VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Břeclavsko

9.9.2017

Volby do sněmovny: v Břeclavi tisknou jedenáct milionů hlasovacích sad

Jižní Morava – Až se Eva Srncová z Hodonína ve druhé polovině října vydá k volební urně, v ruce bude mít lístek vyrobený v břeclavské tiskárně Moraviapress. Jejich tisk začal v pátek.

8.9.2017

To komornější. Moravská Nová Ves se chystá na vinobraní

Moravská Nová Ves – Zatímco v Mikulově se oslavy vinobraní staly pompézní akcí, v Moravské Nové Vsi vsadili na komorní atmosféru. Návštěvníci zamíří do tamních vinařských uliček v sobotu odpoledne. O zahájení se postará krojovaný průvod, jehož účastníci projdou městysem od druhé hodiny odpolední.

8.9.2017

Přijede i král. Pálavské vinobraní začíná, řidiči zaparkují na okraji města

Mikulov /INFOGRAFIKA/ – Na devětašedesát kilometrů dlouhou cestu se brzy vydá do Mikulova na Břeclavsku Eva Křivánková. Z Rousínova na Vyškovsku. Ve městě pod Pálavou v pátek začíná jubilejní sedmdesáté Pálavské vinobraní. „Jezdíme do Mikulova každoročně s partou kamarádů na celý víkend. Nejvíc se těším na víno. Určitě si půjdu poslechnout také Bena Cristovaa a skupinu Jelen,“ řekla mladá žena.

8.9.2017

Hasiči peníze zatím nedostanou. Zastupitelům scházely informace pro rozhodnutí

Březí – Na peníze pro nákup nového vybavení musí dobrovolní hasiči z Březí počkat. Tamní zastupitelé na posledním zasedání neschválili podání žádosti o dotaci v řádech několika stovek tisíc korun. Kvůli nedostatku informací.

8.9.2017

Podyjí: více tmy pro přírodu zajistí dotace

Znojemsko – Miliony korun, které pošle ministerstvo do Podyjí, pomohou obcím i přírodě. Obce v národním parku totiž díky dotacím vyměňují dosluhující veřejné osvětlení. „Budeme usilovat o pořízení nových světel. Zatím nevíme, kolik peněz budeme potřebovat, jsme teprve na začátku,“ sdělil starosta Havraníků na Znojemsku Aleš Kňazovčík.

7.9.2017

Pálavské vinobraní nafoukne Mikulov. Někteří obyvatelé raději jezdí pryč z města

Mikulov – Nejspíš odjedeme někam pryč. Takový program plánuje pro sebe a svou rodinu Michal Solařík z Mikulova na Břeclavsku na nadcházející Pálavské vinobraní. Velká akce se koná od pátku do neděle. Loni na ni zavítalo šestapadesát tisíc lidí.

7.9.2017

Uvnitř tlustého střeva? Břeclavská nemocnice slavila pětadvacáté narozeniny

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Nemocnice v Břeclavi ve středu oslavila pětadvacáté výročí vzniku. Návštěvníci si při dnu otevřených dveří mohli nechat změřit cukr i tlak, jedním z hlavních lákadel byl model tlustého střeva, na němž lékaři zájemcům ilustrovali širokou škálu různých onemocnění.

6.9.2017

NOVÝ ŽIVOT: více stran nabídne nevšední příběh z Rakvic či Pálavské vinobraní

Břeclavsko – Především Pálavskému vinobraní patří na Břeclavsku nejbližší víkend. Do Mikulova dorazí kolem padesáti tisíc lidí těšících se na víno, burčák, památky i známé hudebníky. V aktuálním vydání týdeníku Nový život, jenž bude v trafikách a ve schránkách od čtvrtečního rána, patří vinobraní významná část obsahu.

6.9.2017

Těžební toulky mají zelenou. Propojí tři města v naftařském území

Hodonín - Více než stovku míst spojených s těžbou ropy, uhlí a zemního plynu navštíví zájemci na jihu Moravy a Slovensku díky projektu Toulky po naftařském pohraničí. Spojují Hodonín, Valašské Meziříčí a slovenské Gbely.

5.9.2017

Stavební rozmach? V Mikulově mohou vzniknout stovky nových bytů

Mikulov – O tisíc domácností by se do deseti let mohl rozšířit Mikulov. Umožňuje to územní plán a hlavně záměry developerů. Zájem o nové byty a domy je navzdory vysokým cenám. 

5.9.2017

Nová dětská skupina připomíná památku válečného letce Františka Peřiny

Morkůvky – Do prostor osiřelé budovy mateřské školy v Morkůvkách na Břeclavsku se opět vrátí dětský smích. Po dlouhých dvaceti letech. V neděli tam zahájili provoz Dětské skupiny Peřinka.

