První velkou akcí je už ve čtvrtek setkání Rakvických na tamním náměstí. Děti si pro ně připravily vánoční Akademii, letos ale nečekaně přímo venku. „Vždycky byla ve školní sportovní hale, ale letos bude poprvé venku u radnice. Navíc nad hasičskou zbrojnicí bude k vidění výstava fotografií týkající se doby před a po výstavbě Novomlýnských nádrží,“ pozval na bohatý program, který začíná v šest hodin v podvečer, rakvický starosta Petr Vajbar.

Na domácí zabijačku spojenou s folklorními vystoupeními lákají v sobotu Starovičtí. Ochutnat pašíka mohou od jedenácti hodin, po poledni se jim navíc otevřou i stánky s drobnými dárky přímo na návsi. Kromě cimbálové muziky Primáš vystoupí například i mužáci z Bořetic, Prušánek a Ladné a samozřejmě i sami Starovičtí.

Na potřebné letos opět myslí v Břeclavi. Tamní muzeum ve spolupráci s Charitou nabídne v synagoze už pošesté Adventní inspiraci.

„Spolupráce se nám osvědčila. Já jako etnografka mám kontakty na různé výrobce a Charita na druhou stranu zajistí dobrovolníky. Letos navíc vybíráme peníze na hodně potřebnou věc, a to na infúzní pumpu pro přijímání léků, tekutin a výživy těžce nemocných klientů,“ prozradila Alena Káňová z břeclavského mu­zea.

Program, který začíná o půl desáté dopoledne, vyplní děti z mateřské školy, Štěpán Káňa s celodenní hrou koled na klavír nebo cimbálová muzika.

Trochu netradičně pojali letošní jarmark i v Lanžhotě. Kromě sobotního programu na náměstí se totiž mohou lidé zahřát ve Společenském domě, kde budou od deseti hodin dopoledne k vidění desítky andělů.

„Chceme ukázat různé podoby andělů, tak jak si je lidé představují. Zároveň také připomeneme, že anděl je nejen symbol božího posla, ale také lásky a dobra,“ sdělila vedoucí Školního klubu v Lanžhotě Miroslava Straková s tím, že prozatím mají zapůjčených čtyři sta andělů z různých materiálů.

Advent zahájí i Pohořeličtí. A to v neděli odpoledne. V sálu tamní radnice čeká na návštěvníky od dvou hodin zábavné odpoledne. Lidé si nejen nakoupí dárečky ve stáncích, ale potěší je také hudební vystoupení dětí z několika souborů. „Pořádáme už pátý ročník. Zájem je pokaždé celkem velký. A letos dokonce přijede i kouzelník Pavel Kožíšek, takže se mají děti na co těšit,“ usmívala se Alena Bilavčíková z Kulturního a informačního centra Pohořelice.

Zazpívat si, a pěknou písničkou tak přivítat vánoční čas mohou lidé například ve Vrbici. Tam v sobotu v šest hodin v podvečer vystoupí v chrámu svatého Jiljí Chrámová schola Kamínek s hostem Loutky bez nitek. Výtěžek věnují pořadatelé na opravu střechy vrbeckého kostela.

V neděli pak v Moravském Žižkově přivítají farníci hodonínský symfonický orchestr, a to už od tří hodin v kostele Panny Marie Vítězné.