Ještě před měsícem se zdálo, že ekonomická krize zasáhne Břeclavsko jen okrajově. Teď to ovšem vypadá na čelní náraz. Počet lidí bez práce rychle roste. K poslednímu lednovému dni se míra nezaměstnanosti v regionu vyšplhala na více než 8,2 procenta.O měsíc dříve se přitom ještě držela pod sedmi procenty.
„Musím přiznat, že nárůst je rychlejší a dramatičtější, než jsme očekávali. Navíc si bohužel myslím že nepříznivý trend bude pokračovat a počet lidí bez práce dál poroste,“ uvedl v reakci na aktuální statistiku ředitel Úřadu práce Břeclav Lubomír Marko.
Podle něj nyní plní evidenci nezaměstnaných zejména výrobní dělníci a lidé s nižší kvalifikací. Už ovšem nepřichází jen z podniků spojených s automobilovým průmyslem, ale i ostatních odvětví. „Krize už se opravdu dotýká téměř všech oblastí. Naše prognóza proto není příliš optimistická. Očekáváme, že v dalších měsících zůstane bez práce kolem deseti, deseti a půl procenta lidí,“ řekl Marko.
Na jižní Moravě jsou na tom momentálně hůře jen dva okresy, a to Znojemsko a Hodonínsko. V rámci břeclavského regionu, kde už počet nezaměstnaných překročil pětitisícovou hranici, je tradičně nejhorší situace na Mikulovsku. Bez práce tady zůstalo více než deset procent lidí.
Jednou z firem, která snižovala stavy, je i mikulovský Kabeltechnik. „Ze čtyř set výrobních zaměstnanců jsme jich museli na přelomu roku padesát propustit. Důvodem je pokles zakázek v automobilovém odvětví, kvůli kterému jsme byli nuceni snížit výrobu v průměru o dvacet procent,“ sdělila vedoucí persobnálního oddělení a správy podniku Michaela Novohradská.
Zlepšení podle ní není v dohledu. Spíše naopak, v únoru a březnu očekává Kabeltechnik ještě větší propady. „Od poloviny února zřejmě zčásti přejdeme na čtyřdenní pracovní týden. Musíme se přizpůsobit automobilkám, například BMW má už od prosince jeden den v týdnu zavřeno. Také u nás zůstane část pracovníků v pátek doma na šedesáti procentech. Navíc se v únoru zřejmě nevyhneme ani další vlně propouštění. Měla by se týkat maximálně padesáti zaměstnanců,“ odhadovala Novohradská.
Zvěsti o hromadném propouštění ale odmítá. A stejně tak i Marko. „O žádném hromadném propouštění zatím nevím. Spíše se jedná o částečné omezování míst, to je hlavní problém. Týká se nejen velkých zaměstnavatelů, ale i řady menších firem,“ popsal ředitel úřadu práce.
Problém s uplatněním už ale netrápí jen zaměstnance průmyslových podniků. „Práci marně sháním už měsíc. Jsem vyučený kuchař, v létě nemám o nabídky nouzi. V zimě jsem obvykle vařil na horách nebo v Praze, ovšem teď tam práce pro mě není,“ posteskl si šestadvacetiletý Miroslav Hluchý z Moravské Nové Vsi, který se včera poohlížel po nějaké nabídce z Břeclavi a okolí na úřadu práce.
Bez práce je každý čtvrtý Novopřerovan
Neradostný primát drží obyvatelé Nového Přerova. Z aktuální statistiky úřadu práce totiž vyšli jako obec s vůbec nejvyšší mírou nezaměstnanosti v břeclavském okrese. Bez práce tady k poslednímu lednovému dni zůstalo neskutečných téměř třiadvacet procent lidí.
„Jsme zvyklí, že jsme z hlediska nezaměstnanosti na špici. Tak vysoké procento jsme tady ale ještě neměli. Obvykle se pohybujeme kolem patnácti, šestnácti procent. Současný nárůst se dá přičítat ekonomické recesi,“ uvažovala novopřerovská starostka Milada Popelářová.
Obec se třemi stovkami obyvatel doplácí na odlehlou polohu u rakouských hranic a také spádovost na Mikulov, který se sám potýká s desetiprocentní nezaměstnaností. „Lidé jezdí za prací do Mikulova nebo do Novosedel. Teď ale, pokud vím, přišly o zaměstnání některé ženy, které pracovaly v Emersonu a v Kabeltechnik,“ sdělila starostka.
Její slova potvrzuje i lednová statistika, podle které je v obci bez práce téměř třicet procent žen. „Je to hodně, ale my to neovlivníme. Musel by přijít nějaký investor. Momentálně u nás žádný výrobní podnik není,“ uvedla Popelářová. Jak dodala, řada Novopřerovských pracuje po většinu roku ve vinicích. Vrátit by se do nich měla na jaře.
Nezaměstnaností druhou nejvíce postiženou obcí v regionu je Jevišovka s více než sedmnácti procenty lidí bez práce.
Stav nezaměstnanosti v obcích okresu Břeclav k 31.1.2009