Muž opakovaně vyhrožoval a napadal pracovnici vranovické radnice. Obec kvůli tomu posílila bezpečnostní opatření.

„V červnu to tak nějak vyvrcholilo a trpělivost už přetekla,“ uvedl starosta Vranovic Jan Helikar. Na radnici totiž pracovnici úřadu několikrát slovně napadal a vyhrožoval agresivní jedinec. „V každé obci se najdou taková individua. Když jsou ještě něčím posílení, je to ještě horší,“ myslí si starosta.

Rešili i krádež

Ve Vranovicích to v červnu nebyl jediný tak závažný případ. V dalším případě došlo ke ztrátě souboru z počítače na sekretariátě obecního úřadu. Vedení radnice podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Vyšetřování, pokud k němu někdy dojde, bude trvat několik měsíců,“ řekl Helikar. Zatím se totiž neví, zda nenechavec kradl přímo z počítače nebo se do něj odněkud elektronicky naboural.

Nepříjemné obtěžování a uvedená krádež vyvrcholily až bezpečnostním opatřením v podobě změny úředních hodin a přístupu na radnici. Volný vstup do budovy je možný pouze v úřední dny, tedy v pondělí a středu. Jindy lidé na obecním úřadě narazí na elektronicky uzamčené dveře a přístupem pouze ve výjimečných případech.

„Dochází tak k jistému omezení, ale jde o nezbytné zajištění bezpečnosti, které je v naprosté většině veřejných pracovišť zavedeno již několik let,“ vysvětlil starosta obyvatelům Vranovic v obecním zpravodaji. Podle svých slov není tímto opatřením nadšený, alarmující zkušenost z června však nenabízí jiné řešení.

Policie moc nezmůže

Další opatření podle Helikara spočívá v tom, že na radnici budou sedět minimálně dva zaměstnanci. „Jsem tam jediný muž, a jako starosta jezdím po různých jednáních,“ vysvětlil. Případ úřednice už řešila i policie. Ta ovšem příliš nezmůže, když nechytí provinilce při činu.

Ani v sousedních Přibicích nemá tamní starosta František Stankovič účinný recept na takové psychické obtěžování úřednic. „Když jsem tady, tak si s ním poradím. Děvčata se přesto bojí. U nás se sice v poslední době nic podobného nestalo, i když jednoho takového člověka, který dělal problémy, také máme. Na radnici se naštěstí neukázal půl roku,“ uvedl Stankovič.

Účetní Jana Blažková potvrdila, že žádné podobné obtěžování na Obecním úřadě v Přibicích nezažila, jistou obavu nicméně má. „Z jednoho člověka mám strach. Naštěstí sem moc nechodí. Když jsou nějaké menší problémy, je tady buď starosta nebo někdo jiný. Lidi si naštěstí nic takového netroufnou,“ poukázala Blažková.