Kriminální policie i redakce Břeclavského deníku obdržely v minulých dnech dopis, ve kterém se poukazuje na nejspíše nezákonná výběrová řízení zadávaná obcí. Ta totiž podle pisatele, který se podepsal jako J. Novák z Brna, až velmi často vyhrává firma Stavkus, kde je jednatelem kobylský místostarosta Miroslav Kunický. Další práce, jako vodu a topení, podle něj zajišťuje firma radního Antonína Kováříka.

„Odkázala bych vás na kriminální policii, protože pan J. Novák z Brna poslal tento dopis i jim. Veškeré podklady k tomu pro ně teď připravuji. Nechci se k tomu v tisku vyjadřovat. Je to anonym, jsou to neověřené záležitosti a všechno doložím policii,“ vysvětlila kobylská starostka Dagmar Kovaříková. Jak dodala, je naprosto klidná, protože všechny věci týkající se výběrových řízení má radnice absolutně v pořádku.

Místostarosta Kunický v zapojování se do výběrových řízení střet zájmů nevidí. „Přihlašujeme se jako ostatní firmy a rozhodují o tom lidé, kteří jsou nezávislí. Myslím si, že přihlásit se do soutěže můžeme,“ vyjádřil se s tím, že u mnoha akcí figurovala firma pouze jako subdodavatel. „Žádný podvod ani korupce v tom není,“ odmítal napadání ze strany pisatele.

To, že se na mnoha akcích podílí i firma radního, vysvětluje jednoduše. „Když něco vyhraje pan Kovářík, tak zadává některé práce i nám. Ale má i jiné firmy. Stejně je to i u nás, spolupracujeme spolu už několik let. I před tím, než jsme byli místostarostou a radním. Je to firma spolehlivá. Není to ale tak, že bychom si navzájem dohazovali kšefty,“ uvedl místostarosta.

Podle jeho slov se do některých výběrových řízení ani nikdo nechtěl přihlásit, takže nakonec pracovali i na něčem, o co původně zájem neměli. „V komisi jsme neseděli a nikoho jsme neovlivňovali,“ sdělil.

Stejně se hájí i radní Kovářík. „Nejsem nikdy ve výběrové komisi. Odmítám to a bráním se tomu, pokud se soutěže účastním, abych v komisi byl. Střet zájmů v tom nevidím, protože jsem jako subdodavatel na těchto zakázkách. Jdu do výběrového řízení u generálních dodavatelů. A spolupracuji téměř se všemi stavebními firmami v regionu. To bych nemohl jít do žádného výběrového řízení,“ bránil se. Firmy by si jej prý nevybraly, kdyby byl dražší než konkurence.

Jak se svěřil, možná tuší, odkud tyto informace pocházejí. Vyšetřování se ale neobává, protože je podle svých slov opatrný, aby se do takových věcí nemíchal. „Vím, že ta stížnost se opakuje a byla už několikrát projednávaná, ale vždycky to dopadlo negativně. Nedá se na tom nic najít, je to všechno úplně legální,“ obhajoval radnici.

„Obdrželi jsme dopis, ve kterém se poukazuje na nezákonné jednání této obce. Informace prověřujeme a zabýváme se tím, jestli opravdu nedošlo ke zneužití pravomoci veřejného činitele nebo jinému trestnému činu. Například porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.