„Veteráni mě vždy přitahovali. Když jsem byl mladší, nebylo tolik peněz. Měli jsme třeba takzvaného indiána, snímž jsme chtěli izávodit. Nakonec se ale rozpadl a hodil jsem ho do šrotu,“ vzpomíná Antony.

Kromě mnoha opravených a nablýskaných motorek má například idva automobily značky Tatra. Jeden zroku 1930a druhý otři roky mladší. „Vozíme snimi isvatby,“ prozrazuje padesátiletý sběratel a majitel pneuservisu.

Na otázku, jak těžké je sehnat na desítky let starý motocykl či auto náhradní díly, má pro někoho překvapivou odpověď. „Stím není problém. Třeba ráfky koupíte, nevyplatí se je chromovat. Vdnešní době už se tím zabývá spousta lidí,“ říká Antony.

Platí však pravidlo, že vše je openězích. Nové díly se vozí zČíny, kde si je nechají jaksepatří zaplatit. „Například nádrž na Jawu óhácéčko stojí dvacet tisíc. Když chce dnes člověk zrenovovat motorku, je to pořádná pálka, tak padesát až sedmdesát tisíc korun. Oautech ani nemluvím,“ poukazuje Antony.

Při sbírání veteránů hrozí inebezpečí, například krádež. „Volal mi kamarád zPísku, že odjel na burzu, a zloději mu zatím doma vybourali zeď a auto vytáhli ven,“ popisuje nemilou zkušenost snenechavci.

Některým sběratelům zase hrozí, že si svého opraveného miláčka vůbec neužijí na silnici. „Máme asi třicet starých motorek. Člověk je nestihne zrenovovat a ani si jich neužije. Vyjede tak jedenkrát za rok,“ lituje Antony.

Kdyby podle něj mohla být jedna poznávací značka na více veteránů, to znamená, že by ji majitel vystřídal na více aut, hodně by to pomohlo. „Takhle to funguje vRakousku. Člověk by sil za takovou možnost ipřiplatil. Třeba by vedl pro každé auto knihu jízd. Unás se platí pojistka a na technické kontrole to mnohá stará auta nemají jednoduché. Taková tatra se nevejde na válce,“ přibližuje valtický sběratel.

Se svým šestnáctiletým synem, kterého rovněž baví renovovat stará vozidla, se zaměří speciálně na motocyklové veterány. „Mezi lidmi je oto zájem. Auta renovovat nechci,“ říká Antony. Jeho jméno znají čeští motorkáři zcelé republiky. Dvakrát ročně pořádá pro vyznavače jednostopých vozidel na motoranči ve Valticích sraz. První je pro všechny motocykly, ten druhý pouze pro motorky českých značek a třístopé velorexy.