Bez potřebných milionů, ale zato s cennými radami a možná i kontakty. Tak do Břeclavi v pondělí přijel hlavní zástupce velvyslance Spojených států amerických Joseph Pennington. Prohlédl si zámek a spolu s představiteli města a Jihomoravské komunitní nadace se bavili o tom, jak na opravu získat potřebné peníze.

„Zámek je neuvěřitelný. Zvlášť, když se podíváte zezadu, kde jsou arkády. Člověka hned napadá, co by se s budovou dalo dělat. Jde o to vytvořit na zámku prostor pro soukromé podnikání i veřejnou sféru,“ prozradil Pennington. Ten si umí na zámku představit i výstavní prostory, kde by se scházeli obyvatelé města. Jen díky nim totiž může projekt získat širokou podporu.

Jak podotkl, spojení soukromého a veřejného sektoru je jediný model, který funguje dobře. „Rozpočty nejsou nafukovací. Máme zkušenosti s obnovováním komunit v New Orleans nebo v Baltimoru, kde se tímto způsobem opravují staré průmyslové budovy a komplexy. Je to to jediné, co nám zbývá,“ naznačil s tím, že tento způsob je podle něj jediný správný. „Pokud opravy zaplatí jen radnice bez toho, aby do toho tamní obyvatelé vložili vlastní práci a úsilí, nedojde k naplnění, které by dalo prostoru další život,“ byl přesvědčený.

Na setkání, které se konalo také ve vinotéce na zámku, se zástupce velvyslance seznámil s návrhem Libora Foukala, jenž si nechala zpracovat ještě předchozí radnice.

Pennington přiznal, že americké velvyslanectví nejspíše přímo břeclavskému zámku pomoci nemůže. „Tradičně ale podporujeme organizace, jako je právě komunitní nadace. Můžeme také zprostředkovat kontakty na lidi, kteří se zabývají podobnými projekty v Americe. Případně bychom mohli sestavit i poradní sbor,“ nastínil možnou pomoc.

Začali vinotékou

První vlaštovkou k opravě zámku je podnikatel Libor Nazarčuk. Ten už několik let provozuje v opraveném sklepení vinotéku. „Zaznělo tady, že dnes moc zdrojů na opravu není. Takže se spíše počítá s opravami zámku na etapy. Byli jsme tady první. V té době se ale plánovalo, že budou následovat také další,“ uvedl Nazarčuk.

I on ví, že mnohem levnější by bylo mít vinotéku jinde. „Cítím ale, že je to jedna z mála památek v Břeclavi. A pro nás byla výzva se podílet na jejím oživení. Určitě to nebylo jednoduché. Chce to jít postupně, půlmiliardu na opravu hned neseženeme,“ dodal.

Spolupráci podnikatelů a města při opravě zámku vidí jako reálnou i starosta Oldřich Ryšavý. „Potřebné peníze nemáme. Hledáme je obtížně. Pokud se nám podaří získat dotace z Evropské unie nebo Norských fondů, tak je rádi využijeme. Určitě ale nesežene dost na celou rekonstrukci,“ nastínil.

Radnice by podle něj chtěla prozatím oživit alespoň část areálu. V příštím roce by tak mohla být přístupná věž, díky níž by se zámek mohl stát mnohem atraktivnější pro další případné investory, kteří by mohli chtít v zámku podnikat.

„Chceme dát také do lepšího stavu nádvoří, kde se mohou v létě konat různé společenské akce. Na řadu přijde i okolí zámku, které získá parkovou úpravu,“ představil nejbližší plány se zámkem a jeho okolím starosta Ryšavý.