Vůni punče a cukroví, koledy, vánoční výzdobu a osvětlení zažije návštěvník u zámku Schönbrunn, před vídeňskou radnicí, letohrádkem Belveder, na náměstí Marie Terezie nebo v univerzitním kampusu.

Vánoční atmosféra a trhy lákají do Vídně i mnoho návštěvníků z Břeclavska. Do rakouské metropole jezdí buď individuálně, nebo využívají nabídky cestovních kanceláří. „Tento typ zájezdu pořádáme již několik let,“ potvrdila například Blanka Švagerková z cestovní kanceláře Travel Club ČSAD Tišnov.

Jak ale zároveň přiznala, autobusů do předvánoční Vídně nejezdí dnes zdaleka tolik jako například před pěti lety. Za vánoční atmosférou vyrážejí do Rakouska zejména o víkendech. „Jiné termíny v týdnu nabízíme pouze pro školy nebo kolektivy,“ upřesnila pracovnice cestovní kanceláře působící v Břeclavi.

Jednou z výhod výletu do Vídně s cestovní kanceláří je průvodce. Návštěvník ani nemusí umět německy. „Průvodce účastníky předem obeznámí s tím, co je ve Vídni čeká. Poté zájemce provede centrem a ukáže jim nejznámější památky. Nakonec si lidé projdou nepřeberné množství stánků. Zpět odjíždí ve večerních hodinách, kdy mohou vidět, jak je Vídeň nasvícená,“ popsala Švagerková.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