5.9.2017

Valtičtí chtějí záchytná parkoviště. Nyní vybírají místo

Valtice – Valtičtí dlouhodobě přemýšlí o vhodných místech pro záchytná parkoviště, kde by mohli parkovat turisté a uvolnilo se tak místo pro obyvatele. V současnosti představitelé města uvažují o dvou lokalitách.

5.9.2017

Plovárny sčítají tržby. Díky slunečnému létu měly plno

Jižní Morava – Prosluněné léto s teplotami, které častou vystoupaly nad třicet stupňů Celsia potěšilo milovníky koupání pod širým nebem i provozovatele koupališť. Například v Hustopečích na Břeclavsku napočítali za sezonu o sedm tisíc návštěvníků více než loni, celkem čtyřiatřicet tisíc. „Utržili jsme bezmála dva miliony korun, to je o čtvrtinu víc než před rokem. Kapacita našeho areálu je 1800 lidí. Přes léto u nás ovšem bylo v jeden den i 2080 návštěvníků,“ sdělil ředitel Sportovního zařízení města Hustopeče Aleš Proschek. Součástí organizace je také koupaliště.

4.9.2017

Pouzdřany jsou v pasti. Stavbu vlastní čističky jim brzdí staré plány

Pouzdřany – Do patové situace se dostalo vedení obce Pouzdřany. Chce vybudovat čističku odpadních vod, jenže nemůže. Problém se táhne již od roku 2009, kdy Pouzdřany vystoupily ze svazku obcí. V tom měly spolu s Popicemi a Strachotínem vybudovat zařízení pro všechny tři vsi.

4.9.2017

Pozor na spekulanty, varuje kraj. Skupují pozemky pod silnicemi

Jižní Morava – Spekulanti skupují pozemky pod silnicemi druhé a třetí třídy. Takové varování dostali přednedávnem starostové na Břeclavsku a Hodonínsku od náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťány Malé. S výzvou, aby obyvatele před nepoctivými obchodníky varovali.

AKTUALIZOVÁNO
4.9.2017

Prvňáci dnes poprvé usedli do lavic. Je jich více než loni

Jižní Morava – Poprvé na zádech ucítili váhu učebnic v aktovce. Pastelky v penálu mají pečlivě srovnané a ořezané. Jsou připraveni poprvé usednout do lavic. Zhruba třináct tisíc dvě stě prvňáků na jižní Moravě nemohlo v noci na pondělí dospat.

3.9.2017

OBRAZEM: Nejen barokní hudba. Lidé na zámku zažili i šermířský souboj

Valtice - Barokní hudební a taneční umění představila v kulisách valtického zámku slavnost Feste Teatrale. Třetí ročník přilákal po celý víkend stovky lidí. Návštěvníci se dočkali workshopů, komorních recitálů a koncertů, i operního představení v zámeckém divadle.

3.9.2017

Burčák a víno lákají na jižní Moravu tisíce lidí. Dvě vinobraní nabízí i novinky

Jižní Morava – Vinobraní v Mikulově na Břeclavsku a ve Znojmě. Obě události vyprodávají penziony a slibují víno, burčák či historické průvody.

3.9.2017

OBRAZEM: Domácí pečivo provonělo jihomoravské dožínky. U zámku

Břeclav – Výstava traktorů, staré hasičské auto, ženy i muži v krojích, voňavé pečivo a napěněné pivo. Tak se v areálu břeclavského zámku v sobotu oslavovaly jihomoravské dožínky.

2.9.2017

Dlouho nevydržela. Řidiči opravenou cestu v Mikulově rozjezdili

Mikulov – Za více než jeden milion korun nechalo zpevnit město Mikulov cestu mezi zahradami v tamní zahrádkářské kolonii Za kasárnami. Cesta byla opravená od července. Dlouho však v tomto stavu nevydržela. Řidiči její část totiž rozjezdili, a to i přes upozornění a značku omezující vjezd aut nad tři a půl tuny.

2.9.2017

Dobrá zpráva pro důchodce. V Uherčicích vznikla Pošta Partner

Jižní Morava – Jsme rádi, že pošta v obci bude i nadále, má jasno Ondřej Kušnier z Uherčic na Břeclavsku. Klasickou poštu tam nově nahradí Pošta Partner. Jejím provozovatelem bude obec.

