Mezi stánky voní svařák, lidé klábosí nebo vybírají z pestré nabídky zboží. V břeclavské městské části Poštorná vypukl v pátek na prostranství Na Rovnici Vánoční jarmark svaté Lucie.

„Je to tady lepší než u kostela, takové víc dědinské. Já tomu říkám rodinný jarmark," říká s úsměvem jeden z příchozích v narážce na změnu místa konání akce, ke které došlo už před pár lety.

Vlastimil Cigáň ze sídliště Na Valtické přikyvuje. „Je to tady moc pěkné. Jsem sice Poštoran, ale na vánočním jarmarku jsem poprvé. Vyřezal jsem nějaké andělíčky ze dřeva, tak jsem se přišel podívat, jaký je o ně zájem. A zároveň chci nasát i trochu vánoční atmosféry," svěřuje se.

Jeho dřevěné výtvory zdobí stánek nazvaný přiléhavě Poštorenské tvoření. V dalších se prodává bižuterie, včelí produkty, ale také uzeniny, svařák a další dobroty.

Ručně tvořenou keramiku nabízí na poštorenském jarmarku už poněkolikáté Jana Hodonská. „Zvonky, košíky, podkovy, misky, hrnečky i další věci chystám už od léta. Nabízím je jenom tady, jinak ne. Největší zájem je o keramická struhadla na česnek," směje se Poštoranka.

Vánoční jarmark svaté Lucie pokračuje v Poštorné až do sobotního podvečera.

Nabídka je pestrá

Blížící se Vánoce ale připomene o víkendu lidem na Břeclavsku i řada dalších akcí. Například ve Staré Břeclavi uvidí v sobotu v pět hodin odpoledne zájemci živý betlém.

Vánoční atmosféra prostoupí ve stejný den také mikulovským Náměstím, kde začínají Vánoce pod radnicí. „Centrum zaplní herci, bubeníci i zpěváci a vytvoří jeviště pestrého dění," láká Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová.

S úderem jedenácté hodiny se návštěvníkům Náměstí otevře vánoční jarmark s nabídkou rukodělných výrobků. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením pro zahřátí a s kulinářskými dobrotami.

„Děti se můžou těšit na živý betlém se zvířátky a výtvarné dílničky, které pro ně od třinácté hodiny připravilo v tanečním sále městského úřadu občanské sdružení Sedm Dní. Děti si zde vyrobí vánoční přáníčka či jmenovky na dárky", přibližuje program produkční Pavlína Janderková z Mikulovské rozvojové.

Mezi desátou a patnáctou hodinou bude zpřístupněný také mikulovský kostel svatého Václava. „Odpoledne od dvou hodin jsou diváci všech generací vítáni na velkou podívanou. Divadlo Kvelb ve svém představení na chůdách ukáže zjevení andělů se sáněmi. V dalším vstupu představí koledy, tradice a zvyky Vánoc," popisuje Křivánková.

Na pódiu vystoupí i národopisný soubor Palavánek a afroamerickou hudbu přiblíží sbor Mamina Gospel z Břeclavi. Alternativu tradičnímu pojetí koled zase nabídne bubenické vystoupení Jumping Drums. Závěr zpříjemní kapela Denwer z Březí.

V Břeclavi vypuknou Vánoční slavnosti v neděli a potrvají až do středy. První den startuje předvánoční veselení na pěší zóně před gymnáziem už od deseti hodin, ve všední dny pak ve čtyři hodiny odpoledne. Lidé se mohou těšit na vystoupení dětí z břeclavských základních a mateřských škol i několika folklorních souborů.

„V neděli a ve středu nabídneme lidem svařák pana starosty. Výtěžek půjde na charitu," říká Eliška Windová z břeclavské radnice.

Kam a kdy zajít

sobota

Břeclav – vánoční dílničky

Mikulov – Vánoce pod radnicí

Poštorná – jarmark neděle až středa

Břeclav – Vánoční slavnosti