„Drogy za volantem jsou v posledních třech letech stále větší problém. Jak narůstá počet těchto případů, staly se jednou z našich priorit, na které se zaměřujeme. Společně s alkoholem," řekl vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Současně ale přiznal, že zkouška na přítomnost drogy v těle není při silničních kontrolách stále tak obvyklá, jako je tomu v případě alkoholu.

„Nutné je podezření policisty. Příznaků je celá řada, například oči nebo pohyby řidiče, jeho chování, vystupování i vlastní jízda. Není důvod dávat každému tester na drogy. Nejsou to levné záležitosti," objasnil Mach.

Jak dodal, testerů je dostatek. Mají ho všechny dopravní hlídky vyjíždějící do terénu.

Zda je za volantem nebezpečnější alkohol či jiné drogy, o tom se přou i odborníci. „Každá látka s psychotropními účinky je nebezpečná. Říct, že alkohol je nebezpečnější než marihuana a pervitin ještě nebezpečnější, to nejde. K ovlivnění reakcí řidiče může dojít pokaždé," odmítl zjednodušující srovnávání Štěpán Žáček z břeclavského kontaktního centra pro uživatele drog.

Zrádný pervitin

Varuje také před podceňováním účinků marihuany. „V poslední době se zvyšuje tolerance vůči této droze. Mluví se o tom, že není tak nebezpečná jako třeba alkohol, což může vyvolat dojem, že to platí i za volantem. A to je problém. Může mít za následek zpomalení reakce, jiné vjemy naopak zostří. Člověk reaguje nepřiměřeně," upozornil Žáček.

Nejvýraznější ovlivnění vnímání reality na silnici podle jeho slov způsobují halucinogenní drogy jako například LSD či lysohlávky. Rizikový je ale také pervitin, který před dlouhými cestami někteří užívají na zahnání únavy.

„Takový člověk se sice skutečně zřejmě nebude déle cítit unavený, ale za cenu toho, že příznak 'dej si pauzu' nepřijde. Jeho reakce při řízení pak mohou být překotné, hrozí, že nastalou situaci nevyhodnotí dobře. Je to velké riziko," varoval odborník na drogovou problematiku.

Policisté na Břeclavsku už letos odhalili šest řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem drog. „Někteří si nedají říct a přistihneme je opakovaně. Jiní si po prvním provinění už dávají pozor," zmínil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Postihování drog za volantem je pro policii každopádně složitější. „Je pravda, že alkohol je z našeho pohledu jednodušší. I u jednotlivých typů drog jsou ale dané hodnoty, které vylučují způsobilost pro řízení. Problém je ovšem jakékoliv požití drogy, jako u alkoholu," upřesnil Mach.

V případě pozitivní zkoušky testerem následuje vyzvání k lékařskému vyšetření, odběr krve nebo vyšetření moči. Další postup i tresty jsou obdobné jako v případě prokázání jízdy pod vlivem alkoholu.