2.9.2017

Tragédie 1936: smíření s učitelem, který pod tlakem opustil Rakvice

Rakvice – Ta událost mu navždy změnila život. Ačkoliv ho soud zprostil viny, pod tlakem obyvatel musel odejít. Nyní vedení obce připravuje návrat a uložení jeho ostatků na místní hřbitov. Příběh se týká někdejšího řídícího učitele Bohumila Horňanského, který byl v roce 1936 při tragické smrti jednatřiceti školáků z Rakvic na Břeclavsku.

1.9.2017

Turistů je u nás jak ve Stodolní, stěžují si někteří obyvatelé vinařských obcí

Jižní Morava - Při otevřených oknech se nedá spát. Skoro před každým sklepem jsou předzahrádky a hluk a nepořádek trvají až do časných ranních hodin. Jitka Skopalová z Pavlova na Břeclavsku nešetří kritikou nad současnými poměry v obci. „Nejhorší situace začíná být v centru Pavlova, kdy se z poklidných vinařských ulic Na Návsi a České stávají rušné turistické trasy připomínající Stodolní ulici v Ostravě. Rozvojem turistiky došlo za poslední roky ke značnému zhoršení prostředí bydlení,“ pokračovala s výtkami žena.

1.9.2017

Centrum Excelence otevírá. Na podzim tam vysadí nové vinohrady

Valtice – Zázemí pro vinaře, malý park s vinicemi i naučná vinařská stezka. To je Centrum Excelence pro vinohradnictví a vinařství ve Valticích. Otevírat se bude v pátek. Velký přínos znamená hlavně pro tamní střední vinařskou školu, která se nachází v jeho blízkosti. „Mohou se tam pořádat vinařské konference nebo výstavy vín. Žáci budou mít přístup na přednášky zahraničních lektorů i k nejnovějším poznatkům z oboru,“ uvedla ředitelka školy Ivana Machovcová.

31.8.2017

Na vesnicích si farář udržuje autoritu i dnes, říká historička

Břeclavsko – Ta zpráva ho příliš nepotěšila. „No, nevím, jestli jste vybral dobře. Bývá nás tady opravdu málo.“ Kněz Oldřich Chocholáč tak reagoval na možnost, že se redaktor Deníku Rovnost vypraví na reportáž do kostela v Dobrém Poli. Ačkoliv nakonec vybral jiné místo, farářova slova ilustrují současnou situaci v několika obcích Břeclavska. Nízký počet lidí pravidelně docházejících do kostela se týká především vsí vysídlených po druhé světové válce.

31.8.2017

Nové hřiště poslouží dětem. Otevřou ho se začátkem školního roku

Drnholec – Prolézačky, skluzavka, houpačka nebo dřevěný stan. To jsou součásti nového dětského hřiště, které vzniklo v areálu mateřské školy v Drnholci.

31.8.2017

Pod břeclavským zámkem podojí krávu. Na dožínkách

Břeclav – Jak správně podojit krávu a co nejrychleji naplnit kyblík mlékem, si vyzkouší ti, kteří v sobotu zavítají do areálu břeclavského zámku. Právě tam budou krajské Jihomoravské dožínky.

30.8.2017

Hustopeče za 50 let: násobně vzroste počet obyvatel

Hustopeče – Světlá bude budoucnost Hustopečí, nyní třetího největšího města v břeclavském okrese. Alespoň se na tom shodují obyvatelé, které oslovili redaktoři týdeníku Nový život. Kde lidé vidí šestitisícové město za padesát let? „Hustopeče mají velký potenciál v oblasti cestovního ruchu. Jsou výjimečné svými mandloňovými sady. Počet turistů ve městě ještě poroste,“ myslí si hustopečský kněz Jan Nekuda.

30.8.2017

Čápů ubývá, kvůli umírajícím dubům i konkurenci v podobě orlů

Břeclav - Čáp bílý dlouhé roky pravidelně hnízdil v oblasti soutoku řeky Moravy a Dyje, hned v blízkosti oblíbených turistických tras. V posledních několika letech je vyhání sucho a dravci, ubylo jich o polovinu. Ptákům nezbývá, než hledat nová hnízdiště položená blíž středu lesa a mimo pravidelné turistické trasy.

30.8.2017

Billboardy kolem dálnic a silnic končí. Přesto jich v kraji stojí přes pět set

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Po nárazu do billboardu u silnice u Dambořic na Hodonínsku se letos v červenci zranil motorkář. Se středně těžkými poraněními pak skončil v nemocnici. Aby k podobným případům nedocházelo, schválili před pěti lety poslanci zákon, který billboardy u silnic úplně zakazuje. A dali majitelům lhůtu do konce letošního srpna, aby je odstranili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT