Vánoční a adventní oslavy letos v Břeclavi připadají takřka na každý den v prosinci až do Štědrého dne. Bohatý a pestrý program začíná už tento víkend, kdy dojde na tradiční Adventní inspiraci v tamní synagoze a zahájení Adventních slavností na pěší zóně. Ty v neděli otevře odpolední festival a zakončí až mikulášské veselí na konci dalšího týdne. Vstup na přehlídku kapel a vánoční jarmark bude navíc jako většina akcí v prosinci zcela zdarma.

Uvedení do vánoční nálady započalo již čtvrteční vernisáží betlémů v břeclavském muzeu. Budovu u vodárny plní řada exponátů z Podluží i Vysočiny, a to různého stáří i stylizace. K vidění jsou i betlémy s šohaji v krojích. Výstava potrvá až do půlky ledna, otevřená bude i zítra a pozítří.

To již desátý ročník Adventní inspirace, jež se v sobotu odehraje v synagoze, bude aktuální pouze od půl desáté do čtyř hodin odpoledne. O to větší bude důvod si na vyhlášenou akci vyšetřit čas.

Stejně jako v předchozích letech budou hrát prim zejména vánoční věnce a vazby, figurky z kukuřičného šustí, perníky na mlsání i výzdobu či ručně vyráběné svíčky. K sehnání bude také lahodná horňácká medovina z Velké nad Veličkou, ozdoby z vizovického těsta nebo skleněné šperky. Mezi novinkami desátého ročníku bude keramika, drátování, výrobky zhotovené drháním či háčkováním a ručně vyráběná mýdla.

O kulturní program se postará folklorní kroužek ze starobřeclavské mateřinky, bigband z tamní umělecké školy pod vedením Emila Čapky a cimbálová muzika Rosénka z Charvátské Nové Vsi. Výtěžek z akce tradičně poputuje na Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby v Břeclavi.

Mikulášský „blešák"

Na oblíbenou akci v synagoze den poté přímo naváže Adventní jarmark, který v deset dopoledne otevřou stánky s vánočním zbožím a pochutinami na pěší zóně u gymnázia. Hodinu po poledni odtud město rozezní originální swingový orchestr z Kopřivnice Stanley´s Dixie Street Band. Na podiu jej pak vystřídá pražská sestava Voilá se slovenskou zpěvačkou Zdenkou Trvalcovou v čele. Její dokonalý francouzský přízvuk, repertoár plný šansonů Edith Piaf a skvělá jazzová kapela navodí ideální náladu k odpolednímu svařáku, jenž k zahájení těchto týdenních slavností již neodmyslitelně patří.

Ve tři hodiny odpoledne nabídne program vyžití zejména nejmenším návštěvníkům, pak je ale vystřídá domácí kapela Větry z jihu, jež představí svůj bigbítový elán i ve vánočních náladách. O závěrečnou tečku se v sedmnáct hodin postará mladá sestava Chameleon Groove, jejíž členové pocházejí z Hrušovan u Brna, Valtic, Břeclavi i Březí.

Celodenní vánoční jarmark a odpolední program sestávající zejména z vystoupení dětí z tamních škol a školek bude v plánu až do dalšího pátku. To stánky na pěší zóně připadnou Mikulášskému blešímu trhu. Po něm se večer na náměstí rozsvítí strom a rozhoří zábava pro děti s čerty i anděly.

Autor se zabývá kulturou