Návštěvníci Lednicko–valtického areálu se po letech dočkali otevření Apollonova chrámu u břehu Mlýnského rybníka. Uplynulý první červencový víkend byl první, kdy se chrám otevřel veřejnosti. Jeho krásy si přišly zblízka prohlédnout stovky natěšených lidí.

„Pro veřejnost nebyl chrám otevřený od doby Lichtenštejnů. Zámeček byl v docela špatném stavu a my jsme ho během posledních tří let opravili, včetně vyhlídkové horní terasy,“ uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Podle ní si oprava saletu vyžádala šest milionů korun. Nejvíce poničené byly sochy a reliéfy.

Víkendoví návštěvníci, kteří čekali, že je uvnitř saletu čeká nějaká místnost, mohli být docela zklamaní. Žádná tam není. Místo toho ale mohli vystoupat po desítkách schodů až na terasu. Z ní se jim naskytl nádherný výhled do celého okolí. Vidět tak mohli lednický zámek, minaret a z části také Hraniční zámeček. Zbytek památek v areálu dnes již zakrývají vysoké stromy.

Peníze na opravu se podařilo břeclavské radnici, do jejíhož katastru chrám patří, získat za pomoci poslance Ladislava Šustra při takzvaném porcování rozpočtového medvěda. „Není to zásluha ministerstva kultury nebo památkového ústavu, ale našich regionálních poslanců. Získali jsme veškeré peníze potřebné pro opravu chrámu. Příjemcem byl památkový ústav,“ vyzvedl Šustrovu pomoc břeclavský starosta Dymo Piškula.

Apollonův chrám by mohla radnice využívat také jako jedno z oddávacích míst. „Pokud se domluvíme s památkovým ústavem, nevidím v tom problém. Naší snahou je přiblížit salety v areálu co nejvíce občanům, a tohle je jedna z cest,“ souhlasil Piškula.

Břeclav se teď podle jeho slov zajímá především o pozemky kolem saletu. „Pokud mám přesné informace, tak je měl pronajaté autokemp, který to teď neprodloužil. Takže jednáme o tom, že bychom si pozemky pronajali a udržovali tady parkovou úpravu,“ přiblížil plány radnice.

Opravená památka se líbila i Pavlíně Macků, která přijela na cyklovýlet z Prahy. „V Lednicko-valtickém areálu jsem poprvé. Chceme se podívat na všechny památky. Myslím si, že je určitě dobře, že se opravují. Je to asi nejlepší investice, protože si sem mohou přijet lidé odpočinout a zrekreovat se,“ usmívala se na terase při pohledu do okolí.

„Jsme tady už poněkolikáté a jsem moc ráda, že jsme konečně natrefili dobu, kdy je otevřeno. Vypadá to hezky, ale určitě by chrám zasloužil nějakou cedulku se základními informacemi,“ byla nadšená rovněž Helena Leštinová, která přijela s celou rodinou od Benešova.

Kolem chrámu i nadále zůstane plot. „Pouze ho vyměníme. Máme obavy z vandalismu. Nechceme, aby se tady objevily nějaké nápisy a škrábance na zdi,“ řekla Holásková. Salet mohou lidé navštívit v běžné turistické sezoně. Otevřený je každý den od deseti hodin dopoledne do půl páté, ovšem jen za pěkného počasí.