Je Břeclavsko z hlediska rozšířenosti alkoholu a cigaret u mladých něčím výjimečné?
Nemyslím si, například počet mladých kuřaček stoupá všude. My se s těmito lidmi setkáváme až už mají problémy s jinými drogami. Přiznávají, že jejich první drogou většinou nebyla marihuana, ale právě alkohol nebo tabák. První zkušenosti a alkoholem často mívají už před patnácti, u tabáku je to běžně dvanáct, třináct let.

Vnímají je vůbec jako drogy?
To je ten problém, neberou. Alkohol i cigarety vidí všude kolem sebe, jsou rozšířené a tolerované. Zapalují si akční hrdinové v televizi. Členové rodiny kouří, aby se uklidnili. Alkohol je běžnou součástí zábavy. To je skutečný počátek.

Jakou roli hraje v tomto ohledu fenomén vína?
Neřekl bych, že tu kvůli vínu pijí mladí víc než jinde. Je ale fakt, že je k němu ještě větší tolerance. Víno není vnímáno jako problémová látka. O to jednodušeji se k němu dá dostat.

Znamená to, že nalít ve sklepě školákovi skleničku vína na krvinky není právě nejlepší nápad?
Je to stejné, jako když potomkovi po nedělním obědě dovolíte napít se piva. Vytváří to povědomí, že je to normální.

Povězte, jak je to na Břeclavsku s kouřením marihuany?
My se na školách setkáváme s tím, že prakticky v každé třídy od sedmičky výše se objevují zkušenosti s marihuanou. Neřekl bych ale, že je tu více kuřáků marihuany, spíše více pěstitelů. Břeclavsko je specifické tradicí pěstování konopí, kterému se tady daří. Třeba v Blansku je podle mých informací mnohem lehčí sehnat pervitin než marihuanu.

Je marihuana nebezpečná?
Má svoje specifika. Nebezpečí představuje například obsah rakovinotvorných látek. Domnívám se ale, že například alkohol je podstatně tvrdší a nebezpečnější droga.

Kolika uživatelům tvrdých drog pomáháte? A jak velká část z nich ještě není plnoletá?
Za loňský rok jich bylo celkem sto jednatřicet. Méně než osmnáct let je tak pěti procentům z nich. To ale neznamená, že to není problém. Mladí berou často drogu jiným způsobem, šňupou, kouří. Proto zatím nepotřebují naši pomoc. Převažuje hlavně pervitin, ostatně jako na celé Moravě.

Myslíte si, že bude mladých uživatelů drog dále přibývat?
Zatím to tak bohužel je, s poklesem bych příliš nepočítal. Úspěch bude, když se nám podaří tento trend zastavit.