Na zástupce společnosti upozornila vedení obce jedna z místních obyvatelek. „Od roku 2015 máme v obci platnou vyhlášku zakazující podomní prodej. Mladík se ho snažil obejít tím, že si schůzky sjednal kupříkladu jen hodinu před chystaným termínem. S pomocí policie se nám jej podařilo z obce vyprovodit, ovšem ještě předtím se mu s kolegou povedlo některé obyvatele přesvědčit a upsali se mu,“ přiblížila Blanářová.

Ozářenou nudlovou polévku objevila Státní zemědělská inspekce u dvou šarží instantních polévek z Břeclavi.
Radioaktivní chuťovka: inspekce našla v Břeclavi ozářenou polévku. Podívejte se

Policisté na Břeclavsku se tímto případem nyní skutečně zabývají. „Pravděpodobně skončí věc oznámením přestupku obci s rozšířenou působností,“ podotkl jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Milovická starostka vyzvala obyvatele, aby se v případě, že jakýkoli dokument podepsali zástupcům energetické společnosti pod nátlakem, nezdráhali kontaktovat svoje blízké nebo třeba i vedení obce. „Víme, že se šmejd choval velice neodbytně pod záminkou, že bude odběrné místo odpojeno. Jeho podvodné jednání se opakuje v mnoha obcích,“ podotkla starostka.

Vykuk ve Velkých Pavlovicích

Jen o tři dny dříve se velice podobná situace odehrála také ve Velkých Pavlovicích. Upozornil na ni na svém oficiálním profilu na sociální síti Facebook tamní místostarosta Petr Hasil. „Máme tu vykuka, který se vydává za pracovníka energetické společnosti. Svou energii však dává do toho, aby od vás získal informace a potom bude pravděpodobně následovat změna dodavatele energií,“ napsal Hasil.

Pokračoval pak ve stejném duchu jako starostka Blanářová. „Pán si však hodinu před návštěvou zavolá a schůzku u vás doma si dohodne, takže je čistý jak lilie a vyhlášku, která má těmto šmejdům bránit, obchází. Pán je k tomu všemu vtíravý jak luxol do dřeva, takže vlastně protivný. Nebrat. Solidní dodavatelé energií nechodí po domech,“ upozornil místostarosta.

Hrušky získaly více než 860 tisíc korun z amerického Texasu.
Podpora z amerického Texasu: Hrušky dostaly 860 tisíc, třeba na opravu hřiště

Na přítomnost poměrně neodbytného mladíka jeho i starostu Jiřího Otřela upozornili taktéž místní obyvatelé. „Mně volala vnučka od jedné starší dámy a panu starostovi zase jeden místní pán s tím, že údajní dodavatelé byli velice dotěrní. Faktem je, že tím, že zavolali dopředu, žádnou vyhlášku neporušili. A neslušnost postižitelná není,“ pokrčil rameny Hasil.

I jeho před časem kontaktoval člověk, který se představil jako zástupce energetické společnosti. „Domluvil si se mnou schůzku. Zeptal jsem se ho ale, zda by byl problém, aby za mnou přišel do práce. Řekl, že ne. Nadiktoval jsem mu tedy adresu radnice, kde se však už neobjevil,“ zmínil s pousmáním místostarosta, a zároveň vyzval, aby byli lidé v podobných případech skutečně obezřetní.

Jak nenaletět šmejdům?
- ověřte si totožnost prodejce prostřednictvím zákaznické linky
- nic nepodepisujte hned, vezměte si čas na rozmyšlenou
- požadujte konkrétní kalkulaci ze skutečné spotřeby
- požadujte nabídku v písemné podobě
- ujistěte se, že nabízená cena je konečná
- veškeré podklady si pečlivě prostudujte

Od prvního ledna letošního roku již není možné uzavírat smlouvy pouze po telefonu. Platné jsou pouze ty smlouvy, které jsou vyhotovené v písemné formě. „I proto se obávám, že podobných pokusů ze strany šmejdů dostat se k lidem přímo do domů bude přibývat,“ myslí si Blanářová.

Naposledy řešili větší potíže se šmejdy na Břeclavsku hned v několika obcích naráz v roce 2019. Tehdy byla ve Velkých Němčicích, Boleradicích, Šakvicích, Brumovicích, Morkůvkách, Divákách, Kašnici a Němčičkách jejich poznávacím znamením bílá Škoda Octavia, agresivita a neodbytnost.