"Podle aktuálního předpokladu bude počet nižší," potvrdil Vodák v rozhovoru pro Břeclavský deník.

Další lidé prošli bránou ve čtvrtek, kdy od brzkých hodin čekali na rozhodnutí soudu. Jakmile dostali takzvaně zelenou, odcházeli téměř okamžitě domů.

„Reagujeme operativně. Nejvíce práce je nyní s propouštěcí procedurou, kdy vězni musí projít výstupním kolečkem. Abychom to v klidu zvládli, povolali jsme do služby více lidí. Vězni se samozřejmě zajímají, zda se na ně amnestie vztahuje. Jakmile ji prezident vyhlásil, dali jsme jim k dispozici potřebné informace," dodal Vodák. S některými propuštěnými před odchodem mluví sociální pracovnice, která zjišťuje, zda mají kam jít. Pokud nemají například peníze na dopravu domů, získají malý obnos, aby si mohli koupit jízdenku.

„Někteří propuštění se ptají strážníků na cestu k nádraží nebo nejbližší spoje, aby mohli odcestovat. Sice známe počet lidí, kteří z věznice odchází, ale neznáme počet, který se naopak do Břeclavi vrací z jiných věznic nebo tudy projíždí. Proto máme tato místa pod kontrolou," sdělil mluvčí městských policistů v Břeclavi Zdeněk Novák.

Strážníci na tři dny posílili hlídky v ulicích a obchází například bary a hospody, kde by se mohli bývalí trestanci zastavit.

„Vše je ale v pořádku, žádnou mimořádnou událost jsme nezaregistrovali. Vzhledem k tomuto vývoji ji ani nečekáme, ovšem štěstí přeje připraveným. Kontrolujeme také herny a non stop bary," líčil Novák.

„Obavy nemám, často jsem tu se známými, kteří mě případně doprovodí až k autu. Shodou okolností už volal známý, který byl ve vězení za neplacení alimentů, že ho propustí. Obavu jsme měli pouze, jestli pustí také muže, který nám to tady dvakrát vykradl. Ten by tam měl ale podle všeho zůstat," dělila se o dojmy například barmanka Jaroslava Bursíková.

Už včera se v souvislosti s amnestií ozývaly hlasy, že uvolnění míst v břeclavské věznici mohlo znamenat odsunutí otevření druhého nápravného zařízení, které vzniká v městské části Poštorná. Neoficiální zprávu ale zatím nikdo nepotvrdil.

„Takové informace nemám," namítl Vodák.

Sdílnější nebyla ani vrchní komisařka Vězeňské služby Gabriela Pohlová. „Tohle je předčasné. Ještě neznáme konečný počet propuštěných, teprve poté si uděláme analýzu. Nelze tak vyslovit žádnou prognózu," reagovala Pohlová.

Nová věznice vniká přestavbou bývalého uprchlického tábora a má pojmout až sto osmdesát odsouzených lidí. Podle původního plánu měla úvodní část oprav končit v první polovině letošního roku.