Třináctiletá Anička, nebo Adam? Pro policii je Barbora Škrlová především klíčový svědek, který může objasnit okolnosti týrání Ondřeje a Jakuba v kuřimské kauze. S oběma chlapci totiž žila v rodině jejich matky Kláry Mauerové.

Brněnskému Deníku Rovnost se však podařilo získat informace, které důvěryhodnost výpovědi Škrlové podrývají. Muž v pozadí případu a její otec, Josef Škrla, s ní telefonoval, když ji policie předminulý týden zadržela v Norsku. A dával jí rady, co má říkat. „Škrla Barboře vysvětloval, co má říkat na policii, aby se nic neprovalilo. Měli na to poměrně dost času, aby se to mohla naučit. Telefonovala z automatu na policejní služebně,“ řekl dobře informovaný zdroj, jehož jméno redakce zná, ale nebude ho zveřejňovat.

U hovoru byl osobně. Josefa Škrlu zatím policie nevyšetřuje, v kauze však má podle řady svědků jednu z nejdůležitějších úloh.

Jeho synem je také Jan Škrla, který čelí obvinění, že se na týrání chlapců podílel. Josef Škrla vede sektu, která se oddělila od Hnutí Grálu a ve které údajně jsou také brněnský herec Viktor Skála a bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla v Pardubicích Martin Fahrner. Oba měli Barboře Škrlové pomáhat, když se snažila získat novou identitu. DNA dcery prvního z nich posloužilo, když Klára Mauerová chtěla adoptovat Škrlovou jako Aničku. A Fahrner pak odvezl ženu do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama.

Škrla byl také vedoucím skautského oddílu Mravenci, do kterého řada aktérů kauzy chodila nebo k němu měla blízko. Včetně Kláry Mauerové. Od vypuknutí kauzy se však otec Barbory a Jana drží důsledně v ústraní. Jeho známí se o něm vyjadřují jako o přísném muži. Přestože nekřičí, má velkou a přirozenou autoritu.

„Je to despota. Co řekne, je svaté, a nikdy se o tom nikdo neodvážil ani diskutovat,“ přiblížil autoritářský profil bývalý kamarád Josefa Škrly, který si přál zůstat v anonymitě.

Jestliže Škrlové otec před zatčením řekl, co bude nebo nebude říkat policii, Barbora to může podle něj bezezbytku splnit. Zvlášť, když dokázala několik měsíců hrát roli třináctiletého chlapce. „Škrlu každý poslouchá a všechno splní. Zajímavé je, že Škrla nikdy nezvýšil hlas. Stačilo, aby se podíval a tichým hlasem něco řekl. Všichni ho okamžitě poslechli a ani se neodvážili proti jeho názoru postavit,“ doplnil Škrlův známý.

Psycholožka s dlouholetou praxí Jarmila Valoušková redakci potvrdila, že ani vyšetřovatelé nemusí poznat, zda vyslýchaný lže. „Může nastat situace, že vyslýchající svému nepravdivému příběhu sám věří a považuje ho za skutečnost. Pak je velmi těžké to odhalit,“ myslí si Valoušková.

Podle ní nemusí do případu vnést jasno ani školení psychiatři. „Člověk se nedá stoprocentně poznat. Vždy se pohybujeme pouze v nějaké míře pravděpodobnosti. Může se tak stát, že lež neodhalí ani odborník se spoustou zkušeností,“ dodala Valoušková.

Obhájce Škrlové Richard Novák se k případu už nechce vyjadřovat a o norské anabázi toho moc neví. „Informace o tom, co se dělo nebo nedělo v Norsku, nemám. Se svou klientkou jsem strávil ve vazební věznici několik hodin a řešili jsme nejrůznější věci. O tom, co jsme probírali, samozřejmě nemůžu mluvit, protože jsem vázaný slibem mlčenlivosti,“ uvedl Novák.

Dobře informovaný člověk Rovnosti také potvrdil, že v Norsku společně s Barborou Škrlovou policie zatkla sourozence Kateřinu a Michala Říhovy z Brna. Právě ti měli Škrlovou vydávající se za třináctiletého Adama odvézt z norského dětského domova.

„K té nechutné kauze nemám co říct. Žádné z těch lidí neznám a nevím, proč mě s ní spojují. Nemám zájem na tom, aby někdo poškozoval mé jméno,“ vzkázala redakci Kateřina Říhová. Kateřina Říhová je prezidentkou soutěže o nejkrásnější dívku Brno Girl. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity navíc Říhová loni a předloni na podzim jako doktorandka přednášela předmět Evropské mezinárodní právo soukromé.

Vyšetřovatel z brněnského policejního ředitelství se včera po poledni se Škrlovou poprvé od jejího zatčení setkal ve Vazební věznici Brno. „Krátký rozhovor věnovali úvodním informacím a případnému plánu výslechů. První výslech si policejní komisař naplánoval na středeční dopoledne. Škrlová byla v rozhovoru vstřícná, komunikativní a s vyšetřovatelem spolupracovala,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se vydávala za třináctileté děti, zadrželi minulou sobotu policisté v norském městě Tromsø. Tam se vydávala za třináctiletého Adama. Aféra vypukla loni v květnu. Nahý svázaný chlapec na betonové podlaze v komoře kuřimského domku vyděsil muže z vedlejšího domu. Náhodou týrané dítě natočil na kameru z baby setu.

Policie zjistila, že tehdy osmiletého Ondřeje a jeho o rok staršího bratra Jakuba týrala matka Klára Mauerová a také teta Kateřina. Obě ženy jsou už půl roku ve vazbě. Vyšetřovatel obvinil sedm lidí. Některým hrozí až dvanáct let vězení.

Vyšetřovatel se v pondělí setkal se Škrlovou

Vyšetřovatel z brněnského policejního ředitelství se v pondělí v bohunické vazební věznici kolem poledne setkal s Barborou Škrlovou.

"Škrlová byla při pondělním rozhovoru, věnovaném úvodním informacím a případnému plánu vyšetřování a výslechů. vstřícná, komunikativní a s vyšetřovatelem spolupracovala,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. První výslech třiatřicetileté ženy, záhadami opředené postavy v příběhu týraných sourozenců v Kuřimi na Brněnsku, si vyšetřovatel naplánoval na středeční dopoledne.

Její obhájce Richard Novák se však domnívá, že Barborá Škrlová je ve vazbě nezákonně. Oznámil, že během pondělka odnese na podatelnu brněnského krajského soudu oficiální písemnou stížnost proti vazebnímu stíhání své klientky.

„Podle mého názoru neexistují důvody, proč by měla být moje mandantka ve vazbě. Obávám se, že ji tam soud poslal proto, aby ulehčil práci vyšetřovatelům, kteří ji tak budou mít pěkně pod kontrolou,“ řekl advokát Novák. Vazbu prý Škrlová špatně snáší a je to pro ni velmi stresující prostředí. „Do brněnské vazební věznice chodím už dvacet let a vím, že i otrlým jedincům dělá vazba problémy. Někteří se v ní zhroutí a podlehnou vazební psychóze,“ dodal Novák.

Zavřít můžou, pustit musí

Advokát Škrlové si myslí, že by mohli soudci vyšší instance jeho stížnosti vyhovět. „Klientka je stíhaná za trestný čin poškozování cizích práv. Hrozí ji maximálně dvouleté vězení, ale jelikož je netrestaná a má čistý rejstřík, bude zřejmě trest nižší a ještě ke všemu podmínečný. Pokud by se jednalo o kohokoliv jiného a ne o mediálně známou Škrlovou, do vazby by nešel a soud by rozhodoval ve zkráceném řízení,“ zdůraznil Novák.

Obhájce ikony kuřimského příběhu chce sou přesvědčit, že Škrlová se před stíháním nebude skrývat. Má připravený jak písemný slib, tak i kauci. Ta nebude podle informací brněnského Deníku Rovnost maximálně sto tisíc korun. „Myslím, že by mohla být kauce i menší. Dávat například půlmilionovou záruku je nadhodnocené. Takové peníze nabízejí lidé, kteří jsou stíhaní za vraždu či drogové delikty,“ poznamenal Novák.

Muž, který v Norsku pomáhal Škrlové, je prý zpátky v Česku!

Bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla (VČD) v Pardubicích a spisovatel Martin Fahrner, který poskytl Barboře Škrlové zapletené v kauze týraných chlapců z Kuřimi alibi pro její novou norskou identitu, by měl být podle informací televize Nova zpátky v České republice! „V Norsku jsem kvůli vyšetřování přišel o práci a má rodina je v Česku vystavena silnému mediálnímu tlaku. Chci jí tady pomoct,“ vysvětlil Martin Fahrner, proč se rozhodl vrátit zpět do vlasti.

„Z Klokánku jsem Barboře utéct nepomáhal. Identitu mého syna Adama měla v průběhu léta a pak v Norsku,“ řekl pro televizi Nova bývalý šéfdramaturg pardubického stánku paní Thálie. „Udělal jsem to proto, že k Barboře jsem choval hluboké sympatie, které i nadále trvají,“ prohlásil.

„Celá kauza je jako rovnice o tisících neznámých, z nichž já jich znám asi tak dvacet. Proto se k ní necítím být kompetentní vyjadřovat a ani nevím, jestli se dá celá rozluštit,“ podotkl Martin Fahrner.

„Je to pro mě další překvapení,“ reagoval ředitel VČD Petr Dohnal na údajný návrat jednoho ze svých někdejších nejbližších spolupracovníků. „Jestli se opravdu vrátil, tak jsem docela rád. Tlak na jeho rodinu je hodně velký. Jeho žena Helena mu musí čelit společně s dětmi sama, zatímco on byl dosud relativně v klidu. Myslím, že je to z jeho strany správné rozhodnutí. Možná mohlo přijít ještě dříve,“ přemítal Petr Dohnal, který by byl rád, kdyby se celá kauza brzy rozuzlila.

„Martin mi minulý čtvrtek poslal e-mail, v němž mi odpovídal na jeden můj pracovní dotaz, který jsem mu před časem poslal. Překvapilo mě, že se v něm o celé kauze vůbec nezmiňoval. Nedalo mi to a napsal jsem mu, jestli ví, co se kolem něj v České republice děje. On mi na to namítl, že informace, které se tu podávají, jsou zkreslené, že i rozhovor poskytnutý médiím v Norsku byl špatně přeložen. Dodal, že mu vadí, pod jak silným tlakem je nyní jeho rodina a že vše již brzy vysvětlí veřejnosti. O možnosti, že by se však brzy chystal zpět do vlasti, jsme vůbec nehovořili,“ prozradil ředitel VČD.

„Stále věřím tomu, že Martin Fahrner není žádným aktérem násilných činů páchaných na dětech, ale že se k celé kauze jen nějak nešťastně přimotal,“ uzavřel Petr Dohnal.

Dobrodružství za polárním kruhem

Barboru Škrlovou, která se nejprve vydávala za třináctiletou Aničku a pak za chlapce Adama, zadrželi v sobotu pátého ledna policisté až za polárním kruhem. V norském městě Tromsø. Policisté ženu objevili, když pátrali po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý chlapec je ve skutečnosti Škrlová.

Muž, který poskytl Barboře Škrlové zapletené v kauze týraných chlapců alibi pro její novou norskou identitu třináctiletého Adama, byl bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla v Pardubicích, spisovatel Martin Fahrner. Kdy přijela Škrlová do Norska nechce říct. „Neřeknu, kdy přijela. Ale prozradím, že se nechtěla vydávat za někoho jiného. K tomu ji donutili,“ řekl Fahrner v rozhovoru pro norský deník Dagbladet.

Stopy okolo Škrlové alias Aničky alias Adama vedou přes jejího otce Josefa do brněnské sektářské skupiny, odštěpené od Hnutí Grálu. K té patří podle serveru idnes.cz i dvaatřicetiletý Michal Říha, který spolu se svou sestrou odvezl Škrlovou přestrojenou za Adama z krizového dětského centra v Oslu, kam ji umístili psychologové.

Vyšetřovatelé se k případu nechtějí vyjadřovat. Důvod je prostý. Škrlovou alias Annu ještě nevyslechli. Je totiž ve špatném psychickém stavu. První výslech je naplánovaný až na polovinu tohoto týdne. Brněnští policisté vidí ve Škrlové klíčového svědka, který by jim pomohl rozmotat složitý případ týrání dětí, kterému se říká kauza Kuřim.

Čtěte více: Týrání v Kuřimi