Podobné letní radovánky si musí odpustit například Kamila Plachá z Brna. „Začalo to před několika lety, když sem byla na táboře. Najednou jsem uprostřed léta z ničeho nic začala smrkat a kýchat. Když to trvalo několik dnů, zašla jsem k doktorovi na vyšetření. Z něj vyplynulo, že jsem alergická na některé druhy pylu, převážně trávy. Na piknik uprostřed louky tak můžu zapomenout,“ popsala své potíže studentka Plachá.

Zatímco během zimy neměla většina alergiků větší problémy, příchod slunečných dnů nevyhlíží s nadšením. V těchto dnech totiž začíná pylová sezóna a tím i jejich problémy.

Sezóna začíná později

„Letos přišel začátek pylové sezóny oproti předchozím rokům relativně později, až teď na začátku března. Zatím jsou aktivní hlavně olše a líska. Stává se, že někdy rozkvetou už v lednu nebo únoru,“ řekl odborný garant České pylové informační služby Ondřej Rybníček.

Během své lékařské praxe v II. dětské klinice brněnské Dětské nemocnice sleduje, že alergiků stále přibývá. „Obecně se dá říct, že pyly trápí pořád více lidí,“ potvrdil Rybníček.

Stejné zkušenosti má také Irena Krčmová z Ústavu imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Pacientů zcela zásadně přibývá. Alergická onemocnění dokonce nazýváme největší neinfekční epidemií civilizace. Za posledních třicet let se počet pacientů ztrojnásobil, u nás má alergii zhruba každý třetí člověk. Dva a půl milionů lidí v Česku trpí alergickou rýmou,“ vypočítala Krčmová.

Alergie

Hlavní zásada pro alergiky zní, vyhnout se všemu, na co jsou alergičtí. „Když budete alergičtí na včelí bodnutí, tak se budete chránit kontaktu se včelou. Stejně tak, pokud alergicky reagujete například na burské oříšky, tak je nebudete jíst. Primární proto je, vyhnout se alergenu,“ zdůrazňuje doktor Rybníček.

V případě pylové alergie to ale není tak jednoduché. Pyl se totiž šíří vzduchem a snadno se tak dostane úplně všude. I tady existují možnosti, jak problémy snížit. „Vyrábí se speciální protipylové sítě do oken, čističe vzduchu. Určitě pomáhá také správně načasované větrání a vycházení. Při příchodu domů by si alergici měli pečlivě umýt hlavu. Nejlepším řešením ale je na těch několik dnů, kdy aktivita konkrétní rostliny kulminuje vycestovat do zemí, kde neroste,“ radí Rybníček.

První pomoc v lékárně

Pokud se u člověka objeví vodnatá rýma, kýchání, otoky víček nebo alergický zánět spojivek poprvé například o víkendu, nebo když je daleko z domova, nemusí propadat panice. „V lékárně si může koupit malé balení antihistaminik, která proti alergii zabírají. Protože jde o velmi bezpečné léky, tak na malá balení nemusí mít pacient recept od doktora. K dispozici je mají také na pohotovostech. Když pak člověk zjistí, že mu tyto léky pomáhají, tak bych v každém případě doporučila, aby navštívil svého praktického lékaře a domluvil se s ním na dalším postupu,“ řekla Krčmová.

V těchto dnech dominuje pylovým alergenům líska s olší. Následovat je bude období vyšší aktivity pylů břízy a letních dřevin. Velké problémy očekávají odborníci v květnu a červnu, kdy budou kvést traviny. „Někteří lidé se mohou cítit špatně také na podzim, protože pyly pelyňku a ambrózie jsou velmi agresivní,“ varuje Krčmová.

Alergolog Panzner: Vyhnout se pylům je obtížné

Dispozice k alergii má až třetina populace, tvrdí místopředseda České společnosti alergologie a klinické imunologie . Alergiků však v posledních letech u nás přibývá již jen pomaleji, největší boom byl podle něj v osmdesátých a devadesátých letech.

S příchodem slunečných dnů začínají rozkvétat také první stromy a rostliny. Právě touhle dobou zbystří všichni alergici. Dá se říct, kdy pro ně pylová sezóna začíná?
Obecně určitě ne, každý rok je jiný. Nejprve vykvetou břízovité stromy, jako jsou olše, vrba nebo jíva. Pokud je teplo, tak už v únoru. Letos je to však později.

Který měsíc je na pyly nejhorší?
U nás zůstávají nejvýznamnějším alergenem stále trávy, které nejvíce kvetou od května do července. Z tohoto pohledu je proto nejhorší přelom jara a léta.

Kde se lidé dozvědí aktuální informace o kvetoucích rostlinách?
Už řadu let u nás funguje Pylová informační služba, která má i své internetové stránky www.pylovasluzba.cz. Aktuální informace pravidelně přináší také různá média.

Zvyšuje se v poledních letech počet lidí s alergií?
Už ne tolik jako dřív, růst se zpomalil. Největší boom byl v osmdesátých a devadesátých letech, tehdy došlo ke strmému nárůstu. I tak ale alergiků stále mírně přibývá. Odhaduje se, že dispozici k alergii má přes třicet procent populace, alergickou rýmou pak trpí až patnáct procent a alergickým astmatem kolem osmi až devíti procenty lidí. U dětí jsou tahle čísla vyšší.

Čím si odborníci vysvětlují tak náhlý nárůst alergií?
Neví se to přesně, existuje několik hypotéz. Nyní převládá takzvaná hygienická. Jednoduše lze říct, že lidé teď žijí v čistém, až nezvykle sterilním prostředí. Izolují se od okolních vlivů, které by stimulovaly a posilovaly jejich imunitu.

Jak člověk pozná, že má alergii?
U každého je to velmi individuální. Pylové alergie se projevují takzvanou sennou rýmou, ale není to jen ona. Smrkání a kýchání doprovází pálení a svědění očí. Může se objevit také astma nebo kožní projevy, například kopřivka.

Co by měl člověk dělat, objeví-li u sebe takové příznaky?
Obecně řečeno by se měli vyvarovat alergenu, který na ně takhle působí. U pylů je to ale obtížnější, protože ty jsou všude ve vzduchu. Přesto se doporučují určitá opatření, která mají problémy eliminovat. Alergik by se měl vyhnout extrémům, tedy nechodit na rozkvetlou louku, nesekat trávu a podobně. Větrat by měl spíš ráno a ne během dne, kdy je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší. Vyrábí se také speciální protipylové sítě do oken, ale jejich použití je komplikované.

Měl by vyhledat odborného doktora?
Vždycky je optimální, když se alergické reakce vyšetří. I praktický lékař má různé nástroje, jak pomoci. Může například předepsat protialergické léky, které okamžitě pomohou. Vyšetření u odborníka je vhodné zejména proto, že člověk zjistí, na co je alergický a čemu by se měl příště vyhnout, v některých případech je vhodné provést léčbu alergenovou vakcinací.

PYL DO MOBILU

Aktuální pylová předpověď může zájemcům chodit přímo na mobilní telefon. Stačí si objednat službu Pylová SMS nebo poslat žádost o jednorázové informace.

Jak na to.

Objednání Pylové SMS
Odešlete SMS ve znění: PYL na telefonní číslo 900 11.
Za několik okamžiků vám přijde minimálně 1 SMS (zdarma) popisující službu. Potvrďte objednávku služby opětovným zasláním aktivační SMS ve stejném tvaru na stejné číslo a Pylovou SMS máte objednánu.
Cena SMS je 3 Kč včetně DPH. Maximální počet zpráv zaslaných objednateli služby jsou 2 SMS týdně.

Jednorázová SMS s aktuálním pylovým zpravodajstvím
Odešlete SMS ve znění: PYL na telefonní číslo 900 11 10
Za několik okamžiků obdržíte SMS s pylovým zpravodajstvím. Uživateli je zpoplatněna iniciační odeslaná SMS, odpovědní SMS (jedna nebo více) s pylovou informací je zdarma. Cena odeslané SMS je 10 Kč včetně DPH.

Zdroj: www.pylovasluzba.cz