„Rakousko je před velkou volbou. Musí si vybrat, jestli chce být vyspělým právním státem nebo banánovou republikou. Proces se třinácti aktivisté na ochranu zvířat, který v Rakousku trvá již osm měsíců, připomíná spíše banánovou republiku,“ objasňuje důvod, proč se on i jeho kolegové převlékli do žlutého a řidičům v koloně rozdávají banány, hlavní organizátor protestu a koordinátor mezinárodní kampaně Rakouská ostuda Marek Voršilka.

Přesně v jednu hodinu tak aktivisté vyrazili na hranici s Rakouskem a s cedulemi zatarasili průjezd autům. Na obou stranách se ihned začaly vytvářet několik set metrů dlouhé kolony. Každému však protestující přišli dát banán s nálepkou Produce of Austria a leták s vysvětlením, proč blokují průjezd. Navíc i zazpívali.

„Rakouským aktivistům hrozí až pět let za to, že hlasitě demonstrovali, účastnili se občanských kampaní a diskutovali na internetu. Použili proti nim paragraf určený k boji s organizovaným zločinem,“ popisuje situaci, na kterou chtějí upozornit, Voršilka.

„Poslední kapkou bylo nedávné rozhodnutí soud, které nařídilo policii, aby aktivistům umožnili přístup k vyšetřovacím spisům. Policie se tím odmítla řídit s odůvodněním, že speciální vyšetřovací komise již neexistuje,“ říká s tím, že protestovat budou klidně znovu, pokud bude třeba.

Na hranice v pondělí přijely i dvě desítky policistů včetně antikonfliktního týmu. Protest se ale uskutečnil bez větších problémů.