Způsobil alkohol na silnicích Břeclavska loni víc nehod než v roce 2006?
Nehod celkově loni ubylo o jednadvacet, ale těch pod vlivem alkoholu bylo paradoxně o šestnáct víc. V roce 2006 jich bylo devadesát čtyři a loni dokonce sto deset.
 
Lišil se nějak začátek loňského a letošního roku?
Letos se zase karta obrátila. Přibylo jak nehod jako takových, tak i těch s alkoholem. Loni jich od začátku ledna do dvacátého února bylo sto jedenáct a šest z toho s alkoholem, letos už se číslo dostalo na sto dvaatřicet a devět opilých.
 
Zaznamenali jste třeba nějaké kuriózní dopravní nehody, v nichž měl alkohol svůj podíl?
Pamatuji si, když se na lesní pěšině srazili dva cyklisté, kteří se před jízdou notně posílili nějakou tou štamprlí a oba skončili s těžkými zraněními v nemocnici. Jednou jsem dokonce jel k nehodě, kdy na polní cestě srazil řidič automobilu cyklistu a zahynul kupodivu řidič. To kolo totiž nějak vyletělo do vzduchu, špatně prorazilo kapotu a muže za volantem zabilo. Jeden z posledních případů, který se stal pod vlivem alkoholu, nebyl ani tak kuriózní a je stále ještě v šetření. Tehdy opilý mladík prorazil zábradlí na mostě v Břeclavi a málem spadl do Dyje.
 
Máte vytipované nějaké „černé dny“, kdy řidiči pijí nejvíce?
Není to tak, že bychom alkohol za volantem kontrolovali jen v dny, kdy lidé nejvíc pijí. Samozřejmě krizové jsou svátky, pátky a soboty, kdy lidé sednou do auta třeba z diskotéky. Pak také různé akce spojené s vínem, to jsou různé košty nebo vinobraní. Teď už ale není měsíce, kdy by se podobná akce nekonala. Proto tam pro jistotu posíláme více hlídek.
 
Jezdí t aké cyklisté s nějakým tím promile v krvi?
Určitě ano a není to žádná výjimka. Přece jenom každý se rád napije, jenomže si pak neuvědomí následky, které může způsobit tím, že na kolo sedne. Cyklisté by měli vědět, co mohou, a co ne.
 
Mohou se na nehodách cyklistů podílet také cyklostezky, kde mohou kolaři ochutnávat vína?
To bych neřekl. Není rozdíl v tom, kudy jedou.
 
Nevyčnívá nějak Břeclavsko nad ostatními okresy v republice, co se alkoholu za volantem týče?
Břeclavsko je sice známé vínem, ale nemyslím si, že by nějak vybočovalo z řady. Lidé jsou všude stejní.
 
Kolik promile jste řidiči naměřili nejvíc?
Bylo to okolo čtyř celých dvacet promile. To už je dost. Teď o víkendu ale před policejní hlídkou ujížděl také řidič, který měl okolo dvou promile.