Několikatýdenní archeologický výzkum v severovýchodním předhradí bývalého hradiska na Pohansku pomalu končí. Ale jen letos. U rozpadlé stavby, kterou archeologové zkoumali už v minulém roce, totiž letos navíc našli i žlábky nejspíše od zdi či ohrady. Ty nasvědčují tomu, že se v okolí stavby nacházelo i nějaké sídlo. To vše ale napoví až další roky.

„Destrukci stavby jsme kompletně odkryli, takže už známe celý její rozsah. Pozvali jsme i odborníky z vídeňské univerzity, kteří pomocí speciálního přístroje oblast zaměřili a přesně vymodelovali povrch prostoru,“ popsal práce archeolog Jiří Macháček z brněnské Masarykovy univerzity.

Letošní průzkumy přinesly archeologům také jednoznačné potvrzení, že v těchto místech opravdu stál nějaký objekt. „Odkryli jsme kousek zdi samotné stavby. Vzhledem k množství hrobů byla nejspíše církevní, což jsme předpokládali sice už dříve, ale teď se nám to potvrzuje,“ dodal.

Kolem kostela se podle prvních odhadů nachází padesát až šedesát hrobů. Některé archeologové už odkryli. K jejich překvapení se ale ve většině z nich kromě kostí už nic jiného nenacházelo.

„Některé hroby mají dokonce kamenné obložení, které je na Pohansku charakteristické právě pro hroby u kostelů. Našli jsme jen nějaký hrnec a železný nožík. Hodně často jsou ale bez milodarů, což by se dalo přičítat i tomu, že pohřbení lidé byli dobří křesťané, kteří dary v hrobech nechtěli,“ spekuloval Macháček s tím, že je ale možné, že v dalších hrobech blíž ke kostelu už se nějaké věci najdou. I tak se ale mohou pochlubit keramikou, zvířecími kostmi nebo udidlem z koňského postroje.

Mezi studenty, kteří na Pohansku pracují, je i člen družiny Jaga. Ta letos u polozemnice připravuje pro návštěvníky zajímavé akce z období Velké Moravy. „Znamená to pro mě daleko více možností a znalostí, které pak mohu při ukázkách využít v šermu nebo při stavbách. Jsou to pro mě hlavně zkušenosti,“ vyjmenoval klady práce právě v této lokalitě Hynek Černý. Podle něj je dobré, když mají takové historické skupiny i člena, který se v dané problematice opravdu vyzná. Ukázky pak mohou být daleko věrohodnější.

Spolupráci s archeology si pochvaluje i Alena Káňová z břeclavského muzea. „Mají u nás takové zázemí. A i když ty předměty pak patří Masarykově univerzitě, už dlouhá léta nám nálezy zapůjčují na konkrétní akce, které pořádáme,“ potvrdila. Letos mohli lidé vidět hrací kámen, který objevili archeologové loni.

V polovině září bude mít v Břeclavi Jiří Macháček veřejnou přednášku o archeologických nálezech na Pohansku. Na začátku října se pak v břeclavské synagoze koná celosvětová konference k padesátiletému výročí výzkumů v této historicky cenné lokalitě.