Nabídka na poslední měsíc v roce? V Břeclavi přichystali bohatou a pestrou kulturní směs, která by měla potěšit všechny generace a navodit vánoční pohodu.

„Adventní ticho nahradila často honba za dárky, přezdobeným stromečkem a přehnaným domácím úklidem. Ale přesto přetrvává v naší kultuře řada adventních zvyků, symbolů a svátků. Na sobotu tak připravujeme předvánoční Adventní inspiraci v synagoze," pozvala ředitelka břeclavského muzea a galerie Alena Káňová.

Jde o charitativní akci v podobě přehlídky námětů na vánoční výzdobu spojenou s prodejem dekorací a perníků.

Atmosféra pro děti

O den později, v neděli se mohou lidé těšit na rozsvícení vánočního stromu na náměstí a program pro děti. „Ve tři hodiny odpoledne bude v kině Koruna čarovat Magda Reifová s Františkem z oblíbeného televizního pořadu Kouzelná školka. Poté se veselí přesune před kino a v sedmnáct hodin se rozzáří vyzdobený symbol Vánoc," sdělil Petr Vlasák, který se na břeclavské radnici zabývá živou kulturou.

Advent přinese také řadu vánočních koncertů. V neděli osmého prosince kino Koruna rozezní rockový zpěvák Jiří Zonyga v netradičním spojení s Břeclavským komorním orchestrem a dětským sborem.

„Výtěžek z tohoto benefičního koncertu poputuje do Domova svaté Agáty v Poštorné, jenž poskytuje pomoc v nouzi těhotným ženám a matkám s dětmi. V úterý desátého prosince zapěje v tamní synagoze slavný mužský sbor Schola Gregoriana Pragensis, s nímž se představí i jeho zakladatel a jeden z bratrů Ebenů David," uvedl Vlasák.

Slavné hudební tváře se v Břeclavi sejdou i další týden. V sobotu čtrnáctého prosince zavítá do města i známý zpěvák Dan Bárta s kapelou Illustratosphere.

Stříbrná neděle letos zahájí vánoční trhy na pěší zóně před gymnáziem pestrou hudební směsí. Tu zahájí Žamboši ze Vsetína, které na pódiu vystřídá akordeonista Mario Bihári s kapelou Bachtale Apsa. Trojici skupin pak doplní blues rocková kapela Bandaband z Ostravy.

Po další tři odpoledne bude pěší zóna žít koledami zpěváčků z místních školek a škol, pásmy folkloristů, jazzem i adventním jarmarkem.

„V pátek dvacátého prosince poskytnou stánky zázemí i adventním bleším trhům. Oblíbený jarmark svaté Lucie v Poštorné potěší lidi Na Rovnici, a to už třináctého a čtrnáctého prosince," dodal Vlasák.

Folkorní vinšování

Vánoční melodie se ponesou také ve čtvrtek devatenáctého prosince při Vánočním vinšování s folklorním souborem Old Stars, jejich hudeckou muzikou a dětskými hosty v synagoze.

Dva dny na to rozezní folkloristé i sokolovnu v Charvátské Nové Vsi a kulturní dům v Poštorné. Večer před Štědrým dnem navodí vánoční atmosféru Břeclavánek v kulturním domě ve Staré Břeclavi. Tam pozvou i jednadvacátého prosince na živý betlém, s nímž vyrazí do ulic.

„Určitě půjdeme na rozsvěcování stromku. Tam si dám svařáček a můj syn Matěj horký čaj. Pravidelně chodíme před gymnázium, kde syn obvykle zpívá. A taky omrkneme ten živý betlém," prozradil pětatřicetiletý Břeclavan Martin Konrád.