Předchozí
1 z 8
Další

Krytý bazén v Břeclavi a jeho zázemí.Krytý bazén v Břeclavi a jeho zázemí.Zdroj: Deník/Michal HrabalAby plovárny zůstaly nadále funkční, město do nich pumpuje miliony korun. O budoucnosti areálů rozhodnou zastupitelé, kteří mají v dubnu schvalovat přijetí úvěru. Bez něj je podle představitelů města rekonstrukce nemožná.

Deník Rovnost zastupitele včetně starosty a místostarosty už nyní oslovil s dotazem: Jak by podle vás mělo postupovat město v otázce budoucnosti krytého bazénu a koupaliště? Přečtěte si, co odpověděli.

Jakub Matuška, místostarosta, za Mladé a Neklidné 

Jakub Matuška, Mladí a NeklidníJakub Matuška, Mladí a NeklidníZdroj: Se svolením Mladí a Neklidní„Nejvhodnější cestou je dle mého celková rekonstrukce. Postupovat po etapách lze, výrazně bychom tím ale prodloužili dobu uzavření bazénu a zvýšily by se náklady například na zařízení staveniště nebo výběrová řízení, která jsou v nejpřísnější úrovni a každé stojí statisíce na právnících. Někteří zastupitelé navrhovali metodu „flekování“, to bychom ale opravovali stávající stav pořád dokola. Než bychom došli na konec, mohli bychom začít znovu. Navíc by se tato varianta podle odborných odhadů výrazně prodražila. Celková rekonstrukce má přinést nový komfort, včetně volnočasového bazénu navíc, moderní technologie v energetice zefektivní hospodaření a hlavně: Břeclav by měla mít koupaliště, za které se nebude stydět a bát se, že někomu spadne na hlavu."

Krytý bazén v Břeclavi a jeho zázemí.
VIDEO: Co je očím skryto. Koupaliště a bazén v Břeclavi jsou v tristním stavu

Svatopluk Pěček, starosta, za ANO 

Svatopluk PěčekSvatopluk PěčekZdroj: se svolením Davida Mahovského„Ne zcela vyhovující stav areálu koupaliště a krytého bazénu nás přiměl přemýšlet o jeho kompletní rekonstrukci. Ta nebude levná. Nedokážu si ale představit, že bychom zvlášť v horké letní sezoně zkrátka neměli koupaliště, které využívají tisíce Břeclavanů, přespolních a turistů. V současnosti řešíme a diskutujme způsoby, včetně možných dotačních titulů, jak areál zrekonstruovat. A to s sebou nese také ohlasy některých občanů, na kolik je taková rekonstrukce, která se bude pohybovat v řádu stovek milionů, potřebná. Pokud by snad některý z politiků chtěl občanům říci, že jednoho dne zkrátka koupaliště a bazén zavřeme bez náhrady, já jím určitě nechci být. Koupaliště v okresním městě velikosti Břeclavi vnímám jako potřebné, stejně tak krytý bazén. Plavecké kurzy navštěvují mnohé školky a školy. V létě, které je v Břeclavi obvykle velmi horké, využívají koupaliště břeclavské rodiny s dětmi, ale i lidé z okolí. Jsem přesvědčen, že moderní areál by využilo ještě více návštěvníků."

Olga Kelemenová, zastupitelka, za Pro Region 

Olga Kelemenová, Pro RegionOlga Kelemenová, Pro RegionZdroj: Se svolením Pro Region„Koupaliště i krytý bazén jsou v tak dezolátním stavu, že je potřeba nutná rekonstrukce. Opravu bych započala na podzim tím, že se začne kompletní rekonstrukcí. Koupaliště zabere půl roku, takže bude schopno další sezonu již fungovat, zatímco krytý bazén bude trvat déle. Dělat to na části asi nic neřeší. Hlavní je, aby vedení města zajistilo dostatečné finanční krytí úvěru tak, aby bylo město schopno fungovat a zajišťovat i běžné investice spojené s chodem města jak nyní, tak v dalším volebním období, kdy může být na radnici jiné složení koalice. Hlavně se nesmí zapomenout na další rozpracované velké projekty jako je zámek, přednádraží a cukrovar. Co to vše však znamená? Že se vedení města neubrání zvýšení různých poplatků občanům, například za odpady a podobně."

Luboš Krátký, zastupitel, za Naše Břeclav 

Luboš Krátký, Naše BřeclavLuboš Krátký, Naše BřeclavZdroj: Se svolením Naše Břeclav„Potřebnost investice do koupaliště a krytého bazénu je nezpochybnitelná. Považujeme však za absurdní seznámit zastupitele až ve fázi vydaného stavebního povolení s nákladným projektem, který je realizovatelný pomocí historicky největšího úvěru spláceného dvacet let. Postrádáme analýzu variantních řešení a stanovení minimální investice – to znamená rekonstrukce a modernizace stávajícího stavu - tedy bez přístavby dalšího bazénu, wellness a podobně. U tak velkých investic je provedení výběru z alternativních řešení běžný postup. Až poté se pokračuje v další projektové přípravě."

Vít Jonáš, zastupitel, za ODS 

Vít Jonáš, ODSVít Jonáš, ODSZdroj: Se svolením ODS„O budoucnosti břeclavského krytého bazénu a koupaliště se bude zřejmě rozhodovat už 5.dubna na zastupitelstvu. My z ODS Břeclav přemýšlíme nad otázkami: Jestli bylo nutné nechat dojít špatný technický stav až tak daleko? Má se město zadlužit více než půl miliardou korun na dalších 20 let? Co to přinese? Nebylo by lepší provádět rekonstrukci postupně a v lepší ekonomické situaci? Není tato megalomanská akce na úkor dalších projektů jako je cukrovar, cyklostezky, zámek, sociální bydlení, přednádraží, parkovací dům a dalších? Nebylo by lepší zvelebovat Břeclav podle momentálních potřeb a v rámci finančních možností?"

Richard Zemánek, zastupitel, za KDU-ČSL 

Richard Zemánek, KDU-ČSLRichard Zemánek, KDU-ČSLZdroj: Se svolením KDU-ČSL„Město by mělo neprodleně spustit rekonstrukci krytého bazénu. Projekt je již hotový včetně vyjádření příslušných orgánů nezbytných pro stavební povolení a tudíž není na co čekat. Jiná alternativa není. Buď to opravíme, nebo zavřeme."

Redakce oslovila i zástupce SPD Martina Kršňáka, do uzávěrky ankety ale neodpověděl.