékařské vybavení zase ustupuje sbíječkám. Oddělení v krajských nemocnicích procházejí nutnými opravami. Například v Brně vznikne nová psychiatrie i s parkem pro pacienty, v Hodoníně nová jídelna a zateplení.

23.7.2018

Už zkraje srpna, o týdny dřív než běžně. Burčák tak brzy mnozí vinaři nepamatují

Jižní Morava – O dva až tři týdny dříve mohou lidé letos ochutnat první burčák na jihu Moravy. Počasí výrazně uspíší sběr hroznů. Litr burčáku lidé koupí přibližně od 50 do 80 korun.

22.7.2018

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Mikulov /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Festival Národů Podyjí nabídl gastronomický zážitek z dvaceti kuchyní z celé Evropy. Najíst se se sem přišly v průběhu sobotního odpoledne stovky hladových lidí.

22.7.2018

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Jižní Morava /ANKETA/ - Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

22.7.2018

Před obchodem nabijí elektromobily i elektrokola. Další možnost bude u cyklověže

Břeclav - Před břeclavským supermarketem Billa jsou nově k dispozici nabíjecí stanice pro elektrokola i elektromobily.

21.7.2018

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.

20.7.2018

MSK Břeclav na rozcestí: roli hrají peníze, zvažuje se rozdělení

Břeclav – Budoucnost zapsaného spolku MSK Břeclav? Po nedávném odvolání jeho předsedy Dyma Piškuly z mlhy prosvítají alespoň návrhy změn. Jak zjistil Deník Rovnost, tou zásadní je možné rozdělení částí fotbalové a stolně-tenisové na dvě samostatné organizace s vlastní strukturou. „Je to zatím v rovině úvahy. V následujících dnech o možnosti bude jednat valná hromada,“ sdělila manažerka klubu stolních tenistů Linda Ivanová.

20.7.2018

Víkendové počasí na jižní Moravě: až třicetistupňová vedra doprovodí bouřky

Jižní Morava - Letní horko si o víkendu užijí Jihomoravané. Na teploměrech se jim totiž podle meteorologů mají objevit i třicítky. Víkend ale mohou zakončit bouřky. I v příštím týdnu si lidé užijí letní počasí.

19.7.2018

Mušlov s mušlí. Zasloužíme si vlastní znak, tvrdí lidé z odlehlé ulice Mikulova

Mikulov – Nový znak si podle osadního výboru zaslouží Mušlov, odlehlá část Mikulova, která je oficiálně ulicí města. „Mušlov je natolik specifickou lokalitou, že by se dal považovat spíše za městskou část,“ sdělil na facebooku předseda výboru Adam Gálik.

19.7.2018

Cyklověž u břeclavského terminálu je hotová. Zatím funguje ve zkušebním provozu

Břeclav /VIDEO/ – Uložení kola v nové břeclavské cyklověži trvá kolem dvaceti vteřin. Ve čtvrtek dodavatel stavbu předal městu a nyní je ve zkušebním provozu. „Ještě v červenci chceme stihnout kolaudaci, pak už cyklověž zahájí ostrý provoz,“ uvedl místostarosta Svatopluk Pěček.

18.7.2018

Rekonstrukce ulice Na Zahradách: dělníci položí asfalt, od pondělí platí omezení

Břeclav - Další dopravní omezení si vyžádá rekonstrukce břeclavské ulice Na Zahradách. Dlouhotrvající opravy tam míří do finále. Nyní dělníci položí asfalt. Práce ale v příštím týdnu zkomplikují průjezd křižovatkou ulic Sovadinova a Na Zahradách. Omezení bude platit od pondělí. „Provoz budou řídit přenosné semafory,“ informoval mluvčí radnice Jiří Holobrádek.

18.7.2018

Nové chráněné bydlení v Lednici pomůže handicapovaným

Lednice - Dočkali se. Zřízení nového chráněného bydlení pro dvanáct osob v Lednici odhlasovala Rada Jihomoravského kraje. Náklady na stavbu nového centra mají být téměř devětatřicet milionů korun. „Jsem rád, že se podařilo překonat všechny překážky se stavebním povolením,“ uvedl v úterý náměstek hejtmana Marek Šlapal.

17.7.2018

Sto míst na auta. Záchytná parkoviště v Hustopečích podpoří kombinovanou dopravu

Hustopeče – Nová parkovací místa vznikají v Hustopečích. Ve Vinařské ulici dělníci upraví zpevněnou plochu, v Bratislavské přibudou stání do konce roku, v Nádražní už řidičům slouží.

17.7.2018

Nová vláda: dva ministři se narodili v Brně, šéf dopravy zase vyrůstal ve Veselí

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Minulá vláda, která získala důvěru poslanců, měla v čele premiéra z jižní Moravy. Nová složená z kandidátů hnutí ANO 2011 a ČSSD má dva ministry narozené v Brně. Další dva v Jihomoravském kraji pracovali. „Členové vlády obvykle potřebují zázemí ve svých regionech. V nové vládě to však nehraje roli, minimálně u ministrů za ANO o tom rozhodl premiér. To je bezprecedentní,“ okomentoval politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně.

17.7.2018

Vyřazené armádní vozidlo poslouží hasičům. Vyprošťovací kolos uzvedne dvacet tun

Břeclav – Po kompletní rekonstrukci armádních vozidel mají břeclavští hasiči nově k dispozici vyprošťovací automobil.

17.7.2018

Léky proti průjmu i na revma? Nemáme, odpovídají lékárníci. Výrobci mají výpadek

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Chtěla si na dovolenou u moře koupit Endiaron, sháněla ho však marně. „V lékárně mi řekli, že mají výpadek. Museli jsme se obejít bez léků,“ svěřila se Petra Krobová z Bohdalic na Vyškovsku. Endiaron nebyl k dostání pět měsíců, teď se pomalu na pulty vrací. Chybí ovšem i další prášky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT