„Úlovky z prvního sběrného dne máme tři. Inspirovala nás jednorázová akce, která se tady konala v listopadu. Poté jsme nahlédli na internet a zjistili, že po celé České republice je víc než sedmdesát sběrných míst. A neustále přibývají další," objasňuje vychovatelka střediska volného času Duhovka Pavla Kachyňová.

A proč zrovna pro Afriku? Tamní děti každodenně zdolávají pěšky mnoho kilometrů, aby došly do školy. To je stojí energii a čas. Není tak výjimkou, že je rodiče nechávají doma, aby pomáhaly s obživou. Vzdělání, které ovlivňuje jejich budoucnost, jde pak stranou.

„Je to krásný projekt a jdou v něm vidět výsledky. Také proto jsem se toho ujala a rozjeli jsme sběrné místo i tady v Břeclavi," říká pětadvacetiletá žena. Dodává, že první jednodenní akci Kola pro Afriku v Břeclavi organizoval Jaroslav Činčala ve spolupráci s Církví adventistů sedmého dne. Vybrali tehdy přes dvě stě kol.

Právě Činčala „Duhovce" daroval velkoformátový plakát s logem projektu. „A do budoucna jsme se domluvili na spolupráci," těší se Kachyňová.

Akce je založená na lidské pomoci, dobrovolnictví a lidské ochotě. „Což se mi líbí. Všechno je o iniciativě lidí, kteří se zapojí. Vedu několik zájmových kroužků. Tak můžeme udělat nějaké přidružené akce. Třeba závody na kolech, malování a podobně," vyjmenovává vychovatelka.

Organizace Kola pro Afriku spolupracuje s dopravními společnostmi, které bezplatně sváží kola z celé republiky do hlavního skladu v Ostravě. „Odtud pak putují přímo do africké Gambie. Vůbec nic se nestane, pokud kolo nebude pojízdné. S opravami zdarma pomohou střední odborné školy a cykloservisy," vysvětluje mladá žena.

Sběrné dny jsou každý první čtvrtek v měsíci od osmi hodin ráno do šesti hodin podvečer. „Kdyby někdo chtěl kolo přivést jindy, určitě nebude problém, domluvíme se na jiném termínu. Taky musím říct, že Duhovka sídlí na křižovatce ulice Lidická, protože nás lidé často hledají úplně někde jinde," dodává.