„Je to náš první dar, který jsme pořídili z peněz, které se nám podařilo získat na vánoční dobročinné aukci a dalších akcích,“ uvedla ředitelka My hotelu Lednice, pod kterým Ledňáček funguje, Michaela Cibulková.

Nadace koupila Adamovi program Mentio přímo od výrobce a získala na něj padesátiprocentní slevu. „Podařilo se nám koupit Mentio za deset tisíc korun. Dotykový monitor je vzhledem k jeho postižení nezbytností,“ sdělila ředitelka Ledňáčka Svatava Rudolfová, která hodnotný dárek rodičům Adámka předala.

Ti si spolu se synem mohli přímo v My hotelu vyzkoušet, co všechno mohou nyní doma procvičovat. „Náš syn nevnímá řeč, mimiku ani signály, které běžně vysíláme. Žije si ve vlastním světě,“ vysvětloval tatínek malého Adámka. „Program Mentio známe už z kliniky logopediky v Brně, kam dojíždíme. Adam je na něho zvyklý, pokaždé už se na kliniku těší. Takže to nebyl jen takový výstřel do prázdna,“ řekl. Mentio Adama naučí spojovat zvuky se správnými obrázky a vnímat tak lépe okolní svět. „Adam uslyší nějaký zvuk a na monitoru musí prstem označit odpovídající obrázek. Takže do toho musí sám vstupovat,“ snažil se přiblížit otec autisty.

Ledňáčkovi od prosince přibylo na konto už úctyhodných sto pětadevadesát tisíc devět set padesát korun. „Kromě monitoru a programu pro Adámka za ně chceme koupit ještě přístroj Ambuvak na podpůrné dýchání pro Elu z Drnholce a schodolez pro břeclavskou společnost Remedia,“ vyjmenovala ředitelka My hotelu Michaela Cibulková další plány Ledňáčka. Podle jejích slov se už nyní hlásí umělci do dalšího ročníku dobročinné vánoční dražby obrazů a fotografií. „Určitě ale uspořádáme řadu podobně zaměřených akcí,“ dodala.