Protestují tím proti procesu v Rakousku s tamními členy hnutí na ochranu zvířat. Ti čelí podezření z nespočtu bombových, plynových a žhářských útoků. Vinu odmítají.

„Účelem blokády není způsobit kolaps v dopravě, ale upozornit média a veřejnost na zásadní porušování lidských práv v Rakousku. Středeční blokáda bude proto trvat jen patnáct minut. Pokud by ale svůj účel nesplnila, hodláme brzy uspořádat blokádu novou a delší,“ upozornil organizátor protestu Marek Voršilka.

Jak píší čeští aktivisté na webových stránkách, soud s jejich rakouskými kolegy má trvat šest měsíců. Hrozí jim údajně až pět let vězení a vysoké výlohy za obhajobu.

Aktivisté chtějí o kauze informovat mezinárodní veřejnost, proto za tímto účelem zřídili webové stránky, které mají dvaadvacet jazykových verzí. „Celý svět se musí dozvědět, co se v Rakousku děje,“ poznamenal včera Voršilka.

„Mají-li Rakušané právo na to blokovat hranice kvůli české jaderné elektrárně, pak za takto hrubé porušování lidských práv v Rakousku na to máme právo také,“ zdůraznil český aktivista.