Oba muže pak policisté převezli do Zařízení pro zajištění cizinců v Poštorné a čekalo je vyhoštění ze země. Bratrům ve věku třicet a jednatřicet let se ale zpátky do Států moc nechtělo. Žádost o český azyl odůvodňovali tím, že mají v Prostějově rodinu.


„V případě Spojených států je azyl v Česku bizarní požadavek. Otázkou je, proč si nepožádají o pobyt legální cestou, protože by ho normálně dostali,“ uvedla k případu mluvčí ředitelství cizinecké policie Kateřina Jirgesová. „Nelze vyloučit, že důvodem může být i trestná činnost v zemi původu,“ dodala.
Vzápětí ale své stanovisko přehodnotili a do své domoviny se těší. „Američané si svou žádost o azyl rozmysleli,“ sdělil pracovník sdružení zabývajícího se emigranty, která s oběma bratry komunikovala, Ivan Ferkl. „V pondělí by měli odletět zpátky do Států,“ dodal.


Rodiče Josepha Adama Carrana a Jona Michaela Moora žili v sedmdesátých letech v Americe, kde také syny porodili. „Maminka byla velmi mladá. Když se s otcem vraceli do Čech, nemohla si nás vzít s sebou. Mohla za to naše americká národnost a politický režim v České republice,“ prozradil úryvky ze svého raného dětství Jon Moore.


„Tak jsme se s bratrem dostali k adopci. Já jsem tak do svých sedmnácti let vyrůstal ve dvou rodinách na Floridě, bratr Joseph zase v New Yorku. Cesta k sobě byla opravdu dlouhá,“ vzpomíná muž. Sotva plnoleté sourozence však prý jejich náhradní rodiče vyhodili na ulici.
Joseph už do Prostějova za svou biologickou rodinou před pěti lety přijel. Stejně jako teď mu ale vypršela bezvízová tříměsíční lhůta a byl vyhoštěn. Přesto se v říjnu minulého roku k rodině vrátil, tentokrát i se svým sourozencem.


Po třech měsících, kdy mohli na našem území pobývat bez víza, však z republiky nevycestovali. Policisté tedy s oběma muži zahájili správní řízení a zavřeli je do cely. Následující den ale řízení ukončili a vydali rozhodnutí o vyhoštění.
„Starší z mužů nesmí do Česka přicestovat po dobu šesti měsíců a jeho mladší společník jeden rok,“ sdělila Daniela Vlčková z ostravské cizinecké policie s tím, že z jejich výpovědí bylo zřejmé, že toto rozhodnutí nebudou respektovat.

DAGMAR FIALOVÁ
RADIM HAVLÍK