Akce se konala v rámci Světového dne boje proti AIDS, který připadá na první prosinec. „Počet vyšetřených lidí u nás narůstá,“ uvedla primářka infekčního oddělení břeclavské nemocnice Olga Měšťánková.

Například loni si v nemocnici nechalo vyšetřit krev patnáct lidí. Letos tam této možnosti využilo jen za první zhruba půlhodinu sedm zájemců různých věkových skupin. Krevní test podstoupil například šestnáctiletý mladík, ale také osmdesátiletý důchodce.

Lidé se svými obavami z nakažení virem HIV samozřejmě nechlubí. Naopak zůstávají v anonymitě. K bezplatnému vyšetření se do nemocnice dostaví také drogově závislí lidé, u kterých hrozí zvýšené riziko žloutenky.

Výsledky krevních testů se lidé dozvědí do týdne. Třeba loni se u žádného z lidí, kterým sestry z infekčního oddělení odebraly krev, nepotvrdila přítomnost viru HIV.

Lidé, kteří včerejší odběr krve na testování HIV a chronické žloutenky nestihli, nemusejí zoufat. Ještě dnes mají možnost bezplatného testu, a to od tří do pěti hodin v infekční ambulanci Městské nemocnice Hustopeče.

O problematice AIDS informují až do šestého prosince žáci a studenti v ulicích, a to prostřednictvím veřejné sbírky pro Českou společnost AIDS pomoc. Lidé si mohou za dvacetikorunu koupit symbolickou červenou stužku, čímž přispějí na boj proti zákeřné nemoci. Od studentů se o ní dozvědí i základní informace, například o přenosu HIV či ochraně před virem.