„Zájemců o adopci je dost. Zatím sice vyjednáváme, ale konkrétně už lidé chtějí opravit asi osm kapliček. Samozřejmě si ještě mohou vybrat tu, o kterou by se rádi postarali. Už však máme i konkrétní žadatele, takže se možnost výběru stále snižuje,“ naznačil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Právě on byl iniciátorem nápadu, že by se o křížovou cestu mohli postarat tamní obyvatelé. Sám dokonce věnoval část peněz na opravu kaple Božího hrobu, a šel tak ostatním příkladem.

„Adoptivními donátory jsou zatím Mikulovčané. Také jsme to tak směřovali, protože jsem předpokládali, že patrioti budou mít zájem. Navíc nad kapličkami budou mít i dlouhodobý stálý dozor,“ byl spokojený s nevšedním projektem starosta.

Na křížové cestě je celkem čtrnáct kapliček, zvonice a kostel svatého Šebestiána. I na jeho opravu se podle Koštialových slov peníze nejspíš najdou.

„Máme už partnera, který nám přislíbil pomoc v řádu milionů korun. Takže u některých staveb je jasné, že budou mít třeba více sponzorů,“ vysvětlil s tím, že jej zájem velmi potěšil. „Jsem vděčný všem, kteří mají zájem pomoci. Obzvláště jsem rád, že Mikulovčané k tomu přistoupili přátelským způsobem. Charitativní sbírky se u nás moc nechytly, ale tohle ano,“ usmíval se.

Jak dodal, doufá, že už na podzim bude cesta vypadat úplně jinak.

Marcinčák má devítku

Jedním z budoucích adoptivních „rodičů“ je i mikulovský vinař Petr Marcinčák. „Myslím si, že když se nepostaráme my patrioti, tak kdo se nám bude o takové památky starat?“ ptal se Marcinčák, který si vybral kapličku číslo devět.

„Je to i z toho důvodu, že je taková skromnější, což jsem i já. A hlavně je tam uvnitř dřevěná deska, na níž byl obraz. A byl bych rád, pokud se nám podaří zjistit, jaký tam byl a dostaneme povolení od památkářů a církve, aby jej znovu namaloval Stanislav Diviš. Ten do Mikulova jezdí a už takové podobné dílo tady dělal,“ prozradil Marcinčák.

Dalším sponzorem je i mikulovský restaurátor Radovan Král, který opravoval kapli Božího hrobu. „Kapličku jsem si ještě nevybral, ale šel jsem do adopce proto, že jsem v Mikulově asi jediný člověk, který se opravdu profesionálně zaobírá památkami. Přijde mi to jaké velice dobrý nápad od starosty, takže jsem jej v tom chtěl podpořit,“ uvedl.

Podle něj je ale důležité nejen kapličky opravit, ale také se o ně dál starat. Což by měl dělat majitel, tedy církev. Mikulov si od ní křížovou cestu jen pronajal